grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Wsparcie dla zwierząt

Radni miejscy zachęcają do wsparcia poznańskich kotów w związku z przypadającym 17 lutego Światowym Dniem Kota. Przypominają też, że w Poznaniu działa już SOR dla dzikich zwierząt.

kot w pozycji siedzącej, patrzy prosto w obiektyw, szara sierść - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz zachęca do wsparcia zbiórki karmy dla poznańskich kotów. Przypomina, że zima to dla tych zwierząt trudny czas, a dzięki zbiórce karmy będzie im przetrwać chłody. Zebrana karma zostanie przekazana Kociej Opieki Terenowej (KOT) i innym organizacji pożytku publicznego działającym na rzecz zwierząt. Przewodniczący RMP zachęca również wszystkich właścicieli kotów do ich zaczipowania. Kocią karmę (suchą  i mokrą dobrej jakości, z dużą zawartością mięsa, bez dodatków zbożowych) można przynosić do Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) oraz do poznańskiej Palmiarni (ul. Matejki 18) w godzinach otwarcia obu placówek. Radna Anna Wilczewska przypomina, że każdy może także przeprowadzić własną zbiórkę - np. w szkole, miejscu pracy czy wśród znajomych i sąsiadów, w dowolnym miejscu i czasie. Do jej nagłośnienia można wykorzystać przygotowane przez Miasto plakaty. Zebrane dary można dostarczyć do urzędu miasta - do Wydziału Gospodarki Komunalnej  (ul. 28 Czerwca 1956 r., nr 404) lub do schroniska dla zwierząt (ul. Kobylepole).

Filip Olszak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej, przypomina z kolei, że w Poznaniu działa już Dziki SOR. Dwie organizacje: Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży "Nasze Jeże" oraz Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie realizują w wyniku konkursu zorganizowanego przez Miasto Poznań zadanie "Leczenie i rehabilitacja zwierząt dziko żyjących, z terenu miasta Poznania, wymagających okresowej opieki człowieka w celu przywrócenia ich do środowiska przyrodniczego". Dziki SOR to miejsce przyjęć ptaków i ssaków potrzebujących pomocy, Zwierzęta, po udzieleniu pierwszej pomocy i badaniu klinicznym, trafiać będą do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kościanie na dalszą diagnostykę i leczenie. Pomoc ośrodka otrzymają przede wszystkim: ptaki fauny krajowej, jeże, wiewiórki, zające, ryjówki, a nawet krety oraz rodzime gatunki płazów i gadów. Możliwy będzie również ratunek takich zwierząt, jak: kuna, łasica, bóbr, wydra, borsuk czy gronostaj. Dziki SOR działa w Poznaniu przy ul. Św. Trójcy 22, 7 dni w tygodniu, w godz. 10-18 (odbiór zwierząt z interwencji zapewnia całodobowo Straż Miejska). Kontakt telefoniczny w godzinach pracy SOR-u pod numerami tel.: 603 673 647, 662 957 681 (poza godzinami dyżurów SOR-u należy kontaktować się ze Strażą Miejską Miasta Poznania - pod numerem tel. 986). Wiele dzikich zwierząt podejmowanych jest z natury bez powodu. Ośrodek w ramach świadczenia umowy na rzecz Miasta ma prawo odmówić przyjęcia czworonoga lub ptaka, jeśli okażą się one zdrowe i zabrane z natury bez wyraźnych wskazań. W przypadku wystąpienia zagrożeń życia lub zdrowia człowieka ze strony zwierzyny łownej lub udziału zwierzęcia w zdarzeniu komunikacyjnym właściwe pozostają procedury Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Całodobowa infolinia pod numerami te.: 61 888 86 66, 61 878 41 49.

oprac. red.