Wyroki eksmisyjne

W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu albo o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia najmu socjalnego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Orzekając o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, co oznacza że w przypadku odmowy przyjęcia złożonej oferty nałożony na gminę obowiązek zostaje zrealizowany, a dłużnikowi zostanie wskazane pomieszczenie tymczasowe.

Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są zobowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie:

  • w wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu;
  • w przypadku osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu - w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać za zajmowany lokal, gdyby lokal ten wchodził w skład mieszkaniowego zasobu gminy, na podstawie umowy najmu socjalnego lokalu;
  • w przypadku uprawnienia do lokalu zamiennego wynikającego z wyroku sądu - w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie obowiązane byłyby opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.

Wierzyciele wyroków kierują wnioski o złożenie przez gminę oferty najmu socjalnego lokalu lub pomieszczenia tymczasowego do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych Spółki z o.o. przy ul. Matejki 57 w Poznaniu, która w imieniu Miasta zarządza zasobem komunalnym.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej