Kapituła wyróżniła 10 dla młodych twórców. Stypendia wręczane są w październiku, gdy rozpoczyna się rok akademicki.
STYPENDIA ARTYSTYCZNE
Monika Błaszczak - za szczególną aktywność artystyczną i kulturalną w działalności szkolnej i pozaszkolnej. Monika Błaszczak jest uczennicą II klasy Liceum Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu. Specjalizuje się w tańcu scenicznym. Założycielka zespołu dla młodych twórców KUNA (Kreatywni Uśmiechnięci Nawet Artystyczni). Współtwórczyni oratorium w Kościele pw. NMP Matki Kościoła w Poznaniu. Laureatka wielu konkursów recytatorskich, literackich i choreograficznych, a także wolontariuszka w Centrum Rezydencji Teatralnych Scena Robocza. Z fascynacji mistrzem Tadeuszem Kantorem zorganizowała spektakl "Dziś są moje urodziny", będący połączeniem muzyki, tańca, teatru i plastyki. Jej pasją jest szeroko pojęta sztuka, w tym teatr i taniec współczesny. Świadomie dokonała wyboru Szkoły Baletowej w celu dzielenia się z odbiorcami swoją energią sceniczną i miłością do sztuki.
Adrian Kolarczyk - za twórczą i oryginalną aktywność artystyczną w zakresie sztuk plastycznych. Adrian Kolarczyk jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz studentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ukończył kierunki filmoznawstwo i intermedia. Laureat m.in. konkursu "Obraz Miejski" organizowanego przez Galerię Labirynt w Lublinie i finalista konkursu "Młode Wilki 14" organizowanego przez Akademię Sztuki w Szczecinie. Interesuje go sztuka współczesna- video, fotografia, dźwięk, instalacja przestrzenna. Uczestnik licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Piotr Scholz - za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie muzyki oraz aktywne propagowanie poznańskiego środowiska jazzowego w Polsce i za granicą. Piotr Scholz jest absolwentem studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończył z wyróżnieniem i studentem studiów magisterskich w tej samej uczelni w klasie gitary jazzowej i kompozycji z aranżacją, jak również absolwentem Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza. Wyróżniony licznymi stypendiami i nagrodami m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne 2014/2015, Grand Prix - Niemen Non Stop 2012, I miejsce - Jazz Fruit / Mladi Ladi Festival 2015. Występował na scenie m.in. ze Stanem Borysem, Zbigniewem Wodeckim i Carlem Davisem. Obecnie współtworzy zespół Weezdob Colective. Jego kolejnym artystycznym celem jest stworzenie profesjonalnej Poznańskiej Orkiestry Jazzowej i powołanie do życia pierwszej Filharmonii Jazzowej w Polsce zlokalizowanej w Poznaniu.
Damian Kurek - za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz bogatą działalność koncertową. Damian Kurek jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Nowarze (Włochy) i Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu na kierunku instrumentalistyka ze specjalnością trąbka naturalna. którą ukończył z wyróżnieniem. Pracuje w tej samej uczelni na stanowisku asystenta w klasie trąbki. Współpracuje z orkiestrami w kraju i za granicą np. orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu czy Concerto Grosso Berlin. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zajął m.in. I miejsce w Festiwalu Trębaczy w Kaliszu, III miejsce w Konkursie Trębaczy im. M. Starowiejskiego w Tarnopolu (Ukraina). Członek zespołów "Barocktrompeten Ansamble Berlin" i "Castle Brass" oraz orkiestr "Collegium F" i "L'autunno". Stypendysta Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia za rok akademicki 2012-2013.
Damian Reniszyn - za szczególne osiągnięcia w obszarze obiektu i jego performatyki z udziałem własnym oraz publiczności Nowe propozycje w kontekście stosunku do obiektu i jego oglądu za pomocą kamery i działania. Damian Reniszyn jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych, a aktualnie doktorantem interdyscyplinarnych studiów doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej w tej samej uczelni, w której także podjął staż absolwencki w VI Pracowni Rzeźby prof. Marcina Berdyszaka w Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych. Zwycięzca 34. Edycji Konkursu im. Marii Dokowicz na najlepszą pracę dyplomową UAP w roku 2014. Tworzy obiekty, instalacje site-specific i video-performance. Jego prace były obecne na wystawach indywidualnych np. " (Nie)aktywnie, Teatr Polski w Poznaniu 2013" i zbiorowych np. "Salon Sztuki Międzynarodowe Targi Poznańskie, 2013". Jest finalistą m.in. "open call Woof Woof Arf Arf 2014" i 10. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej "inSPIRACJE/XTREME, 2014" a także stypendystą Rektora UAP dla najlepszych studentów w latach 2012/13, 2013/14.
Robert Gruszewski - za dokonania artystyczne i projektowe oraz promocję problematyki związanej z architekturą i sztuką. Robert Gruszewski jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku architektura wnętrz i asystentem w Pracowni Rysunku Projektowego w tej samej uczelni. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, architekturą i sztuką wizualną. Stypendysta naukowy w latach 2008-2012. Zdobywca I nagrody w "Neuro Music Contest" we Wrocławiu w 2011 roku i I nagrody w "Muzyczna młodzież" w Kępnie w 2009 roku. Uczestnik m in. wystawy "Dom Wielkopolski 2020" w Poznaniu w 2009 roku i "Najlepsze Dyplomy Projektowe ASP 2012" w Katowicach.
Karolina Maria Siwiak - za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie malarstwa i rysunku w latach 2009-2015. Karolina Maria Siwiak jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu na kierunku Malarstwo ze specjalnością Malarstwo Sztalugowe oraz absolwentką Slippery Rock University of Pennsylvania w USA, ukończonego z wyróżnieniem. Blisko od pięciu lat współpracuje z poznańską galerią Artinside. Była wolontariuszką m.in. w stowarzyszeniu "Bracia Ubodzy". Jej prace zostały zaprezentowane na ponad 29 wystawach krajowych i zagranicznych np. w Nowym Yorku. Londynie, Paryżu, Chicago.
Julianna Dorosz - za obiecujący debiut i pierwszy, udany sezon teatralny w Teatrze Animacji, za talent i niezwykle zdolności wokalne. Julianna Dorosz jest absolwentką Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na kierunku Aktor-lalkarz. Jest aktorką Teatru Animacji w Poznaniu. Brała udział w półfinale 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2013 roku. Nagrodzona wyróżnieniem na Festiwalu Twórczości Wojciecha Młynarskiego w Sopocie w 2013 roku. Występuje również w Teatrze Czrevo w Białymstoku w spektaklu "PustaJa". Śpiewa dawne pieśni białym głosem. W roku 2014 ukazała się jej płyta solowa "Bard" we współpracy z raperem Lukasyno.
Justyna Maria Olszewska - za znaczący dorobek artystyczny, na który składają się wystawy indywidualne, zbiorowe, liczne projekty, publikacje prac w Internecie oraz w magazynach o sztuce. Jej prace nawiązują do problemów kultury współczesnej jak np. pustynia nadmiaru możliwości, niepewna niewinność ciała oraz efemeryczność hierarchii wartości. Justyna Maria Olszewska jest absolwentką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ukończyła kierunek - Rzeźba i Działania Przestrzenne ze specjalnością - Działania Przestrzenne. Jest finalistką wielu konkursów np. "Woof Woof Arf Arf, 2014" czy "inSPIRACJE XTREME, 2014". Została wyróżniona m.in. Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2013/14 r. Jej prace zaprezentowano np. podczas wystawy zbiorowej "Joint Exhibition of Chinese & European Student's Works" w Shanghai Normal University w Chinach w 2013 r. i na "VI Ogólnopolska Wystawa Rysunku w Toruniu w 2014r., podczas której laureatka otrzymała Nagrodę Prezydenta miasta Torunia.
Adrian Wykrota - za wybitne, międzynarodowe i ogólnopolskie osiągnięcia na polu fotografii dokumentalnej, reportażu i fotografii ulicznej. Uznany za jednego z trzydziestu najbardziej utalentowanych fotografów młodego pokolenia z całego świata (lista "Top 30 under 30", Magnum Photos). Promował Polskę na Lumix Festival for Young Photojournalism 2014 w Hanowerze. Jeden z pomysłodawców powstania galerii fotografii PIX.HOUSE. Adrian Wykrota ukończył filologię angielską w Wyższej Szkole Pedagogiki i Administracji w Poznaniu oraz kulturoznawstwo ze specjalnością medioznawstwo w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu. Jest kuratorem w Galerii PIX.HOUSE, fotoreporterem "Głosu Wielkopolskiego" i wykładowcą fotografii. Otrzymał m.in. stypendium artystyczne Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2015 r. zdobył Grand Prix w konkursie Wielkopolska Press Photo i III miejsce w największym polskim konkursie fotografii prasowej BZWBK Press Foto. Aktualnie pracuje nad dwoma projektami dokumentalnymi na terenie Poznania: "Powrót" (we współpracy z poznańską fundacją "Barka") i "Wielkopolska Teraz".