Ale Kino! - tydzień z kinem dla dzieci i młodzieży

W najbliższy weekend w Poznaniu rozpocznie się 42. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza. To święto kina, promujące filmy przygotowane z myślą o młodym odbiorcy. Ale to nie tylko pokazy filmowe, także towarzyszące im spotkania i rozmowy.

Zdjęcia sali kinowej, gdzie wyświetlany jest fim dla dzieci. Animacja przedstawia dwie bajowe postacie: dziewczynkę i ptaka. - grafika artykułu
Podczas tygodniowego festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 100 filmów, fot. M. Zakrzewski

Podczas tygodniowego festiwalu zostanie wyświetlonych ponad 100 filmów. W konkursie pełnometrażowych filmów wezmą udział 22 pozycje, w tym 12 dla dzieci i 10 dla młodzieży. Z kolei w konkursie filmów krótkometrażowych odbędzie się aż 40 pokazów. Jak mówią organizatorzy - mieliśmy w czym wybierać. Mamy silną polską reprezentację - 4 filmy pełnometrażowe i 7 krótkometrażowych powalczy o Złote Koziołki. Oprócz filmów europejskich będzie też okazja do obejrzenia produkcji z Filipin, Keni, Argentyny czy Mongolii.

Współpraca z Netflixem

Sercem festiwalowego programu jest międzynarodowy konkurs najlepszych filmów dla dzieci i młodzieży. Wysoki poziom konkursu to jego znak rozpoznawczy. Konkursowi towarzyszy panorama, czyli przegląd filmowych nowości ze świata oraz pokazy specjalne. W tym roku, po raz pierwszy organizatorzy nawiązali współpracę z Netflixem, a owocem tej współpracy będzie jedyny pokaz kinowy w Polsce filmu "Zaklęci" w reżyserii Vicky Jenson. Dwa dni przed rozpoczęciem festiwalu na platformie Netflix odbędzie się pokaz premierowy tego filmu.

Z kolei starsi widzowie (16+) będą mogli wziąć udział w pokazie przygotowanym we współpracy  z VHS Hell, organizatorem pokazów kina klasy B. Wyświetlony zostanie film "Trolle 2" - małe miasteczko, dziwni mieszkańcy i walka o to, aby nie zostać zjedzonym.

Silent disco i sekretny pokaz

Atrakcją festiwalu z pewnością będzie silent disco, które będzie imprezą pożegnalną z Multikinem 51, wieloletnim gospodarzem festiwalu Ale Kino! Wstęp na wydarzenie będzie możliwy po okazaniu akredytacji lub biletu na jakikolwiek pokaz festiwalowy.

A dla osób lubiących niespodzianki przygotowano sekretny pokaz. To seans filmowy, który odbędzie się w tajemniczym miejscu, a tytuł filmu będzie znany dopiero przed jego rozpoczęciem. Wiadomo tylko, że to propozycja dla osób od szóstego roku życia, która odbędzie się 25 listopada, uczestnicy spotykają się na Rondzie Kapaniera, wejście A, o godz. 16:30.

Dla starszych i młodszych

Pierwszy raz w historii festiwalu odbędą się pokazy w klubie festiwalowym Lokum Stonewall. Będzie to seans czterech queerowych filmów krótkometrażowych. Jak zapewniają organizatorzy dzięki temu każdy będzie mógł odnaleźć swoją historię na festiwalu. Pokaz będzie połączony z bingo i jest propozycją dla osób nastoletnich i dorosłych.

Dla najmłodszych widzów ciekawą propozycją będą piękne lalkowe animacje z Estonii, które wiele lat temu już były wyświetlane podczas festiwalu.

Spotkania wokół filmów

Festiwalowe filmy zajmują się różną tematyką od miłości, przez konflikty z najbliższymi, filmy pokazujące czym jest neuroróżnorodność, po relację ze swoim ciałem aż do filmów poruszających temat żałoby. Wiele filmów zwraca uwagę widza na wspólnotowość, dotyczy spoglądania na nasze relacje z innymi ludźmi w nowy sposób. Filmy, które dają nadzieję, że nie jesteśmy sami na świecie i możemy liczyć na pomoc innych ludzi.

Produkcje często poruszają ważne tematy, o których warto rozmawiać. Dlatego organizatorzy zapraszają na spotkania wokół filmów. Jedną z takich ciekawych rozmów z pewnością będzie spotkanie z Joanną Kopycką z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, które odbędą się po seansach "Ostatnie zanurzenie" i "Toxic". Po filmie "Jutro o świcie" do rozmowy zaprosi z kolei Marianna Lutomska z Fundacji Nagle Sami, a z przedstawicielem Fundacji Panda Team będzie można się spotkać się po filmie "Valentina i spokój".

Osobom, które interesują się kulisami powstawiania filmów organizatorzy zapewnią wiele okazji do zapytania o nie. Festiwal odwiedzą aktorzy i aktorki, osoby, które piszą scenariusze, reżyserują i produkują filmy. Po projekcjach udostępniane będą mikrofony, aby widzowie mogli zadać nurtujące pytania.

Książki i kino

Dla osób, które kochają i książki, i kino i lubią oglądać ekranizacje swoich ulubionych opowieści przygotowano kilka propozycji. Wraz z Wydawnictwem Dwie Siostry organizatorzy zapraszają na film "Książka wszystkich rzeczy", a Wydawnictwo Zakamarki jest partnerem seansów: "Zlatanka i ulubiony wujek" oraz "Rodzina Obrabków i sprawa Gliny". Jeśli lubicie tę nietypową rodzinę, to będziecie mogli poczuć się przez chwilę jak oni - w weekend zamykający Festiwal, w Multikinie 51 znajdziecie... celę więzienną! Znajdziecie też zabawne, pasiaste akcesoria, więzienną miarkę, no i Glinę! Pamiętajcie, aby zabrać telefony i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

W programie Ale Kino! zamieszczono jeszcze jedno spotkanie wokół literatury, a dokładniej wokół komiksu. Księgarnia Bookowski w CK Zamek zaprasza na spotkanie klubu książki dla młodych dorosłych. Poprowadzi je Slowbuk, a tematem będzie komiks In Hollandia Suburbia Guido van Driela - autora innego komiksu, który był inspiracją do filmu "Kiedy przegraliśmy z Niemcami". Autor będzie obecny na spotkaniu.

Kiedy i gdzie?

Festiwal w całości odbędzie się między 24 listopada a 1 grudnia w formie stacjonarnej, w Poznaniu. Filmy będzie można oglądać w kilku lokalizacjach:

  • Multikino 51 (ul. Królowej Jadwigi 51)
  • Kino Pałacowe (CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82)
  • Kino Muza (ul. Św. Marcin 30)
  • Scena Wspólna (ul. Brandstaettera / ul. Za Cytadelą 1)
  • sekretne miejsce, w którym odbędzie się Sekretny pokaz

Harmonogram Festiwalu Ale Kino! dostępny jest na stronie Festiwalu.

AL