grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Świąteczne jarmarki w Poznaniu

Komisja Promocji Miasta, Turystyki i Rekreacji omawiała temat jarmarków organizowanych w mieście. Skoncentrowano się głównie na wydarzeniach związanym ze zbliżającym się czasem świątecznym.

Festiwal rzeźby lodowej na Starym Runku w 2019 r., fot. betlejempoznanskie.pl - grafika artykułu
Festiwal rzeźby lodowej na Starym Runku w 2019 r., fot. betlejempoznanskie.pl

Wydarzenia świąteczne pod parasolową marką Betlejem Poznańskie startują w tym roku 16 listopada i potrwają do 6 stycznia 2025 r. Program realizowany będzie na Placu Wolności i Starym Rynku. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzenia odbywać się będą do końca br., tam odbędzie się miejski Sylwester.

W ramach Betlejem Poznańskiego zaplanowano ponad 50 wydarzeń kulturalnych, w tym także dedykowanych specjalnie do różnych grup: rodzin z dziećmi, seniorów, studentów. Zaplanowano działania prospołeczne, skierowane m.in. do organizacji pozarządowych. Organizatorzy włączą się również w obchody rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Pojawi się koło młyńskie o wysokości 33 metrów. Na Starym Rynku odbędzie się festiwal rzeźby lodowej, a przez cały okres trwania wydarzeń działać będzie lodowisko o powierzchni 390 m kw., zlokalizowane w pobliżu domków budniczych.

Grupa MTP na swoim terenie (wydarzenia będą się odbywać na placu Powszechnej Wystawy Krajowej), również planuje jarmark świąteczny (ponad 50 punktów handlowych), koło młyńskie, karuzelę, domek św. Mikołaja i symulator sań, lodowisko, które w odróżnieniu od tego na Starym Rynku będzie syntetyczne. Wydarzenia zwieńczy Sylwester miejski.

Przewodniczący Komisji Tomasz Stachowiak zwrócił uwagę, że brak jest jednego podmiotu spinającego i koordynującego działania w ramach Betlejem Poznańskiego, za poszczególne części programu odpowiadają różne wydziały i jednostki miejskie oraz podmioty zewnętrzne. Wyraził też żal, że w tym roku do wydarzenia nie została włączona spółka miejska Targowiska.

Radny Marek Sternalski mówił o potrzebie stworzenia jeszcze jednego miejsca w ramach świątecznych jarmarków, bardziej lokalnego, skierowanego do społeczności, która nie jest targetem oferty proponowanej na Placu Wolności, Starym Rynku i MTP. W takim miejscu powinni być lokalni przedsiębiorcy i lokalne towary oraz oferta kulturalna inna niż koncerty i eventy. Jako przykładowe miejsce wskazywał na pl. Bernardyński, zaś organizatorem mogła by być instytucja miejska.

Dyskusję wywołała też decyzja o pozwoleniu na sprzedaż wina na płycie Starego Rynku, wyłącznie organizatorowi Betlejem - firmie Becker Eventservice. Miasto tłumaczy, że jest to określony model biznesowy, który firma spełnia stosując się do różnych wymogów, w tym do zaleceń plastyka miejskiego, a także zapewniając odpowiednie zabezpieczenie imprez. Odmiennego zdania była obecna na posiedzeniu przedsiębiorczyni, która apelowała o znalezienie rozwiązania dla małych, lokalnych przedsiębiorców i stworzenia im również możliwość prowadzenia sprzedaży. Podkreślała wcześniejszą dobrą współpracę ze spółką Targowiska.

Przewodniczący Tomasz Stachowiak zapowiedział złożenie interpelacji z pytaniem dlaczego Targowiska nie zostały w tym roku dopuszczone do organizacji jarmarku. Zapowiedział też kontynuowanie tematu jarmarków na kolejnych posiedzeniach. Jego zdaniem już teraz należy zacząć rozmawiać o organizacji Jarmarku Świętojańskiego, który w tym roku nie odbył się (w tym czasie nie zostały jeszcze przeprowadzone wszystkie odbiory gwarancyjne po remoncie płyty Starego Rynku).

oprac. red.