Wody powierzchniowe: tabl. 61, tab. 5; ppm = mg/dm3.

Przeciętna zawartość sodu na terenie arkusza (26,6 mg/dm3 ) jest nieco wyższa niż w wodach całego kraju (16 mg/dm3 ) (Lis, Pasieczna, 1995a) i w mało zanieczyszczonych wodach rzecznych z terenu Czech (25,2 mg/kg), analizowanych przez Veselego i Maj era (1994).

Zwarty obszar podwyższonych koncentracji sodu (>39,1 mg/dm3 ) występuje na południowym wschodzie regionu (Kórnik, Robakowo, Tulce), gdzie maksymalne stężenia zanotowano w małym cieku na północ od Kórnika (315,0 mg/dm3 ) i w rowie bezodpływowym koło Robakowa (249,6 mg/dm3 ). Źródłem anomalnych koncentracji sodu mogą być nielegalne zrzuty ścieków.

Podwyższonymi zawartościami sodu charakteryzują się też wody zbiorników w obrębie Poznania (na wschód od Warty) i przy jego południowej granicy z Luboniem oraz w rejonie Swarzędza, w okolicy Przeźmierowa, Sadów i Rokietnicy.

Najwyższą koncentrację sodu (409,9 mg/dm3 ) w postaci anomalii punktowej zanotowano w wodzie niewielkiego strumienia w pobliżu terenu rolniczego wykorzystania ścieków koło wsi Wiórek. Woda tego cieku zawierała również wysokie ilości bromu, chloru, potasu, manganu, sodu, niklu i cynku (przytoczone przy charakterystyce przewodności elektrycznej).

Wysoką zawartość sodu stwierdzono w wodzie niewielkiej sadzawki u podnóża komunalnego wysypiska śmieci w Suchym Lesie (392,9 mg/dm3 gdzie występuje również wysoka koncentracja chloru (728,0 mg/dm3 ). Wzbogacone w sód są też wody niewielkiego cieku (lewego dopływu Warty) koło Umultowa (w północnej części Poznania) w pobliżu nieczynnego wysypiska odpadów.

Wyniki monitoringu z 2002 roku (Raport..., 2003a) wykazują wzrost ilości sodu w wodach Cybiny (średnia roczna 128,4 mg/l), w której w trakcie opróbowania do Atlasu stwierdzono sód w ilości przeciętnej 26,9 mg/kg.

Najniższe ilości sodu (0,25-264,8 mg/dm3 ; mediana 19,59 mg/dm3 ) są charakterystyczne dla wód cieków i zbiorników w terenach leśnych.

Załączniki

sieci społecznościowe