grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pytania o imigrantów

Radna Klaudia Strzelecka złożyła zapytanie dotyczące ewentualnego przyjęcia w Poznaniu imigrantów nielegalnie przybyłych na teren Unii Europejskiej. Do zapytania radnej odniósł się prezydent Poznania.

Widok z lotu ptaka na fragment dziedzińća Urzędu Miasta Poznania i placu Kolegiackiego - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Radna w zapytaniu odnosi się do przyjętego w dniu 20 grudnia przez Komisję Europejską tzw. paktu migracyjnego, który jej zdaniem ma skutkować rozdzieleniem przybyłych nielegalnie imigrantów na teren Unii Europejskiej (m.in. do: Włoch, Hiszpanii, Grecji) i relokowaniem ich do krajów wspólnoty, w tym Polski. Radna powołując się na informacje "w przestrzeni publicznej", twierdzi że w pierwszej kolejności Polska ma przyjąć 3 tys. nielegalnych imigrantów. Imigranci będą potrzebować miejsca do mieszkania, miejsc pracy i jakiejś formy adaptacji. Strzelecką interesuje jaki jest stosunek prezydenta Poznania i podległych mu do kwestii ewentualnego przyjęcia wspomnianych imigrantów.

Radna prosi o wyczerpujące odpowiedzi czy prezydent Miasta zgodzi się na przyjęcie do Poznania imigrantów nielegalnie przybyłych na teren UE, czy były, są lub w najbliższej przyszłości prowadzone rozmowy na ten temat, a także ilu imigrantów jest w stanie przyjąć Poznań. Dalej Klaudię Strzelecką interesuje możliwość przydzielenia imigrantom mieszkań komunalnych, a w tym kontekście sytuacja mieszkańców Poznania czekających na przydzielenie lokalu. Pyta wreszcie o ewentualne przygotowanie programu adaptacji imigrantów oraz środki jego finansowania.

Na wstępie odpowiedzi radnej, prezydent Jacek Jaśkowiak zwraca uwagę, że polityka migracyjna nie należy do zadań samorządu gminnego. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym Miasto Poznań realizuje zadania własne gminy wymienione w art. 7 tej ustawy. Nałożenie nowych zadań na gminę, tzw. zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, wymaga delegacji ustawowej.

"Chcę też zwrócić uwagę, o czym zapewne Pani Radna wie, że prace nad tzw. paktem migracyjnym nie zostały jeszcze zakończone. Przedstawiciele krajów członkowskich UE, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej osiągnęli porozumienie w sprawie głównych elementów politycznych paktu w sprawie azylu i migracji. Wymaga to jednak przegłosowania i przyjęcia aktów prawnych. Tym samym nie ma przepisów krajowych w tym zakresie, ani obowiązków nałożonych na samorządy gminne. Udzielenie przeze mnie jako Prezydenta Miasta wyczerpujących odpowiedzi na pytania Pani Radnej w świetle powyższego nie jest możliwe." - napisał prezydent.

oprac. red.