II Edycja "Smart City Wielkopolska 2021" za nami!
Główną ideą było pokazanie inspirujących rozwiązań i pomysłów, tworzących miasta przyszłości. Różnorodna tematyka wykładów spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników. Konferencja odbyła się w formie hybrydowej, a transmisję na żywo ze studia MTP można było oglądać online. W wydarzeniu wzięło udział blisko 200 osób z różnych środowisk: samorządowcy, przedstawiciele nauki, biznesu i mieszkańcy miast.
Uczestników konferencji przywitał Zastępca Prezydenta Miasta, Mariusz Wiśniewski. Konferencję prowadziła Ewa Torzyńska, Dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta Ostrów Wielkopolski i Michał Łakomski, Dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Miasta Poznania. Podczas konferencji mogliśmy wysłuchać inspirującego wykładu dr Michała Boniego z Uniwersytetu SWPS, który mówił o tym jakie lekcje należy wyciągnąć z pandemii COVID-19 i jak miasta poradziły sobie w kryzysie. Z kolei Piotr Beńke z IBM oraz Wojciech Stramski z Beyond.pl, mówili o technologicznych rozwiązaniach dla miast w zakresie sztucznej inteligencji i rozwiązań chmurowych. Paweł Wójcik ze SkySnap, przedstawił możliwości zastosowania dronów w przestrzeni miejskiej i wybiegając w przyszłość mówił o tym, co czeka nas w związku z szybko rozwijającą się branżą bezzałogowych statków powietrznych.
Pandemia pokazała, również, że miasta muszą coraz częściej korzystać z cyfrowych rozwiązań do komunikowania się z mieszkańcami. W tym obszarze Olga Dzieciątkowska z Miasta Poznania przedstawiła aplikację mobilną Smart City Poznań, która pozwala na dwustronną komunikację na linii miasto-mieszkańcy-miasto. Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny przedstawił wyjątkowy projekt pt. "Stolica eXperymentu - jako element budowania kadr specjalizacji przyszłości", w którym zwrócił uwagę na jakość edukacji młodzieży oraz odpowiedni dobór specjalizacji. Na konferencji nie zabrakło informacji o możliwościach finansowania projektów smart, o których mówiła Katarzyna Szumielewicz z Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej, Komisji Europejskiej. Na koniec części prelekcyjnej mogliśmy zapoznać się z innowacyjnym projektem dotyczącym wykorzystania paliwa wodorowego na potrzeby miasta, którym podzielił się Zastępca Prezydenta ds. gospodarczych Miasta Konina, Paweł Adamów.
Podczas Konferencji nie zabrakło również dyskusji o miastach w czasie pandemii Covid-19, innowacyjnych rozwiązaniach energetycznych oraz działaniach w zakresie ochrony klimatu. Swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami podzielili się w debacie Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski, Prezydent Miasta Piła, Piotr Głowski, Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, Jarosław Grobelny i Tomasz Telesiński Dyrektor biura, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Debatę prowadziła Katarzyna Kruszka-Pytlik, Dyrektorka Wydziału Gospodarki Komunalnej Miasta Poznania.
Organizatorzy pragną podziękować:
Partnerowi Strategicznemu: Beyond.pl.
Patronowi Honorowemu: Komisji Europejskiej Przedstawicielstwo w Polsce.
Patronowi Medialnemu: smartcityexpert.pl.
Partnerom konferencji, miastom: Chodzież, Gniezno, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła i Śrem.
Partnerom Biznesowym: IBM, Grupie MTP, PPTP oraz Sky Snap.
Dziękujemy w szczególności prowadzącym konferencję i debatę, wszystkim prelegentkom i prelegentom oraz Uczestnikom konferencji.
Do zobaczenia na III edycji Smart City Wielkopolska 2022.