Lekcja przyrody dla uczniów na ROD im.Armii Poznań w Poznaniu

W ramach Akademii Zielony Poznań zorganizowaliśmy kolejne działanie edukacyjne.

Lekcje przyrody na ROD im. Armii Poznań w Poznaniu - grafika artykułu
Lekcje przyrody na ROD im. Armii Poznań w Poznaniu

Tym razem spotkaliśmy się z uczniami 8 klasy ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Poznaniu, która uczestniczyła w lekcji przyrody. Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Rodzinnego Ogrodu Działkowego im. Armii Poznań w Poznaniu.

Uczniów wraz z wychowawczynią powitały p. Aneta Wicher - Prezes ROD im. Armii Poznań i p. Ewelina Murzydło - pracownik Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa i wspólnie zaprosiły dzieci na przyrodniczy spacer.
Pani Aneta Wicher opowiedziała o 40-letniej historii ogrodu, strukturze działek i współpracy w ramach konkursu "Zielony Poznań".

Z ramienia Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa lekcję przyrody poprowadziła p. Ewelina Murzydło, która wraz z p. Anitą Wicher- Prezes ROD oprowadziły dzieci po alejkach ogrodowych. Podczas spaceru dzieci mogły obserwować przyrodę w ogrodach działkowych oraz obejrzeć działkę ekologiczną, którą działkowiec uprawia od 1983 roku. Działkowiec opowiedział o pozyskiwaniu nasion, produkcji rozsad warzyw, uprawie warzyw, kwiatów i owoców. Pani Ewelina wraz z działkowcem wspólnie omówiła jak pozyskuje się nasiona z warzyw: pomidorów, jak wygląda cykl od nasiona do zbioru warzyw, co to jest kompostownik, zbiornik deszczowy, czy kiszonka z pokrzywy, którą wykorzystujemy do oprysku,podlewania roślin i traktujemy jako biologiczną ochronę roślin.Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wyglądem warzyw w różnych fazach ich rozwoju: cebuli, kopru, czosnku,marchewki,selera, kalarepy, pomidorów oraz poznały w naturze drzewa owocowe: czereśnie,wiśnie, krzewy porzeczek, agrestu i borówek, które cieszyły się wśród uczniów smaczną degustacją. Zapoznały się z uprawą winorośli, poobserwowały wygląd kwiatów i poznały ich nazwy gatunkowe, przykładowe z nich to: piwonie, wiesiołki,dzwonki, begonie. Idąc alejkami ogrodowymi można było dostrzec i poznać z nazwy rośliny dziko rosnące i różne gatunki drzew.

Podczas lekcji przyrody uczniom została przekazana wiedza z zakresu ekologicznej uprawy. Dowiedziały się czym jest ogród ekologiczny i jak wygląda, czym jest bioróżnorodność w kontekście poznawania roślin dziko rosnących na działkach, a pomocnych przy ekologicznej uprawie. Ponadto miały okazję zapoznać się z ogrodem jako naturalnym miejscem do życia nie tylko dla ludzi, ale także niezliczonej liczby gatunków dzikiej flory i fauny. Ważnym aspektem spotkania było pokazanie, że ogród powinien być samowystarczalny. Oznacza to samodzielne rozmnażanie roślin,  stosowanie naturalnych sposobów walki z chorobami i szkodnikami (np. przez sadzenie roślin odstraszających szkodniki).

Celem lekcji z przyrody przeprowadzonej dla dzieci w wieku szkolnym była aktywizacja i kształtowanie postaw proekologicznych, a tym samym uświadamianie im, w jaki sposób mogą chronić otaczające je środowisko. Edukacja ekologiczna poprzez kontakt z przyrodą to nieocenione źródło doznań, przeżyć i wrażeń.

Podczas lekcji przyrody dzieci mogły w sposób bezpośredni przebywać wśród zieleni, która wywołuje pozytywną energię, pobudziła ich wszystkie zmysły: słuchem usłyszały śpiew ptaków, wzrokiem zobaczyły roślinność ogrodową, węchem poczuły zapach roślin, gnojówki z pokrzywy,cebuli i czosnku,czy też kompostownika, smaku poprzez delektowanie się owocami z ogrodu,a dotykiem poznawały strukturę liści roślin. W ten sposób zostały aktywnie zachęcone do działania w przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt.

Edukacja przyrodnicza ma przemawiać do ich wyobraźni, rozbudzać w nich wrażliwość na piękno przyrody i jej poznawania, a także kształtować umiejętność i chęć działania na rzecz ochrony środowiska. Dlatego warto od najmłodszych lat pokazywać potęgę otaczającego nas świata.

Dziękujemy p. Anecie Wicher z ROD im. Armii Poznań za gościnę, a uczestnikom - za pilność i ciekawość wykazywaną podczas spaceru.

Dla wytrwałych słuchaczy przygotowaliśmy mieszanki roślin miododajnych, zakładki do książek o tematyce ekologicznej, a także pamiątkowe zdjęcia.

Na przyrodnicze spacery zapraszamy kolejne poznańskie przedszkola i szkoły.