Akcja "Poznanianki" powstała, by uhonorować mieszkanki stolicy Wielkopolski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na działania kobiet, których aktywność może inspirować innych. Kształt akcji został wypracowany przez same kobiety i organizacje działające na rzecz ich praw. Każdy mógł zaproponować swoją kandydatkę do tytułu "Poznanianki 2024". Wszystkie propozycje trafiły pod obrady kapituły. Na jej czele stanęła Marta Mazurek, radna Miasta Poznania. Kapituła wybrała tegoroczne bohaterki akcji.
Twarzami tegorocznej kampanii są:
Barbara Grochal - twórczyni tzw. "Motylowego wolontariatu" w Hospicjum Palium. Jej pomysł sprawił, że projekt rozbudowy hospicjum zyskał społeczny rozgłos, akceptację i finansowanie z budżetu obywatelskiego Miasta Poznania. W 2014 roku została Kawalerem Orderu Uśmiechu - nominowały ją dzieci, którym pomagała. Realizowała obie edycje projektu "Senior Maluszka Tuli", tworząc jedyny w swoim rodzaju wolontariat na oddziale noworodkowym w poznańskim Szpitalu im. Franciszka Raszei. Obecnie jest wolontariuszką w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej "Mogileńska". Jej determinacja, gorliwość, charyzma i upór przyczyniły się do rozpoczęcia prac nad powstaniem pierwszego oddziału dla osób wentylowanych mechanicznie.
Magdalena Kiwilsza - absolwentka marketingu internetowego, graficzka reklamowa. Od 2020 roku tworzy blog "Zołza Na Pająku", który przedstawia codzienność osób z niepełnosprawnością. Oprócz bloga tworzy również powieść. Jej Poznań staje się miastem, w którym żyją osoby z niepełnosprawnością, gdzie borykają się z przeszkodami dnia codziennego, kłopotami i wreszcie własnymi emocjami. Mają te same marzenia i nadzieje, co inni.
Anna Janiak - założycielka Fundacji Fiona. Wraz z jej pracownikami i wolontariuszami daje wsparcie młodzieży i dorosłym w spektrum autyzmu oraz ich bliskim. Młodzi ludzie mogą tam uczestniczyć w warsztatach i zajęciach tematycznych rozwijających pasje, a także w spotkaniach grup samopomocowych. Anna Janiak prowadzi szkolenia i lekcje z zakresu akceptacji różnorodności. Edukuje i informuje o potrzebach osób w spektrum autyzmu oraz buduje mosty porozumienia, które mogą pomóc zaistnieć w neurotypowym społeczeństwie.
Aleksandra Grabowska-Szych - po 37 latach pracy zawodowej jako radczyni prawna, postanowiła realizować marzenia oraz wieść aktywne i twórcze życie. Od tego czasu pisała bloga, tworzyła filmy na YouTube, podróżowała. Za opowieść o swojej samodzielnej wyprawie do Nowego Jorku otrzymała wyróżnienie na poznańskim festiwalu podróżniczym "Na Szage". To współorganizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Runda II w Poznaniu w październiku 2016 roku. W lipcu 2018 roku we własnym ogródku rozpoczęła - wraz z mężem, Arturem Szychem - działalność "Teatru Ogródkowego Oli i Artura na Strzeszynie Greckim w Poznaniu". Na Instagramie jako @ola_pogodynka publikuje filmy, w których opowiada o pogodzie z różnych zakątków Poznania oraz swoich podróży.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Peron 9.2 (Małgorzata Mielcarek, Emilia Parzyszek, Magdalena Przewoźniak, Paulina Przybylska, Adrianna Szałata) - to grupa kobiet, które poznały się dwa lata temu na dworcu kolejowym, podczas spontanicznej akcji dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Wykorzystały i zagospodarowały społeczny potencjał i w marcu 2022 r. w trybie pilnym powołały Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych. Prowadziły najdłużej działający punkt pomocowy w Polsce. Przeprowadziły remont 5 mieszkań dla uchodźców politycznych z Afganistanu i wojennych z Ukrainy - obecnie mieszka w nich 56 osób. Grupa stworzyła i utrzymuje świetlicę na peronie 9.2 (pod rondem Kaponiera) oraz punkt spotkań. To tu pogorzelcy z pożaru na Kraszewskiego znaleźli wsparcie, stąd też wyruszył na Dolny Śląsk konwój z pomocą dla powodzian. W czerwcu nad jeziorem Malta stowarzyszenie zorganizowało pierwszą w Polsce Wielką Orkiestrę Zwierzęcej Pomocy, w której udział wzięło niemal 1000 osób.
Na placu Kolegiackim, przed Urzędem Miasta można obejrzeć wystawę poświęconą tegorocznej akcji "Poznanianki".
Zwieńczeniem akcji "Poznanianki" jest Tydzień Kobiet, który zaczyna się już w najbliższą sobotę, 19 października. Związane z nim wydarzenia odbywać się będą w całym mieście. Zaplanowano je tak, by każdy znalazł coś dla siebie.
Tydzień otworzy Biała Sobota w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. 19 października w godz. 9-14.30 każdy będzie mógł tam zadbać o zdrowie. W programie są również warsztaty umiejętności rodzicielskich "Wspierające mamy", skierowane do kobiet, które samodzielnie wychowują dzieci po rozstaniu, a także cały weekend zajęć rozwojowych dla poznańskich przedsiębiorczyń.
Wśród licznych propozycji jest też spotkanie z jogą hormonalną, warsztaty z psychologiem i kobieca sesja zdjęciowa. Będzie można dowiedzieć się, jak lepiej radzić sobie ze stresem, poznać strategie pomagające w pracy zawodowej oraz nauczyć się zarządzania czasem i zadaniami. Przewidziano także warsztaty specjalnie dla mam oraz dla kobiet, które doświadczyły poronienia. Szczegółowy program całego tygodnia jest dostępny na stronie www.poznan.pl/poznanianki.
Kluczowym wydarzeniem Tygodnia Kobiet będzie sobotnie spotkanie w Bibliotece Raczyńskich (26 października), które zakończy się galą finałową. Poprzedzą ją panele dyskusyjne, podczas których będzie można porozmawiać o normalizowaniu wyglądu i różnorodności, a także o tym, jak architektura miasta wpływa na bezpieczeństwo kobiet. Agnieszka Budnik, autorka podcastu "Raport z literatury" opowie o poznaniankach w książkach. Sobota będzie też okazją do stworzenia feministycznej mapy Poznania oraz rozmowy z bohaterkami tegorocznej akcji.
oprac. red.