Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych zmienia się dla swoich pacjentek i pacjentów. Od sierpnia łatwiej będzie dodzwonić się do kolejnych poradni. Dzięki wsparciu pracowników miejskiej infolinii, Biura Poznań Kontakt. Wystarczy też jeden SMS, żeby odwołać wizytę u specjalisty - dzięki temu skracają się kolejki, a czekające osoby mogą szybciej skorzystać z pomocy lekarza.

Mieszkańcy korzystają już z przebudowanej ul. Hodowlanej na Morasku. To kolejna osiedlowa ulica, która zyskała nowy chodnik i równą nawierzchnię jezdni. Pojawiła się ona na całym odcinku pomiędzy ulicami Morasko a Szklarniową.

Cykl festynów "Poznań w formie" łączy siły z "Festiwalem Tradycji Poznańskich", by przypomnieć o zdrowym życiu w mieście, poznańskiej kulturze i dziedzictwie. 5 sierpnia na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta i placu Kolegiackim na poznaniaków i poznanianki czekać będą atrakcje kulturalne, bezpłatne badania profilaktyczne, tańce, animacje i warsztaty.

Pogłębiające się zmiany klimatyczne powodują trudne warunki pogodowe, takie jak bardzo wysokie temperatury na zmianę z gwałtownymi, ulewnymi deszczami. Wiąże się to z coraz większymi problemami m.in. z suszami lub powodziami. Dużą pomocą okazuje się tutaj gromadzenie deszczówki.

Mieszkańcy Jeżyc mają szansę spotkać członków najsłynniejszej poznańskiej rodziny. Wykreowanych przez Małgorzatę Musierowicz Borejków, bohaterów kultowej Jeżycjady, oglądać można na muralu, który od niedawna zdobi kamienicę przy ul. Słowackiego.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych pozyskał 22 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze pomogą przeprowadzić m.in. prace modernizacyjne miejskiej kamienicy na Starym Mieście oraz wesprą budowę nowego bloku przy ul. Darzyborskiej.

Od środy, 2 sierpnia, do soboty zmieni się organizacja ruchu na ul. Św. Marcin. Prace nawierzchniowe będą prowadzone na wyłączonej z ruchu północnej jezdni tej ulicy, między al. Niepodległości a mostem Uniwersyteckim. To już ostatnia prosta do zakończenia prac zaplanowanych w tym zakresie Programu Centrum.

Najlepsze zrealizowane w stolicy Wielkopolski projekty architektoniczne od 25 lat otrzymują Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Jubileuszowa odsłona tego prestiżowego wyróżnienia właśnie wystartowała. W tej edycji - oprócz wysyłania zgłoszeń do nagrody rocznej - organizatorzy zapraszają mieszkańców także do udziału w konkursie fotograficznym oraz plebiscycie na architektoniczną wizytówkę miasta.

W godzinę "W" stolica Wielkopolski zatrzymała się, aby upamiętnić wydarzenia sprzed 79 lat. W całym mieście rozbrzmiały syreny alarmowe. Poznaniacy i poznanianki uczcili bohaterów Powstania Warszawskiego. W imieniu mieszkańców kwiaty pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej złożył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.

W środę, 2 sierpnia, rusza druga edycja Festiwalu Tradycji Poznańskich, połączona ze Świętem Bamberskim "Poznanie". Przez pięć dni na wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski czekać będzie wiele atrakcji. Wśród gości wydarzenia są m.in: Audiofeels i Andrzej Juskowiak, były piłkarz reprezentacji Polski. 

Jeszcze tylko dzisiaj składać można wnioski o dofinansowanie wymiany "kopciucha".  W 2023 i 2024 roku można dostać największą dotację na ten cel. Warto się pospieszyć - to ostatni dzwonek, aby uniknąć kary.

Kolejny przegubowy autobus z napędem elektrycznym będzie woził pasażerów po Poznaniu - MPK rozpoczyna testy pojazdu MAN Lion's City 18 CE. Na jednym ładowaniu może on przejechać nawet 300 kilometrów, a w środku ma aż dwa miejsca dla wózków inwalidzkich.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące wystąpienia burz z gradem. Obowiązuje ono dzisiaj, do godz. 20. 

W  sobotę, 29 lipca, odbędzie się już trzeci zlot użytkowników przystawek do wózków. Trybuny Ziemne nad Jeziorem Maltańskim ugoszczą wszystkich, którzy korzystają z takich urządzeń, chcieliby je zakupić lub sprzedają. Wstęp jest bezpłatny.

W niedzielę, 30 lipca o godz. 17:30 rozpocznie się mecz Lecha Poznań z Radomiakiem Radom. Najszybciej i najwygodniej na stadion przy ul. Bułgarskiej można dostać się komunikacją miejską, zwłaszcza tramwajami. Dojeżdżający samochodami spoza Poznania mogą skorzystać z okolicznych parkingów. W dniu wydarzenia wokół stadionu zmienia się także organizacja ruchu.

Kładka pieszo-rowerowa nad Wartą oficjalnie została otwarta. Konstrukcja łączy Owińska z Poznaniem na wysokości Radojewa. Dzięki niej łatwiej dojechać do Puszczy Zielonki i położonych w jej pobliżu atrakcji. 

W ten weekend mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski nie będą mogli narzekać na nudę. Czeka na nich kolejna odsłona Łazarskiego Lata, a także festiwal drewna wraz z konkursem rzeźbienia. Rzeka Żywa zaprosi na wielki rajd po Poznaniu. Nie zabraknie też imprez dla kinomanów, takich jak pokaz filmu w ramach Kina #NaWolnym. Z kolei miłośników piłki nożnej czeka pierwszy domowy mecz Lecha Poznań.

Poznański Teatr Animacji zaprasza dzieci wraz z opiekunami na bezpłatny cykl spektakli plenerowych i warsztatów w Starym Porcie. Już w ten weekend będzie można zobaczyć przedstawienie o uprowadzeniu koziołków z wieży ratuszowej i parze postrzelonych detektywów, którzy muszą je uratować, zanim minie południe. Na uczestników czekają także zajęcia z tworzenia lalek i warsztaty plastyczne.

Na kąpielisku Krzyżowniki nad Jeziorem Kierskim obowiązuje zakaz kąpieli. Został on wprowadzony w środę, 26 lipca, po południu i będzie trwał do odwołania. Można już za to kąpać się w Rusałce - sinice przestały tam kwitnąć.

Oprócz bieżących remontów, w placówkach oświatowych realizowane są także modernizacje oraz inwestycje. W planach są między innymi rozbudowy szkół, budowa sal gimnastycznych oraz termorenowacje. Prace pochłoną niemal 100 mln zł.

W piątek, 28 lipca, rozpocznie się trzecia edycja POZnań Wood Festival 2023. Potrwa do niedzieli, 30 lipca. Poznaniacy będą mogli śledzić zmagania najlepszych artystów z różnych zakątków Europy. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Drewno wykorzystywane w konkursie pochodzi z chorych drzew, które zostały usunięte ze względów bezpieczeństwa.

Mieszkańcy stolicy Wielkopolski, którzy rozliczają tu podatki i uczestniczą w programie OK Poznań, mogą do końca sierpnia ze zniżką zwiedzić CK Zamek z przewodnikiem. Mogą też obejrzeć jego pomieszczenia bezpłatnie - taka okazja będzie 9 sierpnia. 

Poznańscy strażnicy miejscy podsumowali pierwsze półrocze działań. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło ruchu drogowego, spalania zabronionych substancji a także dzikich wysypisk odpadów, wraków, zwierząt wymagających pomocy czy niszczenia roślinności.

W najbliższą sobotę, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich przy Iglicy odbędzie się kolejny piknik z cyklu "Poznań w formie". Tym razem towarzyszyć będzie startowi 80. Tour de Pologne - kolarze ruszą z sąsiedniego placu Marka. Na wszystkich gości czekać będzie mnóstwo atrakcji oraz bezpłatne badania i porady medyczne. 

Już w sobotę, 29 lipca, z Poznania wyruszą kolarze biorący udział w 80. Tour de Pologne. Na starcie pierwszego etapu, który jest zlokalizowany na placu Marka na Międzynarodowych Targach Poznańskich, nie zabraknie największych gwiazd światowego kolarstwa. Wyścig rozpoczyna się w centrum miasta, konieczne więc będą krótkotrwałe zmiany w organizacji ruchu dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. 

Liczba wyników na stronie
30