2. Cel, zakres i sposób realizacji pracy
Niniejsza praca ma na celu określenie aktualnego poziomu emisji gazów cieplarnianych z terenu miasta Poznania oraz identyfikację głównych możliwych sposobów zmniejszenia tej emisji w przybliżonej perspektywie czasowej do roku 2020.
Analizą objęto trzy podstawowe gazy: dwutlenek węgla CO2, metan CH4 i podtlenek azotu N2O, ze szczególnym uwzględnieniem dwutlenku węgla, który ma dominujący udział w całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Wielkości emisji gazów cieplarnianych oszacowane zostały dla podstawowych aktywności będących ich przyczyną, a w szczególności:
- użytkowanie energii w budynkach należących do sektora gospodarstw domowych (mieszkania), handlu i usług, sektora publicznego,
- produkcja przemysłowa,
- eksploatacja samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów,
- komunikacja zbiorowa,
- gospodarka odpadami komunalnymi i ściekami,
- pochłanianie CO2 przez tereny zielone na terenie miasta.
Uwzględniono następujące źródła energii:
- elektrociepłownie i ciepłownie produkujące ciepło rozprowadzane do odbiorców poprzez miejską sieć ciepłowniczą,
- elektrociepłownie i ciepłownie w zakładach przemysłowych funkcjonujących na terenie miasta Poznania,
- elektrownie systemowe zaopatrujące miasto w energię elektryczną (w zakresie zapotrzebowania nie pokrywanego przez produkcję energii elektrycznej przez wytwórców działających na terenie miasta),
- system zaopatrzenia w gaz ziemny,
- zaopatrzenie w nie-sieciowe nośniki energii zużywane w sposób bezpośredni przez indywidualnych odbiorców.
Emisję gazów cieplarnianych oszacowano w oparciu o bilans zapotrzebowania i dostaw energii.
Praca stanowi aktualizację opracowania wykonanego w 2007 roku przez Ecofys Polska na zlecenie Urzędu Miasta Poznania. Aktualizacja ta dotyczy zarówno opisu głównych źródeł emisji w mieście jak również danych emisyjnych dla 2010 roku (w niektórych przypadkach dane dla roku 2009 były jedynie osiągalne).
W obecnym wykonaniu pracę poszerzono o analizę możliwości redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dokonano w tym celu identyfikacji możliwych do realizacji na terenie miasta opcji redukcji emisji gazów cieplarnianych. Uwzględniono przedsięwzięcia o istotnym potencjale redukcji emisji i o realistycznych ekonomicznie kosztach redukcji nie przekraczających 200 €/tonę zredukowanej emisji CO2 ekw.
Możliwości redukcji emisji przedstawione zostały w pracy w postaci krzywej kosztowej.