Informacje ogólne

Czyste Powietrze to kompleksowy program, którego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które są:

  • są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (maksymalnie 2 lokale w budynku) - minimalny okres własności wynosi 3 lata (nie dotyczy to sytuacji spadkowych).
  • nie są Beneficjentem podstawowego, podwyższonego, albo najwyższego poziomu dofinansowania Programu w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku/lokalu mieszkalnym, (dotyczy umów zawartych na podstawie wniosków o dofinansowanie złożonych od dnia 22.04.2024 r.).

    dodatkowo:
  • dotacja jest przeznaczona dla budynków, które uzyskały pozwolenie na budowę do 31 grudnia 2020 r.
  • obowiązkowo przed rozpoczęciem inwestycji należy wykonać audyt energetyczny wraz z dokumentem podsumowującym audyt energetyczny (wymagany do wniosku)
  • po zakończeniu inwestycji i do złożenia wniosku o rozliczenie wymagane jest świadectwo charakterystyki energetycznej

Program obejmuje 3 grupy Beneficjentów:

I. uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, których roczny dochód nie przekracza 135 000 zł (PIT roczny - podstawa obliczenia podatku)

II. uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:

2 250 zł- w gospodarstwie wieloosobowym
3 150 zł- w gospodarstwie jednoosobowym

Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej max: czterdziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Beneficjent, który jest w związku małżeńskim - w rozumieniu programu nie prowadzi jednoosobowego gospodarstwa domowego.

III. uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania - osoby fizyczne, których przeciętny średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza

1 300 zł- w gospodarstwie wieloosobowym
1 800 zł- w gospodarstwie jednoosobowym

lub gdy beneficjent ma ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Roczny przychód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej max: dwunastokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Osoba fizyczna, która zamierza złożyć wniosek o przyznanie podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania do WFOŚiGW, powinna uzyskać, do dnia złożenia wniosku, od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (zgodnie z miejscem jej zamieszkania) zaświadczenie o wysokości przeciętnego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka jej gospodarstwa domowego.

Dla mieszkańców Poznania takie zaświadczenie wystawia Poznańskie Centrum Świadczeń

Program Czyste Powietrze w Gminie Poznań - stan na 31.12.2024 r.
    Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 2 378 szt.
    Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 930 szt.
    Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 19 947 454,75 zł

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej