grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Szkoły z herbem Poznania

Od nowego roku na wszystkich placówkach oświatowych prowadzonych przez Miasto zawisną herby Poznania.

Źródło: Rzecznik Prasowy Miasta Poznania - grafika artykułu
Źródło: Rzecznik Prasowy Miasta Poznania

Taka informacja pojawia się na facebookowym profilu rzecznika prasowego Miasta Poznania.

To nasz sposób na podkreślenie lokalnej identyfikacji - mówi zastępca prezydenta Dariusz Jaworski. - Dodatkowo symbol patronów Poznania wzmacnia przekaz dziedzictwa kulturowego także wśród najmłodszych poznaniaków.

Herb Poznania jest jednym z najstarszych symboli miasta. Od XIV wieku niewiele się zmienił. Pierwszy, zachowany wizerunek herbu, pochodzi z dokumentu opatrzonego datą 1 maja 1344 roku. Obecną formę zaprojektował Jerzy Bąk- poznański plastyk i architekt.

Herb przedstawia bramę miejską z trzema basztami na błękitnym polu. Nad środkową  znajduje się gotycka tarcza z orłem piastowskim Przemysława II. Tak jak korona nad herbem-  jest to przypomnienie stołecznej przeszłości miasta. Na mniejszych wieżach bocznych znajdują się postacie patronów Poznania w białych szatach. Po heraldycznej lewej stronie -Święty Piotr z kluczem, a  po drugiej Święty Paweł z Tarsu z mieczem.

W bramie umieszczono złote skrzyżowane klucze i krzyż grecki, co stanowi symbol praworządności. Nie ma jednak pewności co do znaczenia gwiazd i półksiężyców. Według heraldyków, prawdopodobnie są to symbole mocy księcia.

Herb Poznania zazwyczaj umieszczany jest na sztandarze miasta, pieczęci, łańcuchu Prezydenta i taksówkach.