grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Ważny punkt

Jeden z kilku projektów uchwał opiniowanych przez Komisję Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia dotyczył przyjęcia do realizacji programu promocji i ochrony zdrowia pod nazwą "Punkt Profilaktyki Intymnej 24 h dla mieszkanek i mieszkańców Poznania na lata 2024-2026".

gabinet ginekologiczny, w centralnym miejscu fotel ginekologiczny, z lewej strony biurki, na nim komputer, z prawej strony parawan - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Projekt uchwały w tej sprawie jest kontynuacją zadania realizowanego w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Punkt Profilaktyki Intymnej czynny 24h przez 7 dni w tygodniu. Obejmuje swym działaniem przede wszystkim konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową, konsultacje lekarskie i poradnictwo w zakresie higieny intymnej oraz antykoncepcji naturalnej, mechanicznej i farmakologicznej. Zajmuje się rozpoznaniem i doraźną pomocą medyczną w przypadku stanów zapalnych narządów rodnych, zapewnienie dostępności skierowania na badania diagnostyczne z zakresu chorób ginekologicznych oraz zakaźnych (z wyłączeniem kobiet ciężarnych i kobiet w połogu). Punkt prowadzi również diagnostykę z zakresu HIV / AIDS. PPI jest dostępny dla mieszkanek i mieszkańców Poznania (również dla osób nieubezpieczonych) w budynku POSUM, Al. Solidarności 36. Punkt nie wykonuje żadnych zabiegów medycznych, natomiast na terenie POSUM znajduje się szereg poradni specjalistycznych, z których można korzystać w celu dalszej diagnostyk. PPI jest coraz częściej odwiedzany, a wiele spraw, z którymi zgłaszają się pacjentki i pacjenci dotyczy profilaktyki nowotworowej. Do punktu zgłasza się też coraz więcej mężczyzn.

Radna Marta Mazurek sugerowała, aby informacja dotycząca możliwości korzystania z takiego punktu pojawiła się w szkołach, co może być ważne dla młodzieży w wieku dojrzewania. Radna Monika Danelska proponowała zwrócenie się o pomoc w tej sprawie do Młodzieżowej Rady Miasta, która mogła by taką informację rozpropagować wśród swoich rówieśników.

Komisja zaopiniowała również pozytywnie projekty uchwał w sprawie programów naprawczych jakie mają być realizowane w 2024 roku w miejskich szpitalach: im. F. Raszei oraz im. J. Strusia. Szpital im. F. Raszei zakłada m.in. wzrost wartości realizowanych usług w zakresie pakietu onkologicznego, pakietu chirurgicznego, pakietu usług komercyjnych, optymalizację zatrudnienia. Szpital im. J. Strusia planuje m.in. połączenie dwóch oddziałów chirurgicznych w jeden, racjonalizację zatrudnienia, optymalizację czasu przebywania pacjentów na oddziałach, optymalizację zakupu leków i wyrobów medycznych. Ponadto pozytywną opinię uzyskał projekt uchwały w sprawie ustanowienia programu osłonowego w zakresie dożywiania pn. "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028, a także zmiany w tegorocznym budżecie oraz projekt budżetu na 2024 r.

oprac. red.