grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kontynuacja prac nad Strategią Oświatową

Komisja Oświaty i Wychowania finalizuje prace nad "Strategią Oświatową Miasta Poznania 2023".

sala lekcyjna w szkole, pusta, stoły u krzesła ułożone w rzędach - grafika artykułu - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Podczas posiedzenia Komisji w dniu 11 stycznia, jego uczestnikom przekazano poprawki do Strategii, a także odniesienia do przepisów prawa oraz strategii krajowych, regionalnych i europejskich. Strategia Oświatowa Miasta Poznania koncentruje się włączaniu społecznym poprzez edukację, zapewnienie bezpiecznych warunków rozwoju, docenia różnorodność. Ważnym elementem jest odniesienie na wszystkich etapach edukacji do świata pracy. Akcent kładziony jest także na kwestie ekologiczne: dbałość o zasoby środowiska naturalnego, zrównoważony rozwój, przeciwdziałanie katastrofie klimatycznej. Mowa jest też o inspirowaniu i wspieraniu kadry pedagogicznej w rozwoju profesjonalnych kompetencji.

O idei i najważniejszych założeniach Strategii przypomniały raz jeszcze osoby zaangażowane w tworzenie dokument: Agnieszka Kozłowska, Iwona Chmura-Rutkowska, Jan Fazlagić. Dokument poprzedzony był rzetelnymi badaniami i analizami z udziałem społeczności szkolnych. Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślał, że dokument nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale był szeroko konsultowany i procedowany. Pozytywnie projekt dokumentu zaopiniowała Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, zwracając uwagę, że strategia porządkuje wiele spraw związanych z oświatą, a wyniki badań jakie związane były z pracami nad dokumentem odzwierciedlają opinie uczennic i uczniów poznańskich szkół.

Marta Mazurek, wiceprzewodnicząca Komisji, podkreślała że w edukacja szkolna powinna także zapewnić uczniom poczucie bezpieczeństwa, akceptację różnorodności, wzmacniać poczucie przynależności do społeczności szkolnej. Podobnego zdania jest przewodniczący Komisji Marek Sternalski, który dodaje, że w szkole dobrze powinni czuć się uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracyjny, a także rodzice.

Nad poprawkami odbędzie się jeszcze dyskusja, a finalny dokument może trafić na sesję Rady Miasta w lutym.

oprac. red.