grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Kompleksowe wsparcie zdrowia psychicznego

Radna Magdalena Antolczyk pyta o plany Miasta opracowania programu wsparcia zdrowia psychicznego mieszkanek i mieszkańców Poznania na lata 2026-2028.

grafika przedstawiająca osobę dziedzącą na podłodze, głowę ma ukryta między kolanami - grafika artykułu
Fot.pixabay

Radną interesują konkretne działania w zakresie wsparcia psychologiczno-psychiatrycznego dla mieszkanek i mieszkańców Poznania; współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami oświatowymi; prewencja suicydalna. Poza tym Magdalena Antolczyk wskazuje, że osoby pracujące z dziećmi i młodzieżą w poznańskich instytucjach również powinny zostać objęte wsparciem psychologicznym ze względu na swoją specyfikę pracy, podatną na wypalenie zawodowe. Wreszcie pyta czy instytucje oświatowe będą zachęcane do powoływania zespołów kryzysowych, w skład których wchodzić będą osoby z odpowiednimi predyspozycjami, kompetencjami oraz gotowością do monitorowania, koordynowania i realizowania działań interwencyjnych oraz czy będą zaplanowane środki na szkolenie członkiń i członków takich zespołów.

Urząd Miasta wyjaśnia, że w związku z podjętą decyzją władz Miasta Poznania o priorytetowym potraktowaniu i finansowaniu z budżetu działań z zakresu zdrowia psychicznego, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych planuje opracować w przyszłym roku kompleksowy, miejski program ochrony zdrowia psychicznego dla mieszkanek i mieszkańców Poznania na lata 2026-2028. Obejmował on będzie zarówno profilaktykę, jak i szeroko rozumiane wsparcie psychologiczno-psychiatryczne.

W celu jak najlepszego rozeznania potrzeb mieszkańców oraz działań i interwencji, które powinny zostać ujęte w opracowywanym programie powołany zostanie, jako ciało doradcze, interdyscyplinarny zespół. Do prac w zespole zaproszeni zostaną m.in. konsultanci z zakresu zdrowia psychicznego, przedstawiciele poznańskich podmiotów leczniczych, poradni psychologiczno-pedagogicznych i organizacji pozarządowych, zajmujących się ochroną zdrowia, psycholodzy, psychiatrzy, psychoterapeuci, pracownicy socjalni oraz przedstawiciele Urzędu Miasta.

Ideą przyświecającą planowaniu programu jest możliwie szerokie, holistyczne i włączające podejście do udzielania pomocy psychologicznej i psychiatrycznej mieszkańcom Poznaniu. Pomoc skierowana zostanie do osób w różnym wieku, niezależnie od płci, narodowości, posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, czynników kulturowych i społecznych. W programie wykorzystane będą wcześniej wypracowane rozwiązania, jak i nowe działania, których głównym celem będzie poprawa zdrowia psychicznego mieszkańców Poznania.

Zgodnie z planami wspomniany powyżej zespół pochyli się również nad kwestiami: zwiększenia efektywności udzielanej pomocy; skutecznego wykorzystywania istniejących zasobów ludzkich i wypracowanych dobrych praktyk; usprawnienia współpracy instytucji oświatowych i podmiotów leczniczych z podmiotami udzielającymi pomocy w ramach III sektora.

Planowany program ma być m.in. skuteczną odpowiedzią na zauważalny, stały wzrost problemów z obszaru zdrowia psychicznego wśród młodego pokolenia. Zdiagnozowane wśród dzieci i młodzieży problemy z samotnością, poczuciem niezrozumienia i braku wsparcia, nadmiernym stresem i presją społeczną oraz nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych, przy często bardzo niskim poziomie odporności psychicznej stanowią wyzwanie dla współczesnego społeczeństwa. W ramach prac nad programem rozważane będą również obszary: m.in. prewencja samobójstw wśród młodzieży i dzieci, ale także problemy związane z depresją.

Odnośnie pytania dotyczące zespołów kryzysowych w instytucjach oświatowych Miasto informuje, że aktualnie w ramach wsparcia psychologicznego w każdym przedszkolu i szkole zatrudnieni są nauczyciele specjaliści, w tym psychologowie, pedagodzy oraz pedagodzy specjalni. Ponadto w Poznaniu funkcjonują Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, które realizują wsparcie i diagnostykę dla dzieci i uczniów potrzebujących diagnozy, pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz terapii. Biorąc pod uwagę zwiększającą się liczbę uczniów wymagających takiego wsparcia, 1 września 2025 r. planuje się utworzyć nową poradnię. Na tym etapie prac nad opracowaniem programu trudno jednoznacznie stwierdzić, czy proponowane przez radną rozwiązanie zostanie w nim przewidziane. Jednocześnie Magdalena Antolczyk otrzymała zapewnienie, że kwestie poruszone w interpelacji będą przedmiotem dalszej pracy nad programem, w tym pracy planowanego zespołu interdyscyplinarnego.

oprac. red.