grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Pytania o "Fifne wierzby"

Radna Magdalena Antolczyk zadała kilka pytań w sprawie dotyczących grupy drzew "Fifne wierzby".

w konturach granic miasta Poznania zdjęcie drzewa - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Radna nawiązuje do informacji o wystąpieniu przez współwłaścicieli terenu, na którym znajduje się grupa osiemnastu wierzb, o odszkodowanie z tytułu ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości w związku z ustanowieniem na niej pomnika przyrody "Fifne wierzby". Powołany w lipcu 2024 roku rzeczoznawca majątkowy miał do końca sierpnia br. sporządzić opinię określającą poniesione szkody w wyniku ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości oraz stwierdzającą, czy szkody te obejmują również zmniejszenie ich wartości.

Magdalena Antolczyk pyta czy rzeczoznawca określił konkretną wartość szkód oraz czy ewentualne szkody przyczyniły się do zmniejszenia wartości nieruchomości. Pyta również jakie kroki podejmowane są w celu ewentualnych odszkodowań na podstawie tej opinii. Radną interesuje również czy Miasto Poznań jest w posiadaniu informacji, w jaki sposób deweloper w toku realizacji inwestycji postawienia budynku wielorodzinnego z podziemnym parkingiem zadba o ochronę tego terenu, na którym znajduje się wspomniany powyżej pomnik przyrody.

Miasto odpowiada, iż w związku z rozszerzeniem żądania współwłaścicieli o kolejne części nieruchomości, na których ustanowiono pomnik przyrody "Fifne wierzby", konieczne jest sporządzenie nowej opinii rzeczoznawcy określającej poniesione szkody. Dotychczas sporządzony operat szacunkowy nie może zostać wykorzystany w sprawie. W tej sytuacji udzielenie odpowiedzi odnośnie do wartości szkód i ich ewentualnego wpływu na wartość nieruchomości możliwe będzie po sporządzeniu tej opinii.

Urząd Miasta poprzez Wydział Klimatu i Środowiska podjął szereg działań służących ochronie "Fifnych wierzb". W wyniku negocjacji z właścicielem działek, po dokonaniu przez niego zmiany koncepcji projektu (usunięcie części garażu podziemnego), pozytywnie zaopiniowano realizację prac budowlanych. Zobowiązano właściciela do podjęcia czynności mających na celu ochronę drzew. Chodzi m.in. o wyznaczenie stref ochrony drzew (SOD); ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego, który sprawuje specjalistyczny nadzór dendrologiczny i ma uprawnienia potwierdzone odpowiednimi certyfikatami; korzystanie z technologii minimalizujących kolizje z drzewami oraz zrezygnowanie z sieci infrastruktury zewnętrznej w pobliżu wierzb. Ponadto podejmowanie takich działań jak: podlewanie roślin w okresach posuchy i suszy, regularne przeglądy stanu zdrowotnego drzew, uporządkowania terenu oraz rekultywacji gleby po zakończeniu głównych prac budowlanych; informowania na bieżąco Wydziału Klimatu i Środowiska o podejmowanych pracach; zaplanowania działań zmierzających do poprawy warunków siedliskowych po zakończeniu inwestycji.

Ponadto po uzyskaniu pozwolenia na budowę, przed przystąpieniem do prac w otoczeniu drzew, inwestor przedstawi Wydziałowi Klimatu i Środowiska do uzgodnienia "Projekt ochrony zieleni" (POZ) zawierający wykaz działań zabezpieczających drzewa rosnące na terenie przedsięwzięcia oraz w zasięgu jego oddziaływania.

W ramach działań ochronnych wykonano również dwie ekspertyzy pozwalające ocenić wpływ inwestycji na pomnik przyrody "Fifne wierzby". Na zlecenie Wydziału Klimatu i Środowiska - "Opinię hydrologiczną dla uzupełnienia rozpoznania warunków hydrogeologicznych dla projektu i budowy zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych przy ul. Wrońskiego w Poznaniu", z której wynika, że realizacja inwestycji nie wpłynie na zmianę warunków gruntowo-wodnych na analizowanym terenie oraz na stan i żywotność drzew. Na zlecenie właściciela - "Ocenę wpływu projektowanego budynku na system korzeniowy drzew nr 67 i 67a stanowiących część pomnika przyrody »Fifne wierzby«", w której pracownicy naukowi Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wykazali brak obecności korzeni drzew poza strefą SOD i wskazali, że zaplanowane prace budowlane nie uszkodzą żadnego elementu drzew (korzeni, pni, korony), a wyznaczona i przyjęta przez projektanta strefa SOD jest wystarczająca do zabezpieczenia drzew zgodnie z przyjętymi "Standardami ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym" oraz uchwałą Rady Miasta Poznania.

Jednocześnie Miasto informuje, że inwestorowi odmówiono udzielenia pozwolenia na budowę (decyzja nr 46/2024 Prezydenta Miasta Poznania z 9 lipca 2024 r.). Inwestor odwołał się od tej decyzji i sprawa jest obecnie rozpatrywana przez II instancję, tj. Wojewodę Wielkopolskiego.

oprac. red.