Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
- Jak najlepiej skontaktować się z Punktem Interwencji ? Czy trzeba się umawiać ?
- Kto może otrzymać wsparcie w Punkcie Interwencji Kryzysowej ?
- Czy Punkt Interwencji Kryzysowej udziela wsparcia osobom z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy?
- Jak długo mogę korzystać z pomocy psychologicznej w PIK? Czy mogę korzystać z psychoterapii lub konsultacji z lekarzem psychiatrą?
- W jakim zakresie udzielana jest pomoc prawna w PIK?
- Kto może otrzymać czasowe schronienie w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej ?
- Kto może zostać mieszkańcem Hostelu "Drugi Dom"?
- Czy Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej udziela wsparcia finansowego ?
- Ile kosztuje pomoc w Miejskim Centrum?
- Jak długo można korzystać z interwencyjnego schronienia w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej?
- Dlaczego osoby w kryzysie bezdomności nie kwalifikują się do pobytu w Specjalistycznym Ośrodku?
- Co zrobić, aby odbyć bezpłatny staż/ praktyki studenckie w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu?
Jak najlepiej skontaktować się z Punktem Interwencji ? Czy trzeba się umawiać ?
Kadra Punktu Interwencji Kryzysowej dyżuruje całodobowo pod telefonem interwencyjnym. Najdogodniejszą formą pierwszego kontaktu jest właśnie rozmowa telefoniczna.
Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, potrzebujesz pomocy na "tu i teraz", możesz przyjść bez wcześniejszego umówienia się.
Nasz telefon interwencyjny ma również funkcję "cichej lini" - w sytuacji zagrożenia i braku możliwości rozmowy - napisz SMS na numer 509 111 508
Regularnie odbieramy też maila, adres to: pik@m.poznan.pl
Więcej w zakładce PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ
Kto może otrzymać wsparcie w Punkcie Interwencji Kryzysowej ?
Interwentki i interwenci PIK udzielają wsparcia psychologicznego i prawnego mieszkankom i mieszkańcom Poznania w nagłych kryzysach życiowych. Nie trzeba spełniać innych kryteriów. Niezależnie od statusu materialnego pomoc jest bezpłatna, ma charakter interwencyjny, krótkoterminowy.
W wypadku nagłych zdarzeń psychologowie mogą wyjeżdżać na interwencje do klientów. Wyjazdy takie realizowane są na zgłoszenie służb ratunkowych. W pozostałych sytuacjach zachęcamy do umówienia wizyty stacjonarnej w Punkcie.
Więcej w zakładce PUNKT INTERWENCI KRYZYSOWEJ
Czy Punkt Interwencji Kryzysowej udziela wsparcia osobom z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy?
Tak, w naszym zespole pracuje psycholożka pochodząca z Ukrainy, biegle mówiąca po ukraińsku i rosyjsku.
Więcej w zakładce POMOC dla UKRAINY
Jak długo mogę korzystać z pomocy psychologicznej w PIK? Czy mogę korzystać z psychoterapii lub konsultacji z lekarzem psychiatrą?
PIK oferuje interwencyjną pomoc psychologiczną. Oznacza to, że pomoc jest krótkoterminowa (do 12 spotkań). Interwenci również udzielają informacji o Poradniach Zdrowia Psychicznego i innych ośrodkach w Poznaniu, gdzie można uzyskać długoterminową pomoc psychologiczną, również psychoterapeutyczną. W PIK nie prowadzimy psychoterapii ani konsultacji psychiatrycznych. Nie wystawiamy też skierowań do specjalistów na NFZ.
Więcej w zakładce PUNKT INTERWENCI KRYZYSOWEJ
W jakim zakresie udzielana jest pomoc prawna w PIK?
W Punkcie Interwencji oferujemy konsultacje prawne. Konsultacje te mogą dotyczyć zakresu prawa karnego oraz cywilnego (egzekucyjnego, spadkowego, rodzinnego, najmu lokali), istnieje też możliwość uzyskania wzorów pism z ich omówieniem. Nasi pracownicy nie reprezentują jednak naszych Klientów np. w Sądach.
Więcej w zakładce PUNKT INTERWENCI KRYZYSOWEJ
Kto może otrzymać czasowe schronienie w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej ?
Specjalistyczny Ośrodek oferuje czasowe schronienie mieszkankom i mieszkańcom Poznania, którzy nagle utracili bezpieczne miejsce zamieszkania. Warunkiem jest zamieszkiwanie naszego miasta, nie jest konieczne zameldowanie. Natomiast Poznań powinien być centrum życiowym danej osoby w kryzysie by kwalifikować się do pobytu w ośrodku.
Dodatkowo część miejsc przeznaczonych jest dla osób doświadczających przemocy domowej z całej Polski (w związku z dotacją celową z budżetu państwa).
SOWIK dysponuje 30 miejscami, w tym 12 dedykowanych jest osobom doświadczającym przemocy. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszenia, do wyczerpania miejsc.
Więcej w zakładce: BEZPIECZNE SCHRONIENIE
Kto może zostać mieszkańcem Hostelu "Drugi Dom"?
Hostel "Drugi Dom" przeznaczony jest dla osób uzależnionych, które po odbytym leczeniu w placówce zamkniętej lub poradni leczenia uzależnień, chcą wytrwać w abstynencji przy wsparciu specjalistów hostelu i w ramach określonych zasad funkcjonujących w placówce.
W hostelu przebywają osoby dorosłe. Jeśli posiadają dzieci i jednocześnie pełnią nad nimi codzienną opiekę (posiadają władzę rodzicielską) w naszej placówce mogą zamieszkać wspólnie.
Hostel dysponuje 15 miejscami. Przyjmujemy według kolejności zgłoszeń, do wyczerpania miejsc.
Więcej w zakładce PROJEKT NA TRZEŹWO
Czy Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej udziela wsparcia finansowego ?
Miejskie Centrum w ramach Specjalistycznego Ośrodka udziela wsparcia rzeczowego (interwencyjne jedzenie, ubranie, środki czystości), czasowego schronienia z dostępem do kuchni i łazienki.
W Hostelu "Drugi Dom" zapewniany nieodpłatnie schronienie z dostępem do kuchni i łazienki.
Nie udzielamy wsparcia finansowego. W Punkcie Interwencji Kryzysowej interwenci wskażą Ci do jakiej filii ośrodka MOPR powinienieś się udać, jeśli masz trudności finansowe.
Jeśli otrzymujesz czasowe schronienie w Specjalistycznym Ośrodku, nasza kadra pozostaje w stałym kontakcie z Miejskim Ośrodkim Pomocy Rodzinie/ośrodkami pomocy społecznej - za zgodą mieszkańca/mieszkanki przeprowadzamy wywiad środowiskowy i wraz z niezbędną dokumentacją przekazujemy go do MOPR/OPS w celu przyznania świadczeń pomocy społecznej.
Podobnie kadra Hostelu "Drugi Dom" pomoże w kontakcie z MOPR.
Ile kosztuje pomoc w Miejskim Centrum?
Cała działaność Miejskiego Centrum Interwencji Kryzysowej (Punkt Interwencji Kryzysowej, Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej, Hostel "Drugi Dom") jest bezpłatna i całodobowa.
Finansowani jesteśmy z budżetu Miasta Poznania. Otrzymujemy również dotację celową z budżetu państwa na pomoc osobom doświadczającym przemocy. W 2023 r. otrzymaliśmy także dofinansowanie z UNICEF na pomoc psychologiczną dla osób z Ukrainy, szczególnie dla dzieci, przebywających w Poznaniu.
Jak długo można korzystać z interwencyjnego schronienia w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia i Interwencji Kryzysowej?
Początkowo kadra Punktu Interwencji Kryzysowej kieruje do Specjalistycznego Ośrodka na kilka dni w celu przeprowadzenia diagnozy sytuacji danej klientki/klienta.
Jeśli potrzeba udzielania interwencyjnego schronienia potwierdzi się, przygotowywany jest kontrakt wraz z planem pomocy i terminem realizacji poszczególnych działań wspierających w przywróceniu równowagi życiowej.
Od gotowości klientki/klienta do współpracy, zaangażowania i stopnia realizacji poszczególnych ustalonych wspólnie zadań zależą dalsze przedłużenia pobytu w ośrodku.
Zgodnie z przepisami prawa pobyt w ośrodku może trwać do 3 miesięcy. Jest to możliwe, jeśli mieszkanka/mieszkanie aktywnie współpracuje i przestrzega regulaminu pobytu.
Więcej o ofercie SOWIK w zakładce INTERWENCYNE SCHRONIENIE
Dlaczego osoby w kryzysie bezdomności nie kwalifikują się do pobytu w Specjalistycznym Ośrodku?
W Poznaniu osoby w kryzysie bezdmoności kierowane są do innych ośrodków prowadzonych zarówno przez miasto, jak i na zlecenie miasta przez organizacje pozarządowe.
Wykaz ich dostępny jest na stronie MOPR ZOBACZ TUTAJ
W naszych ośrodkach pomagamy osobom w nagłym, niespodziewanym kryzysie, który spowodował chwilową utratę miejsca zamieszkania. Bezdomność natomiast jest kryzysem długotrwałym.
Co zrobić, aby odbyć bezpłatny staż/ praktyki studenckie w Miejskim Centrum Interwencji Kryzysowej w Poznaniu?
1. Praktyki/ bezpłatny staż mogę odbyć studenci oraz absolwenci kierunków: psychologia, pedagogika, oraz praca socjalna.
2. Wymiar godzinowy praktyk/ stażu: 120h
3. Praktyki/ staże będą realizować kandydaci wyłonieni spośród wszystkich osób, które wypełnią formularz zgłoszenia na praktyki/ staż.
4. Zgłoszenia kandydatów na staże/praktyki należy kierować na adres: mcik@m.poznan.pl
Wówczas do kandydata zostanie przesłany formularz wstępny wraz z prośbą o wypełnienie i odesłanie.
5. Zapisy na staże odbywają się w 3 terminach:
1-10 KWIETNIA 2025 - czas realizacji praktyk MAJ-SIERPIEŃ 2025 (łącznie 120h)
1-10 SIERPNIA 2025 - czas realizacji praktyk WRZESIEŃ-GRUDZIEŃ 2025 (łącznie 120h)
1-10 GRUDNIA 2025 - czas realizacji praktyk STYCZEŃ-KWIECIEŃ 2026 (łącznie 120h)
6. Decyzję o przyjęciu na praktyki podejmują kierownicy poszczególnych komórek organizacyjnych po rozmowie z kandydatami.
7. Możliwe są praktyki w następujących komórkach organizacyjnych:
PUNKT INTERWENCJI KRYZYSOWEJ (Poznań, ul. Pamiątkowa 28)
HOSTEL "DRUGI DOM" dla Osób Uzależnionych i Ich Rodzin (Poznań, ul. Botaniczna 2)
SPECJALISTYCZNY OŚRODEK WSPARCIA I INTERWENCJI KRYZYSOWEJ (Poznań, Dolne Chyby 10)