grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

X sesja RMP

Stanowisko w związku z rocznicą wysiedleni w czasie II wojny światowej, uchwały planistyczne, programy strategiczne z zakresu kultury i wolontariatu, uchwały związane z placówkami medycznymi. 5 listopada odbyła się X sesja Rady Miasta Poznania.

Sala sesyjna Rady Miasta Poznania, pusta, widoczne stanowiska radnych i zdobiące sufit zabytkowe freski - grafika artykułu - grafika artykułu
Fot. Grzegorz Dembiński

Jednogłośnie przyjęto stanowisko uzgodnione przez wszystkie kluby w Radzie Miasta, w sprawie upamiętnienia ofiar deportacji obywateli polskich z Poznania i Wielkopolski w czasie okupacji niemieckiej. Stanowisko wprowadzono pod obrady w związku z 85 rocznicą tych wydarzeń i odsłonięciem w Poznaniu pomnika upamiętniającego wysiedlonych.

W stanowisku Rada Miasta Poznania oddaje hołd Wielkopolanom, którzy w czasie okupacji niemieckiej stali się ofiarami masowych deportacji. Miały być one wstępem do germanizacji regionu oraz likwidacji polskiej tożsamości. Wysiedleniom towarzyszyły egzekucje, akcja eksterminacji szeroko pojętych elit. Była to zakrojona na szeroką skalę czystka etniczna. W zamysłach nazistów - Wielkopolska - kolebka Państwa Polskiego - miała stać się wzorcowym okręgiem wielkoniemieckiej Rzeszy.

Rada Miasta przypomina, że 5 listopada 1939 roku pierwsi mieszkańcy Poznania zostali siłą wyrzuceni ze swoich domów i osadzeni w obozie przejściowym "Lager Glowna". W kolejnych miesiącach blisko 33 tysiące Wielkopolan zostało deportowanych do Generalnego Gubernatorstwa, kolejne dziesiątki tysięcy straciły swoich bliskich wskutek masowych mordów. Te tragiczne wydarzenia stanowią ważną część pamięci historycznej Poznaniaków i Wielkopolan.

RMP apeluje, aby pamięć o tych dramatycznych wydarzeniach stanowiła dla przyszłych pokoleń przestrogę - przypominającą o konieczności poszanowania praw człowieka, wolności i niepodległości, także dziś, także we współczesnym świecie.

Rada podjęła uchwały w sprawie oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej placówek medycznych prowadzonych przez Miasto Poznań: Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym; Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei; Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej; Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych.

Z uchwał planistycznych przyjęto miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Łacina-Północ - część A", który zachowuje urządzony skwer miejski i wyznacza nowe przejście piesze w kierunku ul. Jana Pawła II. Dokument umożliwia również dalszy rozwój niskiej zabudowy jednorodzinnej i usługowej wzdłuż ul. Kaliskiej, w poszanowaniu wartości historyczno-kulturowych tej części Poznania. Zdecydowano też o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "W rejonie ulic Ratajczaka, 27 Grudnia i 3 Maja" w Poznaniu. Rozpoczynając prace nad planem Miejska Pracownia Urbanistyczna chce poświęcić szczególną uwagę poświęcimy analizie walorów tego obszaru m.in. historycznej zabudowy, ważnych osi widokowych oraz zieleni.

Rada zdecydowała o przyjęciu "Poznańskiego Programu dla Kultury 2024-2028".Program jest aktualizacją podobnego dokumentu z lat 2019-2023, uwzględniającą m.in. zmiany społeczne jakie zaszły w ostatnich latach. W programie podkreśla się ważność takich tematów jak: włączanie poznanianek i poznaniaków w podejmowanie decyzji dotyczących poznańskiej kultury; zapewnienie równego dostępu do kultury; wspieranie twórczyń i twórców związanych z Poznaniem; wspieranie kultury bliskiej mieszkankom i mieszkańcom osiedli; rozwój edukacji kulturowej i animacji społeczno-kulturalnej; łączenie kultury z innymi obszarami społecznymi, takimi jak edukacja, zdrowie publiczne, klimat, środowisko i polityki społeczne. Ważne zmiany dotyczą nowych zadań w trzech obszarach. Dostępność kultury - skupienie się na osobach z różnymi potrzebami, ułatwienie im udziału w kulturze, a także usuwanie barier w korzystaniu z oferty kulturalnej. Niematerialne dziedzictwo Poznania - dostrzeżenie oraz otoczenie opieką lokalnych i ogólnomiejskich zjawisk kulturowych, ich dokumentowanie i wspieranie. Klimat i środowisko - dążenie do minimalizacji wpływu na środowisko i tworzenie trwałych, ekologicznych rozwiązań w zakresie kultury.

Innym z przyjętych dokumentów strategicznych jest "Poznański program rozwoju wolontariatu miejskiego na lata 2024-2027". Jego głównym celem jest wzmocnienie i rozwój wolontariatu w Poznaniu, łączenie działań podejmowanych przez UMP, instytucje miejskie i organizacje społeczne na rzecz wolontariuszy oraz organizatorów wolontariatu. Program wyznacza w tym zakresie kierunki polityki Miasta w celu stworzenia warunków rozwoju dla wolontariatu oraz wszystkich zaangażowanych w tę działalność podmiotów i jednostek. Dokument W Programie wskazano dziesięć obszarów działań: przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, studenci, seniorzy, wolontariat pracowniczy, Urząd Miasta Poznania i miejskie jednostki, organizatorzy wolontariatu oraz koordynatorzy wolontariatu w organizacjach pozarządowych, wolontariusze, sytuacje kryzysowe oraz promocja i komunikacja. W drodze zarządzenia Prezydenta Miasta, powołana zostanie Poznańska Radę ds. Rozwoju Wolontariatu, w skład której wejdą: przedstawiciele komórek organizacyjnych Urzędu Miasta Poznania oraz jednostek miejskich; przedstawiciele komisji dialogu obywatelskiego; po jednym przedstawicielu - Rady Miasta Poznania, Poznańskiego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Poznańskiego Centrum Wolontariatu, Młodzieżowej Rady Miasta Poznania, Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, Rady Rodziny, Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz po dwóch przedstawicieli organizacji pozarządowych wskazanych przez Poznańską Radę Działalności Pożytku Publicznego. Do zadań Rady będą należeć w szczególności: planowanie działań w ramach Programu i ustalanie ich harmonogramu realizacji w kolejnych latach, z określeniem wskaźników oraz mierników realizacji (sposobów mierzenia rezultatów); coroczna ocena postępów w realizacji działań w ramach Programu; zgłaszanie pomysłów usprawniających.

oprac. red.