Kapituła wyróżniła 12 młodych naukowców. Stypendia wręczane są w październiku, gdy rozpoczyna się rok akademicki.
STYPENDIA NAUKOWE
Marta Balcerek-Kosiarz - za wybitną działalność naukową i dydaktyczną oraz pracę na rzecz społeczności akademickiej w trakcie czteroletniego Studium Doktoranckiego w Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka ukończyła studia magisterskie w UAM na kierunku politologia ze specjalnością administracja rządowa. Aktualnie jest doktorantem w Zakładzie Badań Władzy Lokalnej i Samorządu na wspomnianym wydziale uczelni UAM. Od 2013 r. pełni funkcję kierownika projektu badawczego "Preludium" z Narodowego Centrum Nauki", który dotyczy "Roli samorządu w sferze podniesienia konkurencyjności regionów. Studium porównawcze na przykładzie Polski i RFN". Opublikowała 2 monografie naukowe i 19 artykułów naukowych.
Piotr Trąpczyński - za dotychczasowy dorobek naukowy z zakresu biznesu międzynarodowego i konkurencyjności przedsiębiorstw. Piotr Trąpczyński ukończył kierunki ekonomia międzynarodowa oraz handel i marketing na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jest asystentem w Katedrze Konkurencyjności na Wydziale Gospodarki Międzynarodowej tej uczelni, a także aktywnym członkiem międzynarodowych stowarzyszeń naukowych i regularnym recenzentem w zagranicznych czasopismach naukowych. Przedmiotem jego zainteresowań badawczych jest biznes międzynarodowy i konkurencyjność przedsiębiorstw. Laureat prowadził działalność naukową na temat zarządzania strategicznego w uczelni ESCP Europe w Berlinie. Jego dotychczasowy dorobek został nagrodzony m.in. stypendium START 2015 i START 2014 Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Monika Beszterda - za wyróżniającą się działalność naukową i dydaktyczną w trakcie realizacji dysertacji doktorskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Monika Beszterda jest absolwentką kierunku chemia na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz technologia żywności i żywienie człowieka na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Aktualnie realizuje pracę doktorską w Stacjonarnym Studium Doktorskim przy Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt.: "Studia nad podatnością nowych odmian pszenicy na fuzariozę i tworzenie zearalenonu wraz z oceną skutków zdrowotnych u ludzi i zwierząt". Jest współautorką m.in. 9 artykułów w czasopismach, 2 monografii i 48 doniesień zaprezentowanych na konferencjach międzynarodowych i krajowych.
Michał Piotr Antoszczak - za pionierskie i unikatowe w skali światowej badania w zakresie chemicznej modyfikacji salinomycyny oraz aktywności przeciwnowotworowej i przeciwdrobnoustrojowej jej pochodnych. Michał Piotr Antoszczak ukończył kierunek chemia środowiska na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a aktualnie jest uczestnikeim 3-go roku Studium Doktoranckiego i realizuje pracę doktorską pt. "Synteza, badania strukturalne i spektroskopowe oraz aktywność przeciwnowotworowa i przeciwdrobnoustrojowa nowych pochodnych salinomycyny". Zgromadzony do pracy materiał i wyniki badań posłużyły do 12 publikacji w renomowanych czasopismach naukowych, w tym 2 rozdziałów w książkach o zasięgu krajowym i międzynarodowym, jak również 14 wystąpień głównie na międzynarodowych konferencjach naukowych.
Kosma Woliński - za osiągnięcia naukowe w dziedzinie medycyny. Kosma Woliński ukończył trzy kierunki studiów: kierunek lekarski, biotechnologia i biologia ze specjalnością bioinformatyka na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem w Klinice Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych w Poznaniu. Podczas studiów aktywnie uczestniczył w działalności Studenckiego Towarzystwa Naukowego i był członkiem Studenckiego Koła Naukowego Tyreologicznego w latach 2010-2012. Jest współautorem 17 publikacji naukowych, w tym 7 zagranicznych i 10 krajowych.
Mateusz Balcerzak - za wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie inżynierii materiałowej, a w szczególności inżynierii nanomateriałów wodorochłonnych, które znalazły swój wyraz w publikacjach naukowych oraz zgłoszeniach patentowych. Michał Balcerzak jest absolwentem kierunku fizyka na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku asystent na Wydziale Budowy Maszyn i Zarządzania, w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Poznańskiej. Laureat zajmuje się wytwarzaniem i badaniem nanokrystalicznych stopów wodorochłonnych na bazie stopów tytanu i niklu. Opracował stopy Ti2Ni i TiNi z nanostrukturą oraz metody ich chemicznej modyfikacji. Opracowana wiedza Mateusza Balcerzaka może posłużyć do projektowania nowej generacji materiałów o zastosowaniu przy magazynowaniu i produkcji energii, a kolejno przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Michał Kazimierz Niemczak - za opracowanie nowatorskich metod syntezy nieopisanych w literaturze cieczy jonowych o działaniu chwastobójczym. Michał Kazimierz Niemczak jest absolwentem kierunku technologia chemiczna ze specjalizacją technologia organiczna na Politechnice Poznańskiej. W ramach realizacji pracy doktorskiej opracował szereg innowacyjnych metod otrzymywania ponad 80 herbicydowych cieczy jonowych o wysokim stopniu czystości. Celem badań było odnalezienie nowych związków chemicznych przyjaznych dla środowiska, tanich w produkcji i wytwarzanych bez użycia toksycznych rozpuszczalników organicznych. Laureat aktualnie realizuje grant (PRELUDIUM 6) pt.: "Herbicydowe ciecze jonowe zawierające fenoksykwasy oraz surfaktanty amfoteryczne". Wziął udział w 5 wystąpieniach, 24 posterach na konferencjach o zasięgu krajowym lub międzynarodowym, zgłosił 19 patentów krajowych (uzyskał 13) i 2 patenty międzynarodowe.
Nadia Sawicka-Gutaj - za wyróżniające się osiągnięcia naukowe w trakcie odbywania stacjonarnych studiów doktoranckich na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Nadia Sawicka-Gutaj ukończyła kierunek lekarski na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Obecnie jest doktorantką w Katedrze i Klinice Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych. Laureatka wydała wiele publikacji i wystąpiła w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencjach naukowych. Uzyskała m.in. stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w pracy naukowej i stypendium Naukowej Fundacji Polpharmy, a także grant Uniwersytetu Medycznego dla młodych naukowców (kwota dofinansowania - 25 000 zł).
Magdalena Paczkowska - za wyróżniające się osiągnięcia naukowe w pracy badawczej, dotyczącej badań preformulacyjnych substancji aktywnych farmakologicznie w zakresie opracowania dla nich nośników zwiększających efektywność i bezpieczeństwo farmakoterapii. Magdalena Paczkowska ukończyła kierunek farmacja na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Od III roku swoich studiów realizuje badania naukowe w ramach SKN Chemia Leków w Katedrze i Zakładzie Chemii Farmaceutycznej wymienionej uczelni. Jest współautorką 19 prac przyjętych do druku oraz laureatką programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego "Diamentowy Grant" i realizuje projekt "Otrzymywanie i badanie fizykochemiczne kompleksów cyklodekstryna - labilna substancja biologicznie czynna jako potencjalnych układów stabilizujących".
Michał Cegłowski - za cykl publikacji dotyczących otrzymywania oraz zastosowania zmiataczy molekularnych na bazie funkcjonalnych materiałów. Michał Cegłowski jest absolwentem kierunku chemia ze specjalnością chemia podstawowa na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest doktorantem IV roku w Zakładzie Chemii Supramolekularnej. Jego opracowana metoda badawcza otworzyła nowe możliwości zastosowania modyfikowanych układów węglowych i polimerowych w obszarze chemii materiałowej oraz w ochronie środowiska naturalnego. W celu realizacji badań laureat otrzymał grant Preludium przez Narodowe Centrum Nauki.
Anita Marta Owczarzak za wyróżniające osiągnięcia naukowe związane z syntezą, badaniami strukturalnymi oraz biologicznymi, związków o potencjalnym lub stwierdzonym działaniu terapeutycznym, w szczególności tioamidów i ich kompleksów z metalami, mające odzwierciedlenie w licznych publikacjach i komunikatach naukowych. Anita Marta Owczarzak ukończyła kierunek chemia biologiczna na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Laureatka podejmuje badania w celu leczenia nowotworów i nadczynności tarczycy. Stosuje zaawansowane metody rentgenowskiej analizy strukturalnej, które doskonaliła w zagranicznych ośrodkach badawczych (m.in. Universite de Lorraine czy Universidad de Zaragoza).
Piotr Rzymski - za działalność naukową, dydaktyczną oraz popularyzatorską z zakresu nauk biologicznych. Zajmuje się zagadnieniami znajdującymi się na granicy biologii środowiskowej i biologii medycznej. Jest współautorem ponad 50 publikacji w tym temacie, a także uczestnikiem konferencji krajowych i międzynarodowych. Piotr Rzymski ukończył ochronę środowiska ze specjalnością hydrobiologia i ochrona wód na Uniwersytecie im. a. Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracuje jako adiunkt w Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Laureat promuje zagadnienia naukowe poprzez publikację artykułów popularno-naukowych na łamach czasopism np. Przyroda Polska. Został nagrodzony m.in. za najlepsze wystąpienie podczas Konferencji Młodych Naukowców odbywającej się na Wydziale Biologii w 2015 roku. Otrzymał również Dyplom Szczególnego Uznania za Szerzenie Edukacji Ekologicznej w Polsce (Stowarzyszenie Ekonatura) i Nagrodę Dydaktyczną Rektora Uniwersytetu Medycznego za organizację konkursu "Przyroda okiem medyków".