grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Stela Focha

Komisja Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji pozytywnie zaopiniowała propozycję lokalizacji w Poznaniu steli upamiętniające marszałka Ferdinanda Focha. Zapoznano się także z propozycją przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu dla otoczenia jeziora Maltańskiego.

baner z wizrukiem marszałka Focha, ubrany w mundur, ma długie podkręcone wąsy, pod wizerunkiem informacja o nim, obok kilka flag Francji, za nimi drzewa i krzewy oraz kamienice - grafika artykułu
Uroczystość odsłonięcia skweru marszałka Ferdinanda Focha w 2018 roku. Właśnie na tym skwerze ma stanąć stela upamiętniająca Marszałka Francji. Fot. Miasto Poznań

Francuski marszałek Ferdinand Foch bardzo pomógł polskiej sprawie na przełomie 1918 i 1919 roku, kiedy nasz kraj odzyskiwał niepodległość. To właśnie on wywarł na stronie niemieckiej podpisanie korzystnych dla walczących w powstaniu Wielkopolan warunków rozejmu w Trewirze.

W 1923 roku marszałek Foch gościł w Poznaniu przyjmowany z honorami, a Uniwersytet Poznański (obecny UAM) przyznał mu tytuł honorowego doktora. Przed drugą wojną była w Poznaniu ulica jego imienia (obecnie ul. Głogowska), a od kilku lat skwer na Łazarzu nosi jego imię. Właśnie tam stanąć ma stela a na niej zamieszczony medal z wizerunkiem Ferdinanda Focha. Tę informację przedstawił radnym dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Rafał Reczek. To właśnie poznański INP jest wnioskodawcą takiego sposobu upamiętnienia marszałka Francji i zapowiada też finansowanie.

Komisja pozytywnie zaopiniowała wniosek dodając, że umieszczenie w tym miejscu steli powinno być powiązane z całościową rewitalizacją skweru.

Komisja zapoznała się także z propozycją przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla otoczenia jeziora Maltańskiego. Mowa o obszarze ponad 500 ha, w granicach ulic: Warszawskiej, Krańcowej, Jana Pawła II, Baraniaka, Dymka, Browarnej. Na tym terenie znajdują się m.in.: Termy Maltańska, Camping Malta, inne obiekty sportowo-rekreacyjne, Park Tysiąclecia, tzw. osiedle maltańskie, Stare ZOO, tereny leśne i stawy. Grunty są własnością Miasta Poznania, Skarbu Państwa, spółek handlowych, Kościoła.

Kwestie do rozwiązania w nowym planie to m.in.: teren po firmie Wyborowa; wąska ścieżka od tej strony jeziora, gdzie obecnie nie jest rozdzielony ruch pieszy od rowerowego; społeczna rewitalizacja osiedla maltańskiego; otoczenie term maltańskich; ochrona terenów "dawnego" użytku ekologicznego Olszak I; zagospodarowanie otoczenia stoku narciarskiego, również w kontekście planów budowy hotelu. Możliwe, że wywoływanie planu zostanie podzielone na części. Radny Michał Grześ, który jest również członkiem Rady Osiedla Warszawskie-Pomet-Maltańskie, wyjaśniał dlaczego RO nie wydała pozytywnej opinii. Jego zdaniem istnieje ryzyko zbyt intensywnej zabudowy na osiedlu maltańskim, wysokimi budynkami, a mało jest miejsca na parkingi. Dyskusje radnych dotyczyły też m.in. organizacji ruchu po stronie jeziora, gdzie powstać ma hotel. Przewodniczący Komisji Łukasz Mikuła zwrócił uwagę, że jedyna droga dojazdowa do hotelu jest użytkowana przez pieszych i rowerzystów. Tę i wiele innych kwestii będzie musiał uwzględnić nowy plan lub częściowe plany. Komisja jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przystąpienie do sporządzenia mpzp.

oprac. red.