Co roku, w czasie uroczystej sesji, wręczane są wyróżnienia dla osób szczególnie zasłużonych dla miasta. W tym roku zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela ma otrzymać Angelika Borys, działaczka polonijna z Białorusi, od lat represjonowana przez reżim Aleksandra Łukaszenki. W 2005 została wybrana przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi, zastępując na tym stanowisku współpracującego z władzami Tadeusza Kruczkowskiego. Chociaż Ministerstwo Sprawiedliwości Białorusi unieważniło zjazd, to w 2009 roku Borys została ponownie wybrana przewodniczącą. Po rezygnacji z funkcji, wyjechała z Białorusi, ale po powrocie do kraju w 2016 roku ponownie objęła stanowisko przewodniczącej. Od wielu lat jest prześladowana przez białoruski wymiar sprawiedliwości. Była wielokrotnie przesłuchiwana przez KGB, prokuraturę oraz milicję. Kilkakrotnie była skazana na kary grzywny oraz aresztu. Między innymi dostała grzywnę 4,2 miliona rubli za zorganizowanie w Grodnie koncertu poznańskiego zespołu Lombard. 23 marca 2021 roku została aresztowana, po czym postawiono jej absurdalne zarzuty dotyczące podżegania do nienawiści na tle etnicznym oraz rehabilitacji nazizmu, co na Białorusi zagrożone jest karą od 5 do 12 lat więzienia. 25 marca ubiegłego roku została zwolniona z więzienia, ale nadal była przetrzymywana w areszcie domowym i dopiero kilka tygodni temu została oczyszczona z zarzutów. Angelika Borys jest laureatką wielu nagród za walkę o demokrację i krzewienie polskiej kultury w warunkach reżimu łukaszenkowskiego. W 2014 roku została uhonorowana nagrodą "Polonicus" za organizację życia polonijnego w Europie Wschodniej, przyznawaną przez Polonię europejską we współpracy z Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.
Na uroczystej sesji wręczone zostaną również tytuły "zasłużonych dla Miasta Poznania". Wśród kandydatów jest Iwona Jabłońska, od 1969 roku koszykarka KS Polonia Bytom, później zawodniczka TS Olimpia Poznań i AZS Poznań, reprezentantka Polski w kadrze seniorów. Od 1993 roku trenerka, w 2002 roku założyła Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy w Poznaniu. W 2005 roku otrzymała tytuł Trenera Roku Wielkopolski. Od 2016 roku jest Prezesem Zarządu MUKS Poznań. "Całe swoje życie poświęciła na rozwój, trenowanie oraz kształtowanie zdolnej młodzieży, a dzięki jej wysiłkom miasto Poznań jest godnie reprezentowane w całym kraju oraz poza jego granicami" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Kandydatem do tytułu "zasłużony dla miasta" jest także Janusz Heller, działacz Solidarności i Solidarności Walczącej, represjonowany i więziony w czasach PRL-u, od lat 80. działacz osiedlowy na Łazarzu i Grunwaldzie, popularny i aktywny działacz społeczny, turystyczny i instruktor harcerski, wielokrotnie nagradzany za działalność spółdzielczą i społeczną.
W tym roku nominowany jest także Lech Konopiński, znany poeta, satyryk, autor utworów dla dzieci oraz widowisk telewizyjnych, stworzył około 600 tekstów piosenek dla wielu artystów m.in. dla Eleni, Krzysztofa Krawczyka i Anny Jantar, a także dla zespołów regionalnych "Zza Winkla", "Junki z Buku". W 2004 roku otrzymał Order Uśmiechu, w 2009 roku otrzymał Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Tytuł zasłużonego dla miasta może także otrzymać Urszula Sipińska, doskonale znana w Poznaniu piosenkarka, kompozytorka i pianistka, a także projektantka wnętrz, pisarka oraz publicystka. Po zakończeniu kariery estradowej powróciła do swojej drugiej pasji, jaką jest architektura. Ma na koncie ponad 50 realizacji architektonicznych. W Poznaniu jej dziełem jest m.in. Centrum Prasowe Międzynarodowych Targów Poznańskich. "Urszula Sipińska jest przykładem wybitnej poznanianki, która dzięki swoim talentom i aktywnej działalności /.../ stanowi wizytówkę miasta Poznania jak i całego kraju, godnie reprezentując Poznań zarówno na arenie krajowej jak i międzynarodowej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Kandydatem "zbiorowym" do tytułu zasłużonego dla miasta jest Fundacja Redemptoris Missio. Aktywność fundacji to przede wszystkim na niesienie specjalistycznej pomocy medycznej i organizowanie wyjazdów personelu medycznego: lekarzy wielu specjalizacji, pielęgniarek oraz położnych. Działają oni w ramach projektów: "Dentysta w Afryce", "Kardiolog w Afryce", "Oczy Afryki", "Położna w Afryce", "Protetyk słuchu w Afryce". Wolontariusze działający w imieniu Fundacji diagnozują i leczą pacjentów wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do osiągnięć nowoczesnej medycyny.
Uroczysta sesja Rady Miasta odbędzie się 29 czerwca w święto Patronów Miasta Piotra i Pawła. Wcześniej uchwały ws. kandydatur muszą zaopiniować komisje i cała rada. Na uroczystej sesji zostaną wręczone także prestiżowe nagrody: naukowa, artystyczna i sportowa.
oprac. szym.