Centrum Inicjatyw Lokalnych - CIL Piątkowo Wschód jest projektem, którego głównym celem jest stworzenie platformy pozwalającej na wzmocnienie aktywności i sprawczości mieszkańców i mieszkanek, pozwalającej im na rozwinięcie kompetencji do prowadzenia działań na rzecz wspólnej przestrzeni jaką jest osiedle Bolesława Śmiałego i Stefana Batorego oraz na budowanie społeczności lokalnej.
Inicjatywa ma na celu empowerment mieszkańców i mieszkanek i uświadomienie im realnego wpływu na kształtowanie swojej najbliższej okolicy, zaczynając od diagnozy potrzeb, poprzez integrację i wspólną realizację działań mających odpowiedzieć na potrzeby mieszkańców i mieszkanek.
Głównym założeniem jest działanie w oparciu o metody Organizowania Społeczności Lokalnej, a więc w sposób budujący sieć współpracy i różnorodne struktury lokalne, które na stałe wesprą rozwój lokalnej społeczności i sposoby radzenia sobie z jej problemami z jednoczesnym wyłonieniem lokalnych liderów i liderek z różnych grup społecznych danego terenu. Poprzez różnorodne metody działania takie jak: warsztaty, spotkania, konsultacje, działania zaproponowane przez samych mieszkańców - zgodne z ich potrzebami, dojdzie do stworzenia sytuacji do wzajemnego uczenia się, wypracowania wspólnych wartości, stworzenie platformy wymiany myśli i idei, zwrócenie uwagi na sprawczość jednostki i jej realny wpływ na społeczność lokalną oraz przestrzeń, w której żyją.
Celem projektu jest długofalowa samoorganizacja mieszkańców, w której wychodzą od bierności do partycypacji, z pozycji klienta - do pozycji partnera lub twórcy/twórczyni.
Ważnym założeniem projektu jest również udostępnienie wymienionych działań do osób szczególnie zagrożonych wykluczeniem w tego typu działaniach, np. osób z niepełnosprawnościami lub osobami ubogimi.
Działania realizowane w CIL Sąsiedzkim mają mieć charakter inkluzywny, egalitarny i dostępny jak największej grupie mieszkańców, prowadzone z poszanowaniem dla wszystkich mieszkańców dzielnicy - również tych nie partycypujących w działaniach, ale też dla środowiska.
Stowarzyszenie Dziewczyny w Naturze
e-mail: dziewczynywnaturze@gmail.com ; tel.: 501803187
Wróć do listy