grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Program dla kultury

Komisja Kultury i Nauki zapoznała się z projektem Poznańskiego Programu dla Kultury na lata 2024-2028.

Widok z lotu ptaka na Urząd Miasta Poznania od strony parku Chopina - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Projekt uchwały w tej sprawie przedstawiła Komisji dyrektorka Wydziału Kultury Justyna Makowska wraz zespołem pracowniczek i pracowników. Program jest aktualizacją podobnego dokumentu z lat 2019-2023. Zaktualizowany program jest właściwie ewolucją dotychczasowego, wynikającą z obserwacji i rozmów z poznańskim środowiskiem kultury. Znowelizowany program zmiany społeczne jakie zaszły w ostatnich latach, kontynuuje i wzmacnia główny cel poprzedniej edycji w zakresie tworzenia kultury relacji. Rolę tę można określić jako udział sektora kultury w procesach uspołecznienia życia w naszym mieście. Działalność kulturalna jest kluczowym obszarem, dzięki któremu kształtować można kompetencje społeczne mieszkanek i mieszkańców. Aktywność kulturalna stwarza okazję do budowania więzi społecznych, bycia razem w bezpiecznych warunkach, podejmowania wspólnych działań. Wydarzenia artystyczne i animacyjne pozwalają inicjować otwartą, rzeczową debatę publiczną, wspierać wolność wypowiedzi i myślenie krytyczne.

W programie niezmiennie podkreśla się ważność takich tematów jak: włączanie poznanianek i poznaniaków w podejmowanie decyzji dotyczących poznańskiej kultury; zapewnienie równego dostępu do kultury; wspieranie twórczyń i twórców związanych z Poznaniem; wspieranie kultury bliskiej mieszkankom i mieszkańcom osiedli; rozwój edukacji kulturowej i animacji społeczno-kulturalnej; łączenie kultury z innymi obszarami społecznymi, takimi jak edukacja, zdrowie publiczne, klimat, środowisko i polityki społeczne.

Aktualizacja programu została zaplanowana wspólnie z osobami związanymi z kulturą w Poznaniu. Udział w niej wzięły osoby pracujące w miejskich instytucjach kultury, organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych, działające niezależnie. Aktualizacja została podzielona na trzy główne etapy: diagnozy, konsultacji oraz budowy wskaźników, które pomogą monitorować postępy w realizacji programu. Na warsztatach z poznańskim środowiskiem kultury zebrano pomysły na to, jak mierzyć sukcesy i efekty działań. Na zakończenie odbył się warsztat, na którym opracowano kolejne kroki dotyczące tworzenia wskaźników i sposobu oceny programu. Spotkania i konsultacje wraz z pracą analityczną i redakcyjną trwały od października 2023 r. do czerwca 2024 r.

Ważne zmiany dotyczą nowych zadań w trzech obszarach. Dostępność kultury - skupienie się na osobach z różnymi potrzebami, ułatwienie im udziału w kulturze, a także usuwanie barier w korzystaniu z oferty kulturalnej. Niematerialne dziedzictwo Poznania - dostrzeżenie oraz otoczenie opieką lokalnych i ogólnomiejskich zjawisk kulturowych, ich dokumentowanie i wspieranie. Klimat i środowisko - dążenie do minimalizacji wpływu na środowisko i tworzenie trwałych, ekologicznych rozwiązań w zakresie kultury. Na tym obszarze wskazuje się na potrzebę zachowania równowagi ekologicznej wraz z eliminacją nadprodukcji kulturalnej skutkującej niepotrzebnym śladem ekologicznym. Jako formy realizacji wymienia się powoływanie i działalność grup roboczych w poznańskich instytucjach kultury zajmujących się tą problematyką oraz przygotowanie poznańskiego kodeksu dobrych praktyk dotyczących śladu ekologicznego w sektorze kultury w Poznaniu. Ten punkt wywołał pytania radnych, proszących o większe uszczegółowienie, w szczególności wyjaśnienie terminu "nadprodukcji kulturalnej". Justyna Makowska wyjaśniała, że może to być np. współdzielenie się zasobami i przestrzenią przez instytucje kultury, tematyka ekologiczna w działaniu i twórczości, rezygnacja z plastikowych naczyń podczas spotkań i wydarzeń, inwestycje zgodne z zasadami ekologii.

W dokumencie zrezygnowano z jednego obszaru działania o nazwie "Miasto w roli partnera kultury", ponieważ jego zadania były już wplecione w inne części programu i trudno było nimi zarządzać osobno. Priorytety z tego obszaru, np. tworzenie otwartego i profesjonalnego Urzędu Miasta oraz wspieranie dialogu i partnerstwa między różnymi podmiotami, będą realizowane w pozostałych częściach programu.

Proces aktualizacji przebiegał we współpracy z poznańskim środowiskiem kultury, reprezentowanym przez przedstawicielki i przedstawicieli organizacji pozarządowych, instytucji kultury oraz podmiotów i miejsc działających w Poznaniu niezależnie.

Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Wcześniej podczas dyskusji radny Adam Szabelski pytał o lokalne domy kultury. Przewodniczący Komisji Grzegorz Jura zapowiedział, że ten temat zostanie omówiony osobno, aby rozważyć w jakich miejscach takie placówki powinny powstać. Przewodniczący Rady Grzegorz Ganowicz dodał, że przeanalizowania wymagać będzie również forma zarządzania takimi placówkami.

oprac. red.