grafika z logotypem Biuletynu Miejskiego

Biuletyn Miejski

Promocja peyotl-stepa

Tomasz Specyał opowiadał w Salonie Posnania o pracy nad swoją książką, wyróżnioną Konkursie Literackim "Poznań - miasto to powieść".

Tomasz Specyał i Grażyna Wrońska - grafika artykułu
Tomasz Specyał i Grażyna Wrońska

Drobiazgowo naszkicowana panorama Poznania z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku: z wykwintnymi kawiarniami i podejrzanymi lokalami, z wytwornymi balami i bójkami w podrzędnych knajpach. Tętniący życiem świat bezwzględnych handlarzy morfiną i kokainą. Młody chłopak nie potrafi się uporać z uzależnieniem, jego znajomy ma ambicję stać się ważnym graczem narkotykowego biznesu, a powszechnie szanowany lekarz wypisuje narkomanom recepty na morfinę. Wszystkich bohaterów na swej drodze spotyka redaktor działu miejskiego "Kuriera Codziennego", który relacjonuje powszednie epizody z życia miasta, począwszy od egzekucji Hieronima Bartoszewskiego po wizytę w Muzeum Osobliwości przy ulicy Gwarnej. A w tym samym czasie Zygmunt Mąkowski, jeden z założycieli poznańskiego kabaretu Klub Szyderców działającego w kawiarni Pod Kaktusem, tworzy taniec, który nazwał peyotl-stepem...

Tak w największym skrócie zarysować można klimat powieści kryminalnej "Zatańczmy peyotl-stepa". Z autorem rozmowę prowadziła Grażyna Wrońska, dziennikarka radia Merkury, a także członek Jury konkursu. Gdy będziecie czytać tę powieść przekonacie jak ogromną pracę badawczą nad Poznaniem lat 20 i 30 XX w. wykonał Tomasz Specyał. W książce wprowadza on czytelnika w półświatek tamtego poznania, życie kawiarniane i knajpiane, pokazuje jakimi sensacjami żyli mieszkańcy tamtej epoki.

Na spotkaniu obecny był również Mark Maksimovich, autor ilustracji rozpoczynających każdy rozdział. Stylizowane grafiki popularne na latach, w których rozgrywa się akcja książki jeszcze bardziej podkreślają klimat powieści.

Powieść wyróżniono w Konkursie Literackim "Poznań - miasto to powieść" zorganizowanym przez Wydawnictwo Miejskie Posnania oraz Voyager Group sp. z o.o. pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Fundacji Rozwoju Miasta Poznania. Przypomnijmy, że I miejsce i główną nagrode zdobyła powieść "Juni" Piotra Bojarskiego.

  • Tomasz Specyał. Rocznik 1969. Z wykształcenia technik melioracji wodnych. Historyk, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współautor Kryminalnej Historii Poznania (2008), autor książki Memento Mori. Prawdziwe śmierci przypadki (2014). Był magazynierem, barmanem, prowadził własną firmę, robił archiwalne kwerendy, pisał felietony, roznosił pizzę, kopał rowy, pracował na budowach. W 2016 roku uhonorowany wyróżnieniem w Konkursie Literackim "Poznań - miasto to powieść".

(oprac. mat.)

Zobacz także: