Zgłaszanie kandydatów na członków okw

Zgłoszenia kandydatury do składu w obwodowej komisji wyborczej (OKW) można dokonać poprzez zarejestrowane komitety wyborcze lub indywidualnie.

na stole nakrytym zielonym suknem leży czerwona prostokątna tablica informacyjna z białym napisem obwodowa komisja wyborcza nr 78 w Poznaniu. W tle widać wypełnioną do połowy głosami wyborczymi przeźroczystą urnę wyborczą. - grafika artykułu
Wybory Prezydenta RP 2025

Zgłoszenia przez pełnomocników wyborczych lub upoważnionych przez nich osób  w trybie art. 182 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy

Zasady zgłaszania kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych reguluje uchwała nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019 r. W sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego.

Wykaz komitetów wyborczych https://wybory.gov.pl/prezydent2025/pl/komitety

Ponadto wyborcy mogą samodzielnie zgłaszać swoje kandydatury na członka komisji komisarzowi wyborczemu, który może powołać ich w skład komisji w przypadku jej uzupełniania spośród wyborców, o czym mowa w art. 182 § 8b Kodeksu wyborczego.

Spośród zgłoszeń indywidualnych, Komisarz Wyborczy w Poznaniu I może dokonać uzupełnienia składów okw na zasadach określonych w Kodeksie wyborczym. Oznacza to, że w pierwszej kolejności na członków okw powoływane są osoby przedstawione przez komitety wyborcze.

Szczegółowe informacje dotyczące obu form zgłaszania kandydatury na członka OKW dostępne są pod linkami:

Szczegółowe zasady zgłaszania kandydatury przez komitet wyborczy.

Szczegółowe zasady zgłaszania kandydatury indywidualnej.

Zobacz również - zadania członka okw oraz informacja o dietach.