Radna chciała dowiedzieć się jakie uwagi i propozycje, zgłoszone przez mieszkanki i mieszkańców w trakcie obu etapów konsultacji społecznych, zostały odrzucone oraz jakie były tego powody.
Urząd Miasta na wstępie wyjaśnia, że opracowywany projekt mpzp "Grunwald Południe w rejonie ulic Obozowej i Słonecznej" ma na celu ochronę istniejącego założenia urbanistycznego, cechującego się występowaniem zabudowy willowej na stosunkowo dużych działkach budowlanych w otoczeniu zieleni ogrodowej, zatrzymanie postępujących procesów dogęszczania zabudowy, uniemożliwienie lokalizowania w chaotyczny sposób zabudowy usługowej pomiędzy zabudową mieszkaniową jednorodzinną, a także ochronę alei drzew wkomponowanych w układ komunikacyjny. Tak sformułowany cel planu był podstawą przyjmowanych rozstrzygnięć wniosków i postulatów zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych.
Wpłynęło ok. 40 pism zawierających po kilkaset postulatów. Mieszkańcy zgłaszali często rozbieżne oczekiwania wymagające wypracowania kompromisów. Wśród wniosków i opinii część dotyczyła konieczności zachowania wyłącznie mieszkalnego charakteru osiedla, w nawiązaniu do pierwotnego założenia urbanistycznego i koncepcji "miasta-ogrodu", z wprowadzeniem znacznych ograniczeń dla usług. Pozostała część mieszkańców postulowała pełną swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, w tym w budynkach mieszkalnych.
Zgłaszano również obawy przed rozwojem funkcji wielorodzinnej na tym terenie, a także postulaty o jej dopuszczenie. We wnioskach wskazywano szereg parametrów zabudowy, określając wysokość budynków, procent zabudowy, udział powierzchni biologicznie czynnej czy parametry działek budowlanych.
Ponadto podkreślano ważną rolę jaką pełnią ogrody, przedogródki i zieleń przyuliczna. Poruszano także kwestie związane z ogrodzeniami posesji, organizacją ruchu drogowego, zmianami w normatywie parkingowym, czy też zagospodarowaniem pasa drogowego.
W odniesieniu do postulatów związanych z lokalizacją zabudowy usługowej, przyjęto założenie, że dopuszcza się jej lokalizację wzdłuż głównych dróg, tj. ul. Grunwaldzkiej i ul. Grochowskiej, z uwagi na uwarunkowania akustyczne. Dopuszczono również usługi na odcinku ul. Promienistej, a także ul. Płowieckiej 1 oraz ul. Słonecznej 2 i 4, z uwagi na istniejącą zabudowę usługową oraz postulaty właścicieli nieruchomości. Wewnątrz obszaru opracowania ustala się przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z ograniczeniem dla funkcji usługowej.
W odniesieniu do zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, projekt planu utrzymuje istniejącą zabudowę mieszkaniową wielorodzinną na wyznaczonych terenach MW, z zachowaniem aktualnych parametrów zabudowy. Na pozostałych terenach istniejące budynki wielorodzinne mogą zostać zachowane oraz rozbudowane lub nadbudowane zgodnie z pozostałymi ustaleniami planu dla poszczególnych terenów, nie zakłada się jej dalszego rozwoju.
Szczegółowe parametry zabudowy (w tym wysokości, procentu zabudowy czy parametrów działek budowlanych) zostały określone na podstawie analizy istniejącej zabudowy w tym obszarze.
Po drugich konsultacjach społecznych, na skutek złożonych postulatów, przeanalizowano ponownie wyznaczone na rysunku planu strefy zieleni, zwiększając ich zasięgi oraz zapisany udział powierzchni biologicznie czynnej, również zwiększając jej wartość. Na rysunku planu wprowadzono też oznaczenia istniejących rzędów drzew w drogach wraz z zapisami o ich ochronie.
Nie uwzględniono postulatów związanych z utrzymaniem przedogródków w postaci zieleni urządzonej o określonym procencie. W granicach opracowania znajdują się działki o zróżnicowanej wielkości, na których zlokalizowane są różne rodzaje zabudowy, w tym budynki szeregowe, gdzie obligatoryjny przedogródek w postaci zieleni urządzonej na minimum 60% powierzchni będzie trudny lub niemożliwy do realizacji. Projekt planu nakazuje łączne spełnienie wymagań związanych z zachowaniem wyznaczonych stref zieleni, udziału powierzchni biologicznie czynnej, ale także nakazuje spełnienie normatywu parkingowego na własnej nieruchomości, w związku z powyższym nie wprowadzono dodatkowego ograniczenia, które mogłoby utrudnić lub uniemożliwić realizację pozostałych. Niezależnie od powyższego plan zawiera zapis o zagospodarowaniu zielenią wszystkich powierzchni terenu wolnych od utwardzenia.
W odniesieniu do kwestii komunikacyjnych zapisano elastyczne ustalenia - kwestie związane z rozwiązaniami rowerowymi, wyznaczenie stanowisk parkingowych dla samochodów w drogach publicznych oraz zagadnienia dotyczące organizacji ruchu, w tym przekształcenia ulic w strefy zamieszkania, pozostają w gestii zarządcy drogi i wykraczają poza regulacje planu.
Projekt planu miejscowego "Grunwald Południe w rejonie ulic Obozowej i Słonecznej" obejmuje teren już zagospodarowany, o niewielkim odsetku działek budowlanych możliwych do lokalizacji nowej zabudowy. W związku z tym ma on charakter regulacyjny. Teren stanowi fragment historycznego zespołu urbanistyczno-architektonicznego i jest przedmiotem ochrony konserwatorskiej, dlatego plan ma również charakter ochronny. Rozstrzygając wnioski czy opinie do projektu, a także ustalając parametry zabudowy i zagospodarowania, kierowano się więc przede wszystkim stanem istniejącym, wydanymi decyzjami administracyjnymi oraz specyfiką osiedla.
Aktualnie projekt został skierowany do ustawowego opiniowania i uzgadniania. Konsultacje społeczne oraz możliwość składania uwag do projektu planowane są w I kwartale 2025 r.
oprac. red.