grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W Poznaniu odbyły się uroczyste obchody 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w których uczestniczyli przedstawiciele poznańskiego samorządu. Radę Miasta Poznania reprezentował jej przewodniczący Grzegorz Ganowicz.

Fragment Pomnika Powstańców Wielkopolskich - figury dwóch powstańców - na tle nocnego nieba, w tle biało czerwona flaga na maszcie - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

O godz. 16.40 - w historyczną godzinę wybuchu walk - tradycyjnie zabrzmiały syreny. Na chwilę zatrzymały się tramwaje i autobusy. Główne uroczystości z okazji rocznicy zwycięskiego zrywu odbyły się przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Wcześniej przedstawiciele m.in. władz miasta, powiatu i województwa złożyli kwiaty na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz pod tablicami pamiątkowymi bohaterów. Pod monumentem wiązanki kwiatów złożyli m.in. przedstawiciele organizacji kombatanckich, a także władz centralnych i samorządowych. Miasto reprezentowali Jacek Jaśkowiak - prezydent Poznania, Grzegorz Ganowicz - przewodniczący rady miasta oraz Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania. Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował marszałek Marek Woźniak.

W ramach 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowano wiele wydarzeń, których celem było nie tylko uczczenie pamięci bohaterów, ale też poszerzenie wiedzy na temat samego zrywu. Przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stanęło obozowisko powstańcze, gdzie na poznaniaków czekali rekonstruktorzy w mundurach z epoki oraz m.in. replika samolotu Fokker D.VII. W ramach rocznicowych wydarzeń odbył się również spacer śladami niepodległościowego zrywu. Z kolei na najmłodszych czekały warsztaty pt. "Historia plasteliną opowiedziana". 27 grudnia wstęp do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 był bezpłatny. Tego dnia zwiedzający mogli także w specjalnym atelier wykonać zdjęcie portretowe, m.in. w mundurze powstańczym i zachować je na pamiątkę.

Na pl. Kolegiackim można było wziąć udział w "Śpiewankach powstańczych". Na scenie pojawiło się ok. 40 artystów - soliści oraz instrumentaliści z Teatru Muzycznego, Teatru Polskiego oraz Chór Poznańczyków, w skład którego wszedł przede wszystkim chór Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ale dołączyć mógł każdy. W rocznicę wybuchu powstania poznaniacy i poznanianki mogli również zwiedzić Kopiec Wolności. Dzień wcześniej można było podziwiać inscenizację przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego na Dworzec Letni, a także przejechać się zabytkowym pociągiem.

*

W uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego, po raz ostatni w charakterze Wojewody Wielkopolskiego uczestniczył Michał Zieliński. 28 grudnia oficjalną nominację na stanowisko Wojewody Wielkopolskiego otrzymała Agata Sobczyk. Po raz pierwszy ten urząd w naszym regionie będzie sprawowała kobieta. Zgodnie z art. 12 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie: "Wojewoda sprawuje nadzór nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego i ich związków na zasadach określonych w odrębnych ustawach".

Agata Sobczyk ma 35 lat, jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, ma za sobą doświadczenie zawodowe w placówkach dyplomatycznych (Dublin, Sydney) oraz w międzynarodowym biznesie. Związana z ugrupowaniem Polska 2050, kandydowała w październikowych wyborach do sejmu z okręgu obejmującego Poznań i Powiat Poznański, zdobywając 6117 głosów (nie uzyskała mandatu).

Po odebraniu nominacji Agata Sobczyk na portalu społecznościowym napisała m.in.: "W swojej pracy jako reprezentantka rządu stawiać będę na relacje, szczególnie z samorządem, organizacjami pozarządowymi, reprezentantami oświaty, kultury i biznesu.".

oprac. red.

Zobacz także: