grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pamięć o Cyrylu Ratajskim

W kolejną rocznicę śmierci byłego prezydenta Poznania Cyryla Ratajskiego, kwiaty na grobie rodziny Ratajskich złożyli przedstawiciele Miasta Poznania i Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania. Rok 2025 Rada Miasta Poznania ogłosiła Rokiem Cyryla Ratajskiego, w 150. rocznicę jego urodzin.

Grób rodziny Ratajskich na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan - grafika artykułu
Grób rodziny Ratajskich na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan

Na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, na grobie Cyryla Ratajskiego i jego rodziny, kwiaty złożyli: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta, Jędrzej Solarski - zastępca prezydenta Poznania, Antoni Szczuciński - prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania.

W przyszłym roku przypada 150. rocznica urodzin Cyryla Ratajskiego. Z tej okazji Rada Miasta Poznania ogłosiła rok 2025 Rokiem Cyryla Ratajskiego. Cyryl Ratajski był prezydentem Poznania w latach 1922-1934 oraz pełnił tę funkcję przez kilka dni na początku września 1939 r. W latach 1940-1942 by Delegatem Rządu na Kraj.

Za rządów Cyryla Ratajskiego w Poznaniu zbudowano m.in.: most Bolesława Chrobrego, pierwszą w Polsce i w Europie Wschodniej spalarnię śmieci na poznańskim Wilczaku, elektrociepłownię Poznań Garbary, pierwszą w Polsce linię trolejbusową. Za jedno z najbardziej doniosłych osiągnięć prezydentury Cyryla Ratajskiego uznaje się Powszechną Wystawę Krajową, która była zarazem przełomowym momentem w rozwoju Poznania jako najnowocześniejszego ośrodka gospodarczego oraz centrum wystawienniczo-handlowego, za co Ratajski został nagrodzony Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta.

oprac. red.