Centrum Doradztwa Zawodowego
- Działalność Centrum
- Aktualności
- Poradnik dla absolwenta
- Kursy i szkolenia
- Katalog linków
- Dokumenty aplikacyjne
Artukuły
Kontakt
Jak napisać list motywacyjny?
Każdemu C. V., które wyślesz, powinien towarzyszyć list motywacyjny. Dobry list motywacyjny powinien być krótki i rzeczowy oraz składać się z pięciu elementów : adres zwrotny i data, adresat, forma zwrotu, część zasadnicza i zakończenie. Poniżej omówimy każdy z tych elementów.
Adres zwrotny i data:
Twój adres powinien znajdować się po lewej stronie kartki u góry, a data naprzeciw. Możesz zastosować w adresie skróty, lecz pamiętaj o zachowaniu formy i estetycznego układu strony. Datę napisz słownie.
Adresat:
Poniżej adresu zwrotnego umieść adres instytucji, do której kierujesz list. Najlepiej jeśli znasz nazwisko osoby, której zostanie przekazany list. Pamiętaj zastosować formalny zwrot Pan/Pani i sprawdź czy nazwisko adresata napisałeś poprawnie.
Zasadnicza część listu:
Ten fragment listu powinien składać się ze wstępu i części głównej. Każdy z tych trzech elementów zasadniczej części listu motywacyjnego powinien zawierać po dwa, trzy spójne zdania. We wstępie prezentujesz zainteresowanie określonym stanowiskiem, starając się przyciągnąć uwagę czytającego. Jeżeli przesyłasz swoją ofertę w odpowiedzi na ogłoszenie prasowe, zawsze w tym miejscu powołaj się na nie. W części głównej natomiast postaraj się zaprezentować swoje kwalifikacje tak, by najlepiej spełniały wymagania, jakie postawił pracodawca przed starającym się o pracę. Wykorzystaj w tym celu C. V., lecz nie powtarzaj wszystkiego. Po prostu postaraj się zachęcić pracodawcę do przeczytania Twojego C. V. w całości. Jeżeli w ogłoszeniu, na które odpowiadasz jest prośba o podanie wysokości Twoich obecnych poborów lub o określenie zarobków, jakich oczekujesz, nigdy nie podawaj tych informacji. Nie pozwól, by pracodawca oceniał Twoja kandydaturę na podstawie oczekiwań finansowych. Napisz raczej w liście motywacyjnym, że kwestię poborów z przyjemnością przedyskutujesz podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Zakończenie:
Zakończ list motywacyjny wyrażeniem gotowości do stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną w dogodnym dla pracodawcy czasie oraz przedłożenia wszystkich dokumentów stwierdzających Twoje kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Zgodnie z przyjętą forma pod słowami "z poważaniem umieść" odręczny podpis.
Załączniki:
- Przykładowy list motywacyjny absolwenta szkoły średniej szukającego pracy: mot1.doc [25088kb]
- Przykładowy list motywacyjny absolwenta szkoły średniej szukającego pracy w firmie, która nie przeprowadza na razie rekrutacji pracowników: mot2.doc [24064kb]