grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

XCIV sesja RMP

Sesja Rady Miasta Poznania w dniu 5 grudnia była przedostatnią w tym roku. W grudniu Rada zaplanowała jeszcze sesję budżetową (21.12).

Sklepienie sali ozdobione barwnymi freskami, w dole stanowiska dla radnych miejskich wyposażone w monitory i mikrofony - grafika artykułu - grafika artykułu
Sala sesyjna Rady Miasta Poznania, fot. Grzegorz Dembiński

Na początku sesji, jeszcze w części komunikaty, radny Marek Sternalski wystąpił z oczekiwaniem przedstawienia Radzie informacji na temat decyzji w sprawie zgody na budowę hotelu nad Maltą. Jego zdaniem jest to obszar służący ogółowi społeczności, który należy traktować kompleksowo. Zastępca prezydenta Bartosz Guss tłumaczył, że inwestor spełnił wymagane warunki i Miasto nie miało innego wyjścia jak wydać pozwolenie, w przeciwnym razie mogło by narazić się na kary finansowe. Budowę hotelu w tym miejscu dopuszcza miejscowy plan z 2002 r. Dodał, że rozważane jest zaskarżenie pozwolenia na budowę, Miasto jest stroną w tym postępowaniu, ma działki w sąsiedztwie planowanego hotelu. Radny Michał Grześ powiedział, że oczekuje od Miasta deklaracji, co zamierza zrobić na terenie poprzemysłowym po Wyborowej. Bartosz Guss obiecał, że takie plany przedstawi. Obecny na sesji prezydent Jacek Jaśkowiak powiedział, że rozumie odczucia wielu mieszkańców, ale powtórzył, że Miasto nie może zgodnie z prawem nie wydawać pewnych decyzji, gdyż naraża się na odszkodowanie. Podkreślił, że w Miasto kupiło teren po Wyborowej, właśnie po to aby go odpowiednio zagospodarować. Przewodniczący Rady Grzegorz Ganowicz zwrócił uwagę, że plan miejscowy z 2002 roku był wydawany w innych uwarunkowaniach prawnych dotyczących stosowania miejscowych planów. Zasugerował też przeniesienie dyskusji na Komisję Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

W oświadczeniach radny Mateusz Rozmiarek zaapelował o wypracowanie formy trwałego upamiętnienia pochowanych w Poznaniu honorowych i zasłużonych obywateli Miasta, poprzez np. specjalne oznakowanie ich grobów. Podał przykłady podobnych rozwiązań m.in. w Niemczech. Jego zdaniem opieka nad takimi miejscami powinna być bardziej stała niż okazjonalna. Wskazał też na ważne miejsce pamięci jakim jest Cytadela, gdzie niestety wiele starych grobów jest zniszczonych i zaniedbanych. Zapowiedział poprawkę budżetową, aby przeznaczyć środki na ten cel.

Radna Sara Szynkowska vel Sęk w swoim oświadczeniu poruszyła temat zapowiadanej likwidacji Ptasiego Azylu prowadzonego przez Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu na podstawie umowy z Miastem Poznań. Wyjaśnienie na temat sytuacji z Ptasim Azylem Miasto Poznań zamieściło na swoich stronach.

Rada Miasta minutą ciszy uczciła zmarłych w ostatnim czasie: Teresę Zarzeczańską-Różańską (pływaczkę, która jako pierwsza Polka i czwarta kobieta na świecie przepłynęła kanał La Manche. Honorową Obywatelkę Miasta Poznania) oraz prof. Krystiana Ziemskiego (eksperta prawa samorządowego, konsula Honorowego Danii w Poznaniu).

Przyjęto harmonogram sesji w 2024 roku, ale tylko do końca kwietnia, kończy się bowiem kadencja. W obecnej kadencji Rada planuje sesje: 16 stycznia, 6 lutego, 5 marca, 26 marca, 16 kwietnia, 30 kwietnia. W dalszej części sesji przyjęto uchwały w sprawie planów naprawczych w miejskich szpitalach: im. Strusia i im. Raszei. Dokonano także zmian w tegorocznym budżecie Miasta.

Pakiet uchwał planistycznych rozpoczęto od miejscowego planu w rejonie ulicy Liliowej, który umożliwia realizowanie szerszego wachlarza rodzajów usług wzdłuż terenów przy ulicach Pawłowickiej i Chojnickiej. To odpowiedź na potrzeby społeczności lokalnej. Pod uwagę wzięto również kwestie związane z sąsiedztwem m.in. cmentarza parafialnego i terenów kolejowych. Kolejny uchwalony miejscowy plan - "W rejonie alei Wielkopolskiej" - część A, zlokalizowany jest w zachodnim klinie zieleni, na Sołaczu. Ustalenia tego planu umożliwią zachowanie istniejącego układu urbanistycznego fragmentu dzielnicy Sołacz. Mają się też przyczynić do ochrony budynków willowych przed ich przekształceniem oraz ograniczą możliwości zabudowy w głębi kwartałów zabudowy mieszkaniowej.

Uchwalony plan "Stare Miasto" zasięgiem obejmuje centralną, najbardziej zabytkową część Poznania. Zaproponowane zapisy uchwały mają na celu ochronę zabytkowego charakteru urbanistycznego i architektonicznego fragmentu dzielnicy Stare Miasto. Uaktualniają zapisy obowiązujących na tym terenie miejscowych planów, a także umożliwiają zmiany, w szczególności w zakresie zwiększenia terenów zieleni publicznej. Więcej o procedowaniu nad planem i jego założeniach w relacji z Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji.

Podczas dyskusji na sesji pojawiało się wiele argumentów za i przeciw, które wcześniej padały na posiedzeniu KPPiR. Radny Krzysztof Rosenkiewicz wymieniał pozytywy - aktualizację dotychczasowych planów, dopełnienie placu Kolegiackiego, rozwiązania na Wzgórzu Przemysła, natomiast krytycznie wyraził się o propozycji rozwiązań w sprawie synagogi, zarówno proponowane rozwiązania architektoniczne, jak i możliwą funkcję hotelową. Zdaniem radnego Przemysława Alexandrowicza dobrą propozycją jest na przykład uczynienie ulicy Koziej przestrzenią dla spaceru, odblokowanie przejścia z niej na ulicę Podgórną. Sceptycznie odniósł się planów dogęszczania zabudowy śródmiejskiej. Jego zdaniem zabudowa na tym terenie i tak jest gęsta, lepiej wprowadzać więcej zieleni.

Radny Paweł Sowa podkreślał, że synagoga jest symbolicznym obiektem nawiązującym do żydowskiego dziedzictwa w historii Poznania, do wielokulturowości miasta u należy ocalić, oddać też hołd dawnym mieszkańcom dzielnicy żydowskiej. Przypomniał o inicjatywie społecznej Stowarzyszenia Łazęga Poznańska na rzecz ochrony synagogi. Jest też w toku procedura wpisania obiektu na listę zabytków.

Według radnego Wojciecha Kręglewskiego plan wprowadza lepszą sytuację w stosunku do stanu obecnego, a punktem dyskusyjnym jest synagoga. Jednak na podstawie informacji uzyskanych na posiedzeniu Komisji Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji, radny ocenia, że proponowana koncepcja architektoniczna ma szansę zrealizowania wraz z zachowaniem jakości architektonicznej, a Miasto ma narzędzia, aby tego dopilnować. Stwierdził, też że nie zagrożenia zagęszczania zabudowy. Ostatecznie projekt uzyskał poparcie większości radnych. Więcej na temat mpzp "Stare Miasto".

Uchwała w sprawie ustanowienia zwolnień i ulg w opłatach za przejazdy lokalnym transportem zbiorowym wprowadza przepisy dla trzech grup uprawnionych do przejazdów bezpłatnych: wolontariuszy organizacji charytatywnych prowadzących zbiórki pieniężne, kierowców korzystających z parkingów Park&Ride oraz wyborców korzystających z darmowych przejazdów w dniu wyborów i referendów. Korekta zapisów dotyczących wolontariuszy rozszerza uprawnienie do przejazdów bezpłatnych w dniu zbiórki na pełnoletniego opiekuna podróżującego z wolontariuszem, w przypadku gdy wolontariusz ten nie ukończył 16 lat. Tę zmianę zainicjował klub Wspólny Poznań, w imieniu którego za realizację postulatu podziękował radny Łukasz Kapustka. Ponadto dodane zostaje uprawnienie dla wolontariuszy, którzy nie zajmują się bezpośrednio kwestowaniem, natomiast są zaangażowani w organizację zbiórki. W tym przypadku uprawnienie przysługuje na okres wskazany na identyfikatorze takiego wolontariusza, nie dłużej jednak niż na 4 dni w roku kalendarzowym.

Rada zgodziła się, aby Miasto kontynuowało prowadzenie Punktu Profilaktyki Intymnej. Zadanie to jest realizowane w POSUM. Punkt działa 24 h przez 7 dni w tygodniu. Obejmuje swym działaniem przede wszystkim konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej. Zajmuje się rozpoznaniem i doraźną pomocą medyczną w przypadku stanów zapalnych narządów rodnych, zapewnienie dostępności skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych oraz zakaźnych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu). Punkt prowadzi również diagnostykę z zakresu HIV / AIDS.

oprac. red.