grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Galeria otwarta, dworzec w listopadzie

Nowa olbrzymia galeria handlowa otwarta. Od dziś można robić zakupy w Poznań City Center, od listopada skorzystamy też z nowego dworca PKS, nie skorzystamy za to już z starego dworca kolejowego.

fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
fot. J. Gładysiak

Jeszcze dwa lata temu teren Wolnych Torów był porośniętą chaszczami dziurą na mapie miasta. Węgierski inwestor firma TriGranit przystąpił w drugiej połowie 2011 roku do realizacji wielkiej inwestycji na tym obszarze. W efekcie w roku 2012 powstał nowy dworzec kolejowy, a dzisiaj -25 października otwarto cały obiekt, który będzie mieścił jeszcze dworzec autobusowy sąsiadujący z dworcem kolejowym, tworząc wspólnie Zintegrowane Centrum Komunikacyjne (ZCK) oraz galerię handlową Poznań City Center. Do tego parking rowerowy i 3 km ścieżek rowerowych.

-To potężna inwestycja, która kosztowała ok. 240 mln euro - mówi Przemysław Terlecki, rzecznik TriGranitu, inwestora kompleksu. - W efekcie został zagospodarowany obszar 4 ha Wolnych Torów, a pozostałe prawie 100 ha jest gotowe do innych inwestycji, bo uzbroiliśmy ten teren w media oraz infrastrukturę drogową - opisuje Terlecki. Budowa nie była łatwa bo dworzec kolejowy oraz parking powstawały nad użytkowanymi bez przerwy peronami i torami kolejowymi. Wiele prac wykonywano wyłącznie w nocy.

Przebudowano także układ drogowy, budując nowy przystanek tramwajowy "Zintegrowane Centrum Komunikacyjne oraz nowe drogi wzdłuż galerii. Przebudowie uległo też skrzyżowanie z ul. Matyi. W Poznań City Center jest 250 sklepów i lokali gastronomicznych, prace w niej znajdzie blisko dwa tysiące osób. Znalazło się w jej wnętrzu również miejsce dla tablicy pamiątkowej ku czci poznaniaków, którzy pomagali mieszkańcom Budapesztu, walczącym w październiku 1956 roku z sowiecką inwazją na Węgry.

Przeprowadzka dworców

Wraz z otwarciem galerii handlowej do historii przechodzi też stary kolejowy dworzec główny. Co się z nim stanie to na razie tajemnica Wielka przeprowadzka czeka także PKS Poznań. Po kilkudziesięciu latach dworzec autobusowy zmieni lokalizację i będzie częścią ZCK. Przenosiny mają się odbyć w drugiej połowie listopada.

Na nowym dworcu oprócz peronów będą kasy biletowe, biuro podróży, dział obsługi pasażerskiej oraz zaplecze sanitarne dla pasażerów. Ruch autobusów na dworcu będzie odbywał się płynnie. Po wjeździe na stanowisko, nastąpi odprawa pasażerów, po czym pojazdy będą wyjeżdżać.

Dla tak zaprojektowanego ruchu autobusów powstaje na nowym dworcu coś czego nie ma w Polsce, autorski program komputerowy do zarządzania dworcem. - System będzie sterował ruchem autobusów w tak optymalny sposób, aby maksymalnie ograniczyć przejazdy do bazy serwisowo-administracyjnej - wyjaśnia Dorota Duda-Mosielska rzecznik PKS Poznań S.A. Póki co obecna baza pozostanie przy starym dworcu autobusowym, ale docelowo ma być przeniesiona. Najbardziej prawdopodobną lokalizacją będzie ul. Robocza jednak ostatecznej decyzji jeszcze nie ma. Teren starego dworca PKS ma zostać sprzedany, a pieniądze z tej transakcji pójdą na wykup nowej siedziby, oraz odnowę taboru autobusowego. Na pierwszy przetarg w sprawie zbycia gruntu jednak nikt się nie zgłosił. Wkrótce ma zostać ogłoszony drugi przetarg. (jg)