grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Referendum nie będzie

Dyskusja nad wnioskiem o referendum w sprawie odwołania z funkcji prezydenta Ryszarda Grobelnego zdominowała obrady Rady Miasta na sesji w dniu 26 lutego. Większość radnych nie poparła propozycji referendum.

Nie będzie referendum ws. odwołania Ryszarda Grobelnego fot. J. Gładysiak - grafika artykułu
Nie będzie referendum ws. odwołania Ryszarda Grobelnego fot. J. Gładysiak

Wystąpienia w imieniu wnioskodawców uchwały o rozpisaniu referendum ws. odwołania prezydenta miasta zapoczątkował szef klubu radnych PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. - Ten wniosek wypływa z naszego głębokiego przekonania, że zarządza Pan źle miastem w każdym obszarze jego funkcjonowania - zwracał się do obecnego na sali sesyjnej prezydenta Ryszarda Grobelnego. - Przez ostatnie dwa tygodnie urzędnicy za publiczne pieniądze przygotowywali Pana linię obrony. Postanowił Pan bronić murów "twierdzy Poznań", którą przez lata sam Pan zbudował - mówił w swoim występnie radny Szynkowski vel Sęk.  - Ten wniosek wypływa z praktyki, bo to nas mieszkańcy miasta pytają dlaczego nie chcemy czegoś zrobić z tymi absurdami i zaniedbaniami,  więc właśnie to robimy -  oświadczył radny Szynkowski vel Sęk. Następnie przedstawił długą listę z części zarzutów, wobec prezydenta, które mają być potwierdzeniem tez o złym zarządzaniu. Wśród nich było między innymi: wielokrotna wymiana murawy na Stadionie Miejskim, nieefektywność działań Straży Miejskiej, niska skuteczność w egzekwowaniu opłat podatkowych i kar za jazdę bez biletów, złe funkcjonowanie ZTM i ZDM, brak mieszkań socjalnych, fiasko programu rewitalizacji kamienic, arbitralne decyzje likwidacji szkół, dziura w finansowaniu oświaty i zatajenie tej informacji przed opinią publiczną.  

Krytykę działań prezydenta kontynuował drugi przedstawiciel wnioskodawców radny Tomasz Lewandowski, przewodniczący klubu SLD. - Stawiane przez nas zarzuty stanowią tylko szczyt góry lodowej, którą chcemy stopić przy pomocy tego referendum. Lewandowski przedstawiał następnie zarzuty natury finansowej co do sposobu zarządzania miastem przez Ryszarda Grobelnego.  Wskazywał głównie na katastrofalną, w jego opinii, sytuację finansów miasta. Podobnie jak przedmówca wskazywał na paradoksy w miejskiej rzeczywistości jak to, że na Termy Maltańskie wydano 280 mln, a nie ma pieniędzy na naukę pływania dla dzieci. Radny ostrzegał też przed odszkodowaniami dla deweloperów, które już miasto zapłaciło i które prawdopodobnie będzie jeszcze płacić, miliony będzie też kosztować remont estakady Katowickiej. - Referendum jest takim narzędziem, które pozwoli ocenić mieszkańcom działania prezydenta miasta - tłumaczył swoją motywacje radny Tomasz Lewandowski. -  Uważamy, że dalsze trwanie prezydenta na stanowisku przynosi szkodę temu miastu - zakończył przedstawianie wniosku radny.

Po wnioskodawcach głos zabrał przedstawiciel przeciwników wniosku o rozpisanie referendum. Radny Sławomir Smól z klubu Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego  uważa, że  - ten wniosek to tragifarsa pełen pomówień, opinii i niesprawdzonych twierdzeń. - Błędy w uzasadnieniu ośmieszają jego twórców - mówił radny Smól. - We wniosku pełno jest sprzeczności:  raz urzędnicy działają za szybko, raz za wolno, raz prezydent za coś odpowiada, a raz nie - mówił Sławomir Smól. W jego opinii to wystarczające powody by go odrzucić.

Radny Marek Sternalski  przedstawił stanowisko największego klubu w radzie czyli Platformy Obywatelskiej: - ktoś w tej debacie musi zachować rozsądek, ktoś musi mówić o prawdziwych problemach poznaniaków - mówił radny. - Z  tego sporu między PiS-SLD a prezydentem Grobelnym  niczego dla mieszkańców nie będzie. Wnioskodawcy muszą przedstawić co proponują w zamian, jacy są kandydaci na prezydenta  i jakie rozwiązania tych przedstawionych problemów oni proponują - oczekiwał radny Sternalski. -  Zadyma referendalna to koszt kilku milionów złotych. Państwa wniosek spowoduje pogłębienie trudnej sytuacji finansowej miasta, a samo odwołanie prezydenta sparaliżuje miasto w ważnym momencie wprowadzania opłat śmieciowych i systemu PEKA - powiedział radny Sternalski, informując, że klub PO przy głosowaniu zaznaczy jedynie swoją obecność, nie zajmując stanowiska.

Do przedstawionych przez radnych zarzutów odniósł się główny zainteresowany, czyli prezydent Ryszard Grobelny. - Atmosfera po wyjściu kamer z Sali Sesyjnej nieco się zmieniła, to potwierdza, że dyskutowanie o tym wniosku ma wyłącznie charakter polityczny - zauważył prezydent. - To jak bardzo polityczny jest ten wniosek świadczy to, że prezentowany był tylko do mnie, a to nie ja podejmuję decyzję w tej sprawie, a Rada Miasta - mówił Ryszard Grobelny. -  Lepiej pominąć argumenty podawane przez wnioskodawców bo są one nieprawdziwe. Narzędzie referendum jest elementem nadzwyczajnym, bo kadencyjność jest 4 letnia. Realizuję w swojej polityce to, co obiecywałem w kampanii wyborczej - kontynuował. -  Zarzut o tym, że Poznań rozwija się wolniej niż inne samorządy jest nieprawdziwy, bo nie ma żadnych obiektywnych badań które by na to wskazywały. Tak więc niekompetencja tego wniosku wychodzi w każdym jego elemencie. Ten wniosek jest niepoważny i w taki sposób należy z nim dyskutować - zakończył prezydent Grobelny.

Po długiej dyskusji i wymianie poglądów radni w głosowaniu zajęli stanowisko odrzucając  projekt uchwały o referendum ws. odwołania prezydenta z jego funkcji. Aby uchwała została podjęta musiało by być za nią 3/5 składu Rady Miasta czyli 23 radnych, była to specjalna większość wymagana przy uchwale ws. referendum. Radni PO nie wzięli udziału w głosowaniu, radni PiS i SLD zagłosowali za referendum, a przeciw głos oddali radni PRO.

Pozostałe decyzje podjęte przez Radę Miasta:

  • Przystąpienie do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu Michałowo-Sowice. Według zamierzeń projektantów mają tam być  domy jednorodzinne. Przystąpiono też do sporządzania takiego planu dla północno-zachodniego klina zieleni dotycząca otoczenia Jeziora Kierskiego. Ma to uchronić ten teren przed zabudową deweloperksą.
  •  Przedszkole nr 137 będzie zlikwidowane z rokiem 2014 ale z możliwością przedłużenie jego istnienia w obecnym miejscu, jeśli nie uda się przystosować pomieszczeń w Szkole Podstawowej nr 89 do przyjęcia placówki przedszkolnej. Do tego czasu będzie oni funkcjonowało jako filia Przedszkola nr 155.
  • Uchwalono program opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobieganiu ich bezdomności. Radni głosowali nad poprawką Komisji Gospodarki Komunalnej o zwiększeniu kwot na sterylizację o 55 tys. do kwoty 100 tys. zł. Poprawka została przyjęta wraz z cały programem.
  • Uchwalono taryfy Aquanet SA za wody opadowe i roztopowe, stawka dla wszystkich grup odbiorców to 4,69 zł za m3.
  • Uchwalono ulgę 50% dla niepełnosprawnych dla wszystkich z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
  • Podjęto decyzję o wystąpieniu Poznania ze spółki  World Trade Center Poznań oraz przyjęto uchwałę potrzebną do rozpoczęcia prac nad planem transportowy dla całej Metropolii Poznańskiej przy współpracy z Powiatem Poznańskim.

(jg)