grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Smog - ocena i propozycje

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej przez dwa kolejne posiedzenia dyskutowała na temat problemu smogu w Poznaniu, działaniach w tym zakresie w latach 2018-2023 oraz plany na przyszłość. Na koniec przyjęto stanowisko i propozycje w tej sprawie.

Fragment panoramy Poznania, na pierwszym planie teren zielony porośnięty drzewami, za nimi budynki przesłonięte gęstym smogiem - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Na pierwszym posiedzeniu Wydział Klimatu i Środowiska przekazał informację m.in. o systemie informowania o dniach z wysokim stężeniem w powietrzu szkodliwych substancji. Informowane są m.in. placówki oświatowe, media, działa podstrona i aplikacja "atmosfera dla Poznania" (obecnie trwają prace nad zmianami w aplikacji). Na niektórych przystankach komunikacji miejskiej wyświetlane są informacje o zanieczyszczeniach. Realizowany jest program Kawka BiS oraz od 2022 r. pilotażowy program ekodoradztwo, ponadto kampanie informacyjne i edukacyjne przy pomocy dostępnych mediów i nośników; organizacja konferencji naukowych; akcja "Trzymaj ciepło" (bezpłatne badania termowizyjne). Kontrole w zakresie spalania szkodliwych substancji prowadzi Straż Miejska, przekazuje informacje do Wydziału Klimatu i Środowiska. Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zlikwidował już w swoim zasobie część szkodliwych pieców, zadanie to będzie kontynuowane. Wiele z tych urządzeń znajduje się na terenach, gdzie już są zaplanowane nowe inwestycje. Radna Halina Owsianna pytała o politykę antysmogową w ościennych gminach, gdyż jej zdaniem ma to wpływ na sytuację w Poznaniu. Urzędnicy odpowiadali, że w tym zakresie Miasto Poznań zaproponowało Stowarzyszeniu Metropolia współpracę.

Wiesław Rygielski, członek Komisji Dialogu Obywatelskiego przy Wydziale Klimatu i Środowiska, przypominał, że nawet jeden lub kilka dni w roku wysokiego stężenia smogu również powoduje pogorszenie stanu zdrowia, zwłaszcza u osób z określonymi schorzeniami. Jego zdaniem nie ma aż takiej transmisji smogu z okolicznych gmin do Poznania, bo miasto jest położone wyżej niż te gminy. Krytykował program Kawka BIS, argumentując że korzystają z niego głównie osoby dobrze sytuowane, a mniej osoby w ubóstwie energetycznym, a to oni są głównym źródłem smogu. Twierdził, że Miasto zbyt późno i niedostateczne informuje o nadchodzących w dniach z wysokim stężeniem smogu. Zwracał uwagą na problem smogu samochodowego.

Radni analizowali również realizację uchwały o darmowej komunikacji w dni smogowe. Od czasu przyjęcia uchwały w 2018 roku nie wystąpiła sytuacja, aby był w Poznaniu dzień darmowej komunikacji z tego powodu. Pojawiły się więc sugestie, aby odpowiednio zmodyfikować uchwałę, by z darmowych przejazdów można było częściej korzystać. Na ten temat krytycznie wypowiedział się dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, twierdząc że darmowa komunikacja nie jest zachętą dla jeżdżących samochodami, co pokazuje przykład Dnia Bez Samochodu. Kierowcy uważają, że jazda autem w dni smogowe jest dla nich bezpieczniejsza, bowiem samochód oddziela ich od zanieczyszczeń. Ponadto, w opinii dyrektora ZTM darmowa komunikacja w dni smogowe może powodować poczucie krzywdy dla tych, którzy mają bilety okresowe oraz utratę wpływów przez ZTM ze strony osób jeżdżących na t-portmonetkę. Z tą opinią polemizował obecny na posiedzeniu społecznik Michał Kucharski, twierdząc że darmowa komunikacja i co za tym idzie przekazywanie dodatkowej informacji o smogu mają walor edukacyjny, są sygnałem dla mieszkańców. Są miasta w Europie, które wprowadzają np. ograniczenia dla samochodów we wjeżdżaniu do centrum miasta. Radny Michał Grześ sugerował z kolei, aby w przestrzeni miasta i w budynkach publicznych dobierać takie rośliny, które najlepiej pochłaniają zanieczyszczenia.

Na kolejnym posiedzeniu Komisja wypracowała i przyjęła stanowisko w sprawie podejmowania działań zmierzających do skuteczniejszej walki ze smogiem. Proponuje się m.in. przyśpieszenie dystrybuowania informacji do mieszkańców o zbliżającym się wysokim stężeniu smogu; wzmocnienie edukacji w zakresie postępowania i zachowań w takie dni; zwiększenie liczby przystanków komunikacji miejskiej z informacją o aktualnym stanie powietrza; zwiększenie środków budżetowych na program KAWKA Bis; kontynuację programu docierania z ekodoradztwem do mieszkańców; zintensyfikowanie działań kontrolnych Straży Miejskiej; udzielanie skutecznej pomocy osobom będącym w sytuacji ubóstwa energetycznego; rewizję uchwały o bezpłatnych przejazdach transportem miejskim w dni smogowe. Wymienione działania powinny być wsparte nasadzeniami drzew o gęstych koronach i drzew iglastych, a także odpowiednim zraszaniem i sprzątaniem ulic i placów. Podkreśla się także konieczność współpracy z gminami metropolii poznańskiej. Proponuje się również utworzenie miejskiego centrum energii, które miało by koordynować działania informacyjno-doradcze w zakresie źródeł energii. W stanowisku podkreśla się, że walka z zanieczyszczeniem powietrza jest wyzwaniem cywilizacyjnym. Zanieczyszczenie powietrza dla wielu osób powoduje złe samopoczucie, pogorszenie stanu zdrowia, alergie, choroby przewlekłe, przedwczesne zgony.

oprac. red.