"Bieg Motyli" z X Liceum Ogólnokształcącego
|
Grupa 8 licealistek z X Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, które swój czas wolny postanowiły przeznaczyć na organizację VI Biegu Motyli na rzecz Hospicjum Palium, który odbył się 24 września 2023. Grupę stanowią licealistki z I i II klasy, a opiekę nad nimi sprawowała Pani Dorota Stawska - psycholog szkolny. Od marca 2023 grupa "Bieg Motyli" podjęła konkretne działania na rzecz organizacji Biegu. Jest to bardzo duży projekt, dla licealistów często pierwsza możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce, okazja do nabycia ogromnego doświadczenia. Pierwsze spotkania polegały na przemyśleniu wizji Biegu, atrakcji w miasteczku biegowym czy pakietów startowych. W następnych etapach należało wdrożyć wizję w życie. Grupa licealistów, podeszła do zadania bardzo profesjonalnie, dzieląc zadania pomiędzy sobą. Często sami wychodzili z własną inicjatywą, a ich kreatywność i pomysłowość, pozwoliły nadać wydarzeniu nową jakość. Dzięki intensywnej pracy, którą każdy z nich włożył w ten projekt, udało się stworzyć wydarzenie, które wsparło działalność Hospicjum Palium - udało się zebrać ponad 40 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na remont Oddziału Medycyny Paliatywnej. Oto słowa Weroniki, które oddają towarzyszące dziewczynom emocje:"Ogromnie się cieszę i jestem wdzięczna, że mogłam być częścią tego wydarzenia. Mogłam zdobyć wiele umiejętności, sprawdzić co potrafię oraz poznać wspaniałych ludzi. Najpiękniejszą nagrodą za cały trud włożony w przygotowania była radość ludzi, którzy brali udział w tym wydarzeniu oraz świadomość, że pomagamy potrzebującym. Na chwilę obecną to tyle z moich osiągnięć w kwestii wolontariatu w tym roku, ale się nie zatrzymuję. Dalej chcę czynić dobro, ponieważ najlepszą rzeczą jaką człowiek może robić to zmieniać świat na lepszy. A lepszy świat zaczyna się od nas samych. Jeśli człowiek robi dobre rzeczy to przyczynia się do budowania lepszej przyszłości zarówno dla siebie jak i dla innych. Wolontariat to piękna część mojego życia, w której mogę się spełniać. Warto pomagać!".
|
"Kanapkowicze ze Swarzędza"
|
"Kanapkowicze ze Swarzędza" - to nie jest zespół, który ma coś wspólnego z leniuchowaniem na kanapie - bynajmniej. To grupa wspaniałych ludzi, którzy od rozpoczęcia pandemii przez cały czas, aż do teraz, przyjeżdżają przygotowywać kanapki dla ubogich i bezdomnych z Poznania i okolic, którzy to zwracają się o pomoc do Jadłodajni Sióstr Elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu. W każdy poniedziałek prosto z pracy, od razu po zajęciach w szkole czy po wykładach na poznańskich uczelniach wyższych - przyjeżdżają na Łąkową, zakładają fartuchy, zakasują rękawy do pracy, aby kawałek swojego serca oddać ubogim. Zespół wolontariuszy tworzą panie i panowie. Przyjeżdża babcia z dwojgiem wnucząt, starszy brat z rodzeństwem, mąż z żoną, nauczycielka ze swoimi uczniami, dwie koleżanki, które kolejną wciągnęły w to dzieło - słowem młodsi i starsi, zapracowani mniej lub bardziej - ale każdy o sercu przepełnionym wrażliwością na potrzeby biednych.
|
Adam Stanisław Kędzior
|
Wolontariat pana Adama Kędziora z jednej strony znacząco przyczynił się do wzbogacenia zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu o ważne materiały dotyczące działalności Towarzystwa, które od ponad wieku funkcjonuje w krajobrazie miasta, dbając o jego dobre imię, popularyzując wiedzę o lokalnej historii, przyrodzie i mieszkańcach. Wartość źródłowa tego materiału do przyszłych badań nad historią miasta jest nieoceniona. Z drugiej strony jego aktywność pomaga popularyzować wiedzę na temat materiałów archiwalnych, co jest jednym z podstawowych zadań archiwów państwowych. Przedstawione w ciekawy i atrakcyjny sposób pozwalają zainteresować użytkowników archiwum i miłośników miasta nowymi, nieznanymi dotąd wątkami z historii Poznania. Pan Adam Kędzior ze swojej pracy wywiązuje się sumiennie, z należytą starannością i delikatnością, którą powinna cechować każdą osobę pracującą z materiałami archiwalnymi. Wobec jego bezinteresownej pracy i dużego profesjonalizmu wydaje się nam ze wszech miar zasadne uhonorowanie go tytułem Poznańskiego Wolontariusza Roku 2023.
|
Adrianna Szałata
|
Adrianna Szałata ma 19 lat i uczy się w Technikum nr 6 w ZSZ1 Poznaniu w zawodzie technik logistyk. Ada to bardzo aktywna młoda osoba, która jest otwarta na drugiego człowieka i jego potrzeby. Od 10 roku życia działa aktywnie w szkole i środowisku lokalnym. Jest młodą działaczką społeczną, wolontariuszką, koordynatorką wielu przedsięwzięć. Prężnie działa w Samorządzie Uczniowskim, którego jest przewodniczącą, oraz Szkolnym Kole Wolontariatu. Jest inicjatorką wielu akcji szkolnych, reprezentuje również szkołę współpracując z zewnętrznymi organizacjami. Odpowiedzialna jest za kilkukrotne zdobycie funduszy dla szkoły w ramach Funduszy Samorządów Uczniowskich. Jej kolejne osiągnięcia to: finalistka i laureatka ogólnopolskich konkursów z nutką przedsiębiorczości i wybranego zawodu w tle (Młody Lean Lider, Liderzy Innowacji, "Mein Beruf ist Spitze") oraz radna Młodzieżowej Rady Miasta Poznania. Nieobce są jej sprawy społeczności lokalnej: jest sekretarzem w "Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych" w Poznaniu oraz wolontariuszem w organizacji "Mali Bracia Ubogich". Działa szerzej - koordynowała pracę w ramach działań humanitarnych dla Ukraińców na poznańskim dworcu PKP. Adrianna jest ciekawa świata, brała udział w programie Erasmus+ oraz wyjechała na Białoruś w ramach projektu "Bliski Wschód". Występuje na scenie, inicjuje szkolne akcje pomocowe, bierze udział w mniejszych i większych konkursach. Jeśli nie ma jej w szkole, to na pewno gdzieś pomaga, organizuje lub obserwuje.
|
AEGEE-Poznań
|
AEGEE-Poznań to lokalna organizacja działająca w ramach międzynarodowej sieci studenckiej AEGEE (Association des États Généraux des Étudiants de l'Europe). AEGEE jest organizacją studencką, skupiającą młodzież akademicką z różnych krajów i miast europejskich. AEGEE-Poznań koncentruje się na promowaniu wartości takich jak mobilność, dialog międzykulturowy oraz aktywne zaangażowanie młodych ludzi w życie społeczne. Organizacja organizuje liczne wydarzenia, projekty i inicjatywy, które umożliwiają studentom rozwijanie swoich umiejętności, poznawanie nowych kultur oraz angażowanie się w dyskusje na temat spraw europejskich. Działalność AEGEE-Poznań sprzyja budowaniu mostów między ludźmi z różnych narodowości i wspieraniu idei europejskiego wspólnotowego ducha.
|
Aleksandra Prusak
|
Ola prowadzi wolontariat w Fundacji ORCHidea w Poznaniu od 2022 r. W każdy piątek w Prozdrowotnym Klubie Seniora prowadzi zajęcia językowo- poznawcze, stymulujące wybrane funkcje mózgu u osób starszych, poprzez pracę z pamięcią oraz koncentracją. Prowadzi zajęcia jako wolontariusz z seniorami również z deficytami neurologicznymi. Zajęcia te cieszą się dużą frekwencją oraz popularnością wśród seniorów. Prywatnie rok pracuje w szkole jako polonistka, a także w 3 przedszkolach jako logopeda. Wraz z koleżanką założyła logopedyczne koło naukowe. W ramach zajęć i aktywność w kole tworzy projekty popularyzujące wiedzę na temat logopedii u dzieci i dorosłych. W ramach kolejnego wolontariatu prowadzi indywidualną terapię z dziećmi, w ich domu, aby czuły się dobrze i bezpiecznie, dbając o poprawną formę terapii logopedycznej.
|
Allegro sp. z o.o.
|
Allegro jest dziś międzynarodową firmą obecną na 6 rynkach Europejskich, ale to właśnie tutaj w Poznaniu ma swoje korzenie. Bardzo się cieszą kiedy mogą angażować swoich wolontariuszy i swoje wolontariuszki w lokalne projekty społeczne. Szczególnie ważna jest dla nich współpraca z Miastem Poznań, lokalnymi firmami i organizacjami pozarządowymi. Przykłady lokalnego zaangażowania na terenie Poznania i okolic: - Współpraca z Miastem Poznań oraz Fundacją Ratuj Ryby przy Akcji "Wiosenne Porządki". Grupa ponad 90 wolontariuszy i wolontariuszek sprzątała wspólnie zielone tereny Lasu Dębińskiego i jego najbardziej zanieczyszczone okolice, także wzdłuż rzeki Warty. Wspólnie udało im się zebrać prawie 300 worków z odpadami (04.2023) - 5 wolontariatów pracowniczych na terenie Nowego i Starego ZOO, w ramach których łącznie zaangażowało się około 50 wolontariuszy i wolontariuszek (regularnie od 04.2023 do 10.2023) - Działania porządkowe i konserwatorskie na terenie Fundacji Stworzenia Pana Smolenia. Ponad 50 wolontariuszy i wolontariuszek zaangażowało się w prace budowlane, konserwatorskie i porządkowe (budowa 650-metrowego ogrodzenia pastwiska, naprawa płotu, koszenie trawy, malowanie stajni, stodoły i innych pomieszczeń) (09.2023) - Współpraca z Lasami Poznańskimi, gdzie wolontariusze i wolontariuszki zatroszczyli się o teren Lasku Golęcińskiego 10 osób (07.2023) - "Wspólnie POZmieniajmy" na Wildzie - Allegro dołączyło do grona 18 poznańskich firm, organizacji pozarządowych i Miasta Poznań, by wspólnie zrealizować projekt "Wspólnie POZmieniajmy". Wolontariusze i wolontariuszki połączyli siły i razem sadzili rośliny, wykonywali niecki retencyjne, tworzyli ogrody edukacyjne. Ponadto dzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu Bezpiecznych zakupów w sieci (09.2023). Jeden dodatkowy dzień wolny na wolontariat pracowniczy został wprowadzony 1 sierpnia 2022 roku. W bieżącym roku (od stycznia 2023 do października 2023) z dodatkowego dnia wolnego na wolontariat skorzystało 377 pracowników i pracowniczek (łącznie przepracowując 3 016 godzin). Dla porównania w trakcie pierwszych 12 miesięcy w wolontariat pracowniczy zaangażowało się 1 410 pracowników i pracowniczek Allegro (od sierpnia 2022 do sierpnia 2023). Okres zimowy jest bardzo aktywny pośród wolontariuszy i wolontariuszek. W ubiegłym roku w ramach samej Szlachetnej Paczki zaangażowało się 810 wolontariuszy i wolontariuszek oraz ich rodzin i znajomych - którzy przygotowali prezenty dla rodzin w potrzebie.
|
Anna Latanowicz
|
Pani Anna jest wolontariuszką w Stowarzyszeniu CREO od roku. Sama zgłosiła się do Stowarzyszenia z chęcią zostania wolontariuszką towarzyszącą osobom starszym. Wdrażanie w wolontariat było stopniowe, ale dość szybko Pani Anna zaczęła działać w wolontariacie na rzecz seniorek i seniorów aktywnych (w Klubie Starszaka przy Stowarzyszeniu CREO) oraz w Domu Pomocy Społecznej nr 1 (na Strzeszynie). Jest sumienna i systematyczna w swoich działaniach wolontaryjnych. Pani Anna aktywnie działa na rzecz seniorów i seniorek w Klubie Starszaka przy Stowarzyszeniu CREO (spotkania klubu odbywają się raz w tygodniu, w piątki i trwają 2 godziny. Na ten moment klub liczy ponad 30 aktywnych seniorów, którzy przychodzą na spotkania do siedziby CREO. Sam klub "zrzesza"/ angażuje także osoby z Domów Pomocy Społecznej, więc docelowo uczestniczy w klubie ponad 80 osób). Pani Anna wspiera działania klubu i tym samym seniorów i seniorki pomagając przy organizowaniu spotkań oraz sprawnym ich przebiegu. Towarzyszy Seniorom i Seniorkom także w spotkaniach terenowych. Pani Ania bardzo szybko zdecydowała się na wolontariat towarzyszący osobom zależnym. Po spotkaniu z koordynatorem wolontariatu DPSu nr 1 na Strzeszynie zadeklarowała swoje wolontaryjną wsparcie osobom lezącym raz w tygodniu przez 4 godziny. Wolontariat towarzyszący polega na spędzaniu czasu z osobami leżącymi, rozmowie czy czytaniu seniorom i seniorkom "kolorowej prasy". Za nowatorskie w dzisiejszym świecie warto uznać podejście Pani Anny, bardzo uważne, świadome, nastawione na potrzeby seniora i seniorki. Na słuchanie a nie mówienie. To nadal rzadkość. To nadal deficyt wśród ludzi, by chcieli więcej słuchać niż mówić - szczególnie dać tę możliwość wypowiedzenia się osobom starszym z pełnią szacunku i spokoju.
|
Apolonia Boczko
|
W bieżącym roku Pola uczestniczyła bezpośrednio przy organizacji koncertu "Nakręcamy Pozytywnie" (17.03.2023) dla ponad 100 osób. Dzięki temu wydarzeniu udało się zebrać środki na działania Fundacji Wózkowicze. Brała czynny udział w organizowanych przez Fundację Targach Pracy dla osób z (nie)pełnosprawnościami (15.05.2023), gdzie wraz z niepełnosprawnymi Wolontariuszami promowała misję Fundacji oraz udzielała wsparcia informacyjnego i fizycznego, jak np. przemieszczanie się osoby na wózku, uczestnikom targów. Była też dużym wsparciem przy promocji charytatywnego Balu Radości Fundacji Wózkowicze (19.05.2023) Oprócz działań w trakcie wydarzeń Pola pomaga także on-line w pracach związanych z promocja Fundacji w mediach społecznościowych. Wyjątkowość Poli polega na jej otwartości i braku stereotypowego patrzenia na innych. Nie jest dla niej problemem przyjechać choć na godzinę na wydarzenie Fundacji, by choć chwilę pomóc skoro ma akurat okienko między zajęciami w szkole. Jej zaangażowanie, chęć pomocy, uwaga i empatia w połączeniu z jej młodym wiekiem daje nadzieję i jest ogromnym potencjałem, który warto docenić już teraz by dać motywację do dalszych działań.
|
Bartosz Waliszewski
|
Bartek jest przykładem niewyczerpanej pasji i zaangażowania, który wyznacza standardy w wolontariacie przez swoją pracę w roku 2023. Jako mieszkaniec i aktywny członek społeczności Poznania, Bartek zainicjował i przyczynił się do licznych projektów, które miały realny wpływ na poprawę jakości życia mieszkańców i środowiska lokalnego. Od prowadzenia indywidualnych szkoleń dla dzieci - pomagających przeciwdziałać elektronicznemu wykluczeniu, przez organizowanie spotkań w ramach "Dni twierdzy Poznań", po zapewnienie wsparcia społecznego dla seniorów i osób w potrzebie - jego działania są wszechstronne i zawsze ukierunkowane na dobro innych. Bartek wykazuje niezwykłą innowacyjność i kreatywność w angażowaniu i mobilizowaniu innych do działania, co widać w akcji "Wyskakuj z laptopa", zachęcającej do dzielenia się swoim "elektronicznym dobrem" z innymi. Działa od wielu lat [nikt nie wie jak długo] - ale te ostatnie lata są wyznacznikiem dobra, jakie można przekazać innym. Akcja "Wyskakuj z laptopa", która działa od samego początku pandemii, czyli od kwietnia 2020 roku - jest tutaj najlepszym przykładem. Bartek jest też osobą nieco skrytą i nie lubi być na afiszach... po prostu działa. Niezmiennie, z ciągłą pasją i energią [choć nikt nie wie, skąd ją bierze]. Dzisiaj za własne pieniądze organizuje małą siedzibę akcji, którą chce oddać tym, którzy nie mają miejsca do nauki czy szkoleń. Jako lider i koordynator akcji "Wyskakuj z laptopa", Bartek inspirował innych wolontariuszy swoim działaniem i empatią, jednocześnie przyczyniając się do budowania silniejszych więzi w społeczności. Zwłaszcza tej lokalnej. Przez swoją pracę Bartek pokazał, że wolontariat to nie tylko pomoc innym, ale też budowanie podwalin dla lepszej przyszłości dla nas wszystkich.
|
Centrum Inicjatyw Senioralnych: Maria Fabrowska, Stefania Kasprowicz, Halina Matuszewska
|
Te dziewczyny zawsze pomagają w wydarzeniach akcyjnych organizowanych przez Centrum, ale również organizowanych Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych (Poznańskie Dni Rodziny, Poznańskie Targi Wolontariatu, Poznańska Parada Pokoleń, Noworoczne Koncerty dla najstarszych mieszkańców Miasta i wiele innych), CREO - pomoc w przygotowaniu materiałów dla wolontariuszy ze sztabu czy finał WOŚP. To one promują wolontariat w Mieście: w radio i telewizji, na spotkaniach z młodymi i starszymi, zawsze z odwagą humorem i dobrym słowem! A co najważniejsze wszystkie trzy pełnią, wraz z innymi wolontariuszkami CIS, dyżury w pokoju informacyjnym, przyjmując osoby odwiedzające, przekazując im niezbędne materiały i wiedzę, ale przede wszystkim swój czas, uwagę, spokój i dobrą energię.:)
|
Damian Dubina
|
Wieloletni przedwodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego przy WZiSS, oddany organizowaniu spotkań KDO i tematów tam podejmowanych, aktywny działacz Instytutu Społeczego - Fundacji działającej na rzecz młodzieży, rodzin i seniorów z Miasta Poznania. Rozpoczął w Poznaniu niezwykle potrzebne wsparcie dla dzieci i młodzieży - Korki w mieście, które nieprzerwanie realizuje od kilku lat, będące wsparcie dla rodzin w postaci bezpłatnych korepetycji z różnych przedmiotów. Z Jego inicjatywy Poznań dołaczył do programu UNICEF "Miasto przyjazne dzieciom", organizuje wiele pikników i festynów dla dzieci i rodzin w różnych częściach Poznania właśnie pod tym szyldem
|
Dorota Deckert
|
Pani Dorota od lat jest wolontariuszem w Kiekrzu. Bez ludzi takich jak pani Dorota wiele bezdomnych zwierząt konało by z głodu i chorób, potrąconych i pozostawionych na poboczach dróg. Pani Dorota wyłapuje i sterylizuje bezdomne zierzęta najczęściej płacąc za to z prywatnych pieniędzy. Aktualnie zajmuje się dwoma stadami po około 20 kociąt w Rokietnicy i Cerekwicy, które trzeba wyłapać wyleczyć wysterylizować i znaleźć im bezpieczne miejsce. Bez jej pomocy życie tych kotów byłoby jeszcze trudniejsze.
|
Drużyna CREO - grupa Wolontariuszy i Wolontariuszek Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO
|
Grupa Wolontariuszy i Wolontariuszek działających w Stowarzyszeniu Creo to zorganizowana drużyna, której misją jest aktywne wsparcie osób z niepełnosprawnością oraz seniorów, promowanie wolontariatu oraz takich wartości, jak szacunek, empatia, otwartość, dostępność i aktywność obywatelska. W okresie od 1.01 do 11.10.2023 Wolontariusze i Wolontariuszki Drużyny CREO zaangażowali się w 25 inicjatyw, poświęcając na to 420,5 godzin pracy wolontariackiej. Poniżej szczegółowe informacje dotyczące inicjatyw: Zajęcia aktywnej rehabilitacji z dziećmi i młodzieżą: Grupa Wolontariuszy i Wolontariuszek systematycznie uczestniczy w zajęciach aktywnej rehabilitacji dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Podczas zajęć asekurują dzieci i młodzież w zajęciach ogólnokondycyjnych. Warto wspomnieć, że jest to odpowiedzialna funkcja wymagająca uważności na to, co się dzieje, oraz odpowiedniego przygotowania (zapewnianego przez CREO) nt. wspieranie osób poruszających się na wózkach. Zajęcia odbywają się systematycznie w pierwszą sobotę każdego miesiąca. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: Stowarzyszenie CREO posiada swój Sztab WOŚP już od 17 lat. Wolontariusze i Wolontariuszki z dużą radością włączają się zarówno w przygotowania jak i sam finał tego przedsięwzięcia. Angażując się w WOŚP, Wolontariusze i Wolontariuszki, zaczynają od wizyty w Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie, z której wracają z pakietami dla osób kwestujących. W następnym kroku biorą udział w przygotowywaniu pakietów wolontariackich. W dniu finału wspierają funkcjonowanie sztabu w biurze, przekazują osobom kwestującym pakiety, a następnie odbierają je po zbiórce i rozliczają. Blind Football: W obecnym roku kalendarzowym grupa wolontariacka zaangażowała się również w treningi z osobami niewidzącymi i niedowidzącymi w drużynie Warta Poznań Blind Football. Treningi odbywają się regularnie w każdym tygodniu, a zadaniem Wolontariuszy i Wolontariuszek było nawigowanie uczestników podczas treningów, ale też towarzyszenie, wspieranie oraz kibicowanie zawodnikom, a także promowanie tego sportu poza treningami. Prace Biurowe (administracyjne, animacyjne): W pracach biurowych grupa wolontariacka wspierała nas przy okazji konkretnych wydarzeń, ale też podczas regularnych działań Stowarzyszenia. Główne zadania polegały m.in. na kompletowaniu materiałów szkoleniowych, ułożeniu gry terenowej na Targi Wolontariatu oraz w transporcie sprzętu na Targi Wolontariatu, wsparcie w promocji oraz przygotowaniu eventu Trening bez barier oraz pomoc przy stoisku podczas Targu Dobra.
|
Ewa Wnuk
|
Ewa jest zaangażowaną wolontariuszką "Azylu dla Papug", prowadzącą Dom Tymczasowy "Ptasia Mama" w Poznaniu i współpracującą z domami tymczasowymi w całej Polsce. Uczestniczy w całym procesie opieki nad ptakami: od edukacji i wsparcia na stronach DT i Azylu, przez szybkie reakcje zabezpieczające ptaki zagubione, chore lub odbierane ze złych warunków, po przeprowadzanie rozmów adopcyjnych, których efektem jest wydanie ptaków do dobrych domów stałych. Ewa nie tylko oddaje swój wolny czas ptakom, którymi opiekuje się w ramach DT zgodnie z przyjętymi normami (obecnie jest to 19 papug), ale też przyjęła misję edukowania środowisk amatorskich z zakresu dobrostanu ptaków - zadając sobie codzienny trud docierania do rzetelnych, naukowych źródeł wiedzy, konsultując przypadki ze specjalistami, ciągle się kształcąc, a jednocześnie przekazując wiedzę innym. Znalezienie dobrych domów stałych dla zwierząt jest zadaniem trudnym i logistycznie pracochłonnym - Ewa wzięła ten ciężar na swoje barki i jako jedyna osoba w regionie robi to wybitnie, jest naszym ptasim sercem Wielkopolski. Jej wolontariat wiąże się często z szybkimi reakcjami, niekiedy nawet z wyłożeniem pieniędzy z własnego portfela. Jest osobą empatyczną, zorganizowaną, wspierającą i nie spoczywającą na laurach: jest odpowiedzialna za wiele usprawnień w organizacji, w tym ankiet i umów adopcyjnych, które standaryzowała oraz systemu przekazywania ptaków pomiędzy domami tymczasowymi oraz do domów stałych.
|
Ewelina Biniewicz
|
Ewelina jest chodzącą definicją "człowieka orkiestry" - jeśli masz do niej jakąś sprawę, to jest ona najlepszą osobą, która pomoże Ci w załatwieniu tej rzeczy, a tym bardziej, jeśli jest to związane z wolontariatem. Ma dopiero 24 lata, ale już zdziałała wiele dobra na terenie Poznania, nawet że nie są to jej tereny rodzinne. Przede wszystkim potrafi ona poświęcić swój wolny czas, aby dotrzeć do najbardziej potrzebujących. Działa jako: a) Koordynator Wolontariuszy Szlachetnej Paczki - okrąg Poznania, ok. 360 Wolontariuszy + w zależności od roku ok. 5 rodzin wspieranych, b) Wolontariusz Fundacji Kłębek. Godnym uwagi jest fakt, że w ramach wymienionych obowiązków oraz wymiaru godzin potrafi ona łączyć pracę zawodową, edukację (studia magisterskie - ostatni rok) wraz z działaniem wolontariackim. Od tego roku jest również nauczycielką języka polskiego i etyki w liceum w Poznaniu.
|
Firma REHAU
|
Jako rodzinna lecz międzynarodowa firma, dbają o społeczność lokalną. W 2019 roku wystartowali z akcją charytatywną REHAU on the Road. Polega ona na zebraniu określonej ilości kilometrów - w tym roku, celem było wykonanie 200 000 km w 100 dni! Wykonane kilometry zamienili na pomoc finansową dla podpoznańskiej fundacji w celu zakupu sprzętu do rehabilitacji PRAGMA System Pro. Zaangażowali 150 pracowników, co jest ich rekordem, podobnie jak osiągnięty cel! Pomimo tego, że w 2023 była to już piąta edycja REHAU on the Road to osiągnęli rekordową ilość kilometrów. Było to bardzo aktywne 100 dni, choć organizacyjnie znacznie więcej. Rozpoczęcie akcji wymagało wielu przygotowań, spotkań z proponowanymi beneficjentami, samo prowadzenie akcji, rankingów czy w końcu Wielkiego Finału było bardzo pracochłonne. W tym roku, wspierali bieg Niebieska Fala, wystawili 5 drużyn w Business Run. Co roku włączają się w znaną już Szlachetną Paczkę. To co dla nas ważne - to wsparcie kolegów i koleżanek, które są w potrzebie. Są zespołem, a to ważne dla nich zobowiązanie.
|
Fundacja RWP
|
Wolontariusze Fundacji RWP stworzyli portal informacyjno-integracyjny https://razemwpolsce.org. Głównym celem portalu jest dostarczanie istotnych, ciekawych informacji, które są ważne w okolicy, w której mieszkają ludzie. Chcą pomóc użytkownikom, niezależnie od ich wieku, płci czy narodowości, dowiedzieć się więcej o miejscach, wydarzeniach i ludziach wokół nich w ich domach, ulicach i dzielnicach w mieście, w którym mieszkają w Polsce. Wśród Polaków jest wielu Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny i przeniesienia się do gościnnej Polski. Ludzie ci nie mówią po polsku i trudno jest im poruszać się w obcym kraju, tak jak każdemu obcokrajowcowi. Dlatego portal jest obecnie dwujęzyczny, polsko-ukraiński, a w przyszłości mają nadzieję dodać wersję angielską. Trzeba jednak zrozumieć, że lokalni mieszkańcy nie zawsze wiedzą, co dzieje się w ich okolicy. Dlatego tworzą portal z platformą dla każdej dzielnicy, aby każdy mieszkaniec Poznania, odkąd zaczęli z tym miastem, mógł uzyskać informacje o tym, co dzieje się w pobliżu jego domu. Otwarcie kursów dla młodych rodziców, usługi fryzjerskie czy wybory do rady dzielnicy, nowa ścieżka rowerowa czy przerwa w dostawie prądu - te informacje są potrzebne każdej osobie dokładnie tam, gdzie mieszka. A oni są gotowi dostarczać je w formie i w sposób, w jaki użytkownicy portalu chcą i mogą je odbierać: teksty, podcasty audio, materiały wideo, media społecznościowe itp. Oprócz portalu, ich fundacja pomaga szpitalowi dziecięcemu w Charkowie, zbierając i dostarczając sprzęt chirurgiczny dla lekarzy. Wolontariusze RWP zorganizowali ponad 5 koncertów integracyjnych i kilkanaście warsztatów. Ich bezpłatny klub konwersacyjny działa od ponad roku, pomagając Ukraińcom, którzy nie mają zbyt wiele praktyki w mówieniu, poprawić swój polski.
|
Fundacja Niwa Edukacji i Rozwoju
|
"Spacer z Mentorkami i Mentorami" to innowacyjna inicjatywa, która podczas drugiej edycji zgromadziła 14 par reprezentujących różne sfery działalności - przedstawicieli firm oraz liderów organizacji społecznych. W pierwszej edycji uczestniczyło 11 par, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu i sukcesie tego wyjątkowego wydarzenia. Główną ideą tego projektu jest połączenie dwóch pozornie odrębnych światów - biznesu i organizacji pozarządowych, w celu wzajemnej nauki i inspiracji. Spacer staje się tu metaforą dla procesu budowania mostów między dwoma różnymi sektorami, co prowadzi do wyjątkowych korzyści dla obu stron. Podczas spaceru mentorzy i mentee zostają zestawieni w pary, łącząc reprezentantów biznesu z liderami organizacji społecznych. W trakcie tych spotkań omawiane są różnorodne tematy, takie jak komunikacja, motywacja, zarządzanie projektami, rozwijanie kompetencji zawodowych oraz wyzwania zawodowe, z którymi borykają się uczestnicy. Wspólnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem, budując relacje Mentor-Mentee, które okazują się niezwykle wartościowe i inspirujące. Mentorzy z firm pełnią kluczową rolę, wspierając liderów organizacji społecznych w dziedzinach takich jak promocja, motywowanie, współpraca z partnerami czy zarządzanie finansami. Dzięki temu tworzy się korzystna przestrzeń do wymiany pomysłów i rozwiązań, które mogą przyczynić się do rozwoju zarówno biznesu, jak i sektora pozarządowego. Celami tego przedsięwzięcia są nie tylko wymiana wiedzy i doświadczeń, ale także zacieśnienie relacji między sektorem biznesu a organizacjami pozarządowymi.
|
Fundacja Pandateam im. Michałka Tarachowicza w Poznaniu
|
Działają na rzecz onkorodzin. Otworzyli wspólnie Hope Spot - miejsce z nadzieją, na poznańskich Naramowicach (ul. Bolka 6a), gdzie organizują akcje, wydarzenia, warsztaty i spotkania. Dla dzieci i dorosłych. Spotkania terapeutyczne grup wsparcia, cykl spotkań dla osieroconych rodziców czy spotkania czwARTkowe. Spotkania te są bezpłatne i otwarte dla każdego, kto potrzebuje pobyć trochę w bezpiecznej przestrzeni. Dla wszystkich, którzy czują się osamotnieni i chcą miło spędzić czas w gronie ludzi, którzy nie oceniają i nie zadają trudnych pytań. Dzięki wsparciu naszych dzielnych pomocników Pandowego Mikołaja będą znowu spełniać marzenia rodzeństw dzieci chorych onkologicznie oraz tych dzieci, które niedawno straciły rodzeństwo. Dwa lata temu pomogli niemal stu dzieciom, rok temu ponad stu. W tym roku akcja odbędzie się po raz trzeci. Każdy z wolontariuszy poświęca co najmniej kilka godzin miesięcznie na udział w spotkaniach, pomocy w przeprowadzce czy remoncie, organizacji eventów. Wolontariusze działają na różnych polach, od rękodzieła, przez remonty, pomoc i wiedzę psychologiczną czy biznesową i technologiczną.
|
Grupa "Miłosierdzie" Duszpasterstwa Akademickiego Winiary
|
Grupa "Miłosierdzie" Duszpasterstwa Akademickiego Winiary to studentki i studenci różnych kierunków. Jesienią ubiegłego roku kierowani empatią wobec samotności i bezradności poznańskich seniorów potrzebujących wsparcia w codziennym funkcjonowaniu nawiązali kontakt z Centrum Wolontariatu Caritas w poszukiwaniu beneficjentów swojej chęci niesienia pomocy. Grupę reprezentowała jedna ze studentek, Aleksandra Karniewicz, która stała się liderką swoich koleżanek i kolegów. Wolontariusze Grupy Miłosierdzie nieśli, i niosą, pomoc podopiecznym wolontariatu senioralnego Caritas, czyli seniorom w wieku co najmniej 65 lat zamieszkującym na terenie Poznania. Są to osoby głównie samotne i schorowane pozbawione zupełnie, lub w stopniu wystraczającym, pomocy najbliższych. Pomoc wolontariuszy polega na odwiedzinach seniorów w ich domach i świadczeniu im pomocy w prostych codziennych czynnościach takich jak zakupy, realizacja recept, drobne porządki domowe, pomoc w załatwianiu prostych spraw urzędowych, umawianie wizyt lekarskich i organizacja transportu do lekarza. Jeśli stan zdrowia seniora na to pozwala, wolontariusze towarzyszą starszym ludziom podczas spacerów. Ta asysta nierzadko bywa warunkiem koniecznym do opuszczenia mieszkania przez seniora - bez pomocy drugiego człowieka osoba z trudnościami w przemieszczaniu się nie jest w stanie wyjść na zewnątrz. Drugim aspektem zaangażowania wolontariuszy senioralnych jest zapewnienie seniorom wsparcia społecznego, czyli zwykłej ludzkiej obecności drugiego człowieka wypełniającej pustkę samotności i izolacji. Wypełnienie tej pustki stawało się nierzadko namiastką utraconych przez seniorów relacji rodzinnych. Deklaracja przystąpienia do wolontariatu senioralnego nakłada na wolontariuszy dyspozycyjność w zakresie jednej godziny w tygodniu. Wolontariusze Grupy Miłosierdzie poświęcali swoim podopiecznym czas w zakresie znacznie wykraczającym poza te ramy.
|
Grupa Wolontariuszy Fundacji Ronić po Ludzku
|
Wolontariuszami fundacji są głównie studenci oraz absolwenci prawa i psychologii oraz kobiety, które doświadczyły wcześniej straty ciąży. Wszystkie osoby przeszły wcześniej szkolenie z praw po poronieniu, które zostało przeprowadzone przez prawniczkę. Grupa wolontariuszy Fundacji Ronić po Ludzku w bieżącym roku wzięła udział w szkoleniu organizowanym w Poznaniu, na temat praw po poronieniu / martwym urodzeniu. Wolontariuszy cechuje wysoki stopień wrażliwości, empatii i zrozumienia dla osób dzwoniących po pomoc prawną / psychologiczną (pomoc psychologiczną świadczą jedynie studentki oraz absolwentki psychologi oraz uczestniczki szkoleń z psychologii okołoporodowej). Wolontariusze okazują również chęć do pomocy w sytuacjach interwencyjnych oraz pomagają przy organizacji warsztatów stacjonarnych odbywających się w Poznaniu. Na co dzień wolontariusze pełnią dyżury na infolinii (także w soboty i niedziele) w godz. 8-22, świadcząc natychmiastową pomoc (głównie prawną) kobietom / parom doświadczającym straty ciąży - bardziej zawiłe sytuacje prawne konsultowane są z prawnikiem.
|
Grupa Żabka
|
Grupa Żabka umożliwia każdemu pracownikowi przeznaczenie ośmiu godzin pracy miesięcznie na działalność wolontariacką. Od stycznia 2023 roku, ponad 100 pracowników Grupy Żabka, przeznaczyło blisko 800 godzin na wolontariat pracowniczy. Angażują się zarówno w inicjatywy w ramach wolontariatu "hands on" - polegającego głównie na pracy fizycznej, jak i w ramach wolontariatu "skill based", czyli kompetencyjnego, podczas którego dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. Od początku tego roku zorganizowali już 7 dużych inicjatyw wolontariackich, do końca roku mają zaplanowane jeszcze 4. *27.02-01.03.2023 - zorganizowali zbiórkę w centrali dla osób uchodźczych z Ukrainy. Pracownicy przekazywali najpotrzebniejsze rzeczy: środki czystości, materiały szkolne, ubrania, obuwie. Zebrane produkty przekazano do punktu recepcyjnego przy ul. Ratajczaka w Poznaniu. *W styczniu rozpoczęli również współpracę z VIII LO w Poznaniu. Firma objęła patronatem akademicką klasę ekonomiczną. W ramach współpracy zorganizowali cykliczne wykłady swoich specjalistów "Przedsiębiorcze Czwartki", a także zaprosili uczniów do centrali. 22 marca 2023 r. odbył się Dzień Przedsiębiorczości, podczas którego uczniowie mieli okazje zwiedzić firmę i Centrum Logistyczne w Plewiskach. *30.03.2023 - zrealizowali Projekt Las, czyli akcję sadzenia drzew. Inicjatywa zorganizowana przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Poznaniu i z Nadleśnictwem Konstantynowo. Udział wzięło 41 pracowników. Przez 3h posadzono 2 tysiące drzew. Wspólnie wypracowano 120h wolontariatu. *21-22.04 - zaangażowali się w Wiosenne Porządki - akcja organizowana wspólnie z UM Poznania. 60 wolontariuszy, przez 6h sprzątało parki i skwery zielone wokół centrali. Wspólnie uzbierano 105h wolontariatu. *01.06 - Wystartowała tegoroczna edycja programu "Dobry Staż w Żabce". Realizowany wspólnie z Fundacją Samodzielni Robinsonowie, skierowany jest do młodzieży z pieczy społecznej, zagrożonej wykluczeniem. W ramach programu, franczyzobiorcy sklepów Żabca stają się mentorami i dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z podopiecznymi Fundacji. Program realizowany jest już od 7 lat, przeprowadzonych zostało ponad 300 staży, w sumie ponad 22 tys. godzin stażowych. *25.07 - 18 wolontariuszy z firmy wzięło udział w akcji porządkowania parku na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu. Teren na co dzień służy pacjentom oraz personelowi medycznemu jako miejsce do zajęć terapeutycznych na świeżym powietrzu, a także przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Wspólnie wyrobili ponad 76h wolontariatu. *21 i 22.09 - Wspólnie POZmieniajmy - akcja zorganizowana wspólnie z 19 poznańskimi firmami, Stowarzyszeniem Centrum PISOP oraz Miastem Poznań. Ponad 100 wolontariuszy w tym 25 z firmy Żabka wzięło udział w dwudniowej imprezie. Najpierw posadzono 13 tys. krokusów, kilkaset drzew i krzewów, zbudowano ogrody ekologiczne, a potem przeprowadzono akcję edukacyjną dla dzieci. Partnerska inicjatywa odbyła się na terenie MDK nr. 1 w Poznaniu. *Do końca grudnia zaplanowane mają jeszcze 4 akcje w ramach wolontariatu pracowniczego. 25.10 meblują pokój do nauki dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Św. Rocha w Poznaniu, 8 listopada w ramach wolontariatu, zorganizowanego wspólnie z Wielkopolskim Parkiem Narodowym będą zbierać nasiona ziół, a następnie sadzić je w wyznaczonych pasach, po to by zwiększyć bioróżnorodność terenów rolniczych WPN. W grudniu natomiast panują akcje świąteczne. Na początku miesiąca wolontariusze będą przygotowywać paczki mikołajkowe dla dzieci, przebywających w poznańskich szpitalach, w połowie grudnia natomiast razem z Fundacją Moje Skrzydła przygotują dla małych pacjentów Szpitala Klinicznego przy ul. Szpitalnej w Poznaniu warsztaty, podczas których będą wypiekać pierniki.
|
Halina Kostecka
|
Halina Kostecka jest emerytowaną nauczycielką przyrody, chemii i wychowania do życia w rodzinie w Szkole Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Daszewicach. Pani Halina swoją pasją do pomagania potrzebującym zaraziła wielu uczniów, nauczycieli oraz rodziców uczniów szkoły w Daszewicach i choć od września nie pracuje już w szkole, nadal aktywizuje społeczność szkolną do działań w ramach szkolnego wolontariatu w ramach działalności Szkolnego Kola Polskiego Czerwonego Krzyża dotyczących zarówno pomocy w środowisku lokalnym, jak i w skali ogólnopolskiej oraz globalnej: - na początku każdego roku szkolnego przygotowywany jest w szkole uroczysty apel PCK i przyjęcie nowych członków do PCK oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, - uczniowie szkoły pod opieką pani Haliny włączają się w kampanie "Światowego Dnia Żywienia i Walki z Głodem", "Wakacje dla dzieci z najuboższych rodzin" oraz akcje organizacji "Lekarze bez Granic" i "Polskiej Akcji Humanitarnej", uczestnicząc w ogólnopolskich i lokalnych kwestach PCK, - jako wolontariusz pani Halina wraz z uczniami przygotowuje kartki, życzenia, upominki oraz przedstawienia dla podopiecznych z hospicjum w Poznaniu i domu opieki sąsiadującego ze szkoła, - organizuje również pomoc i wsparcie finansowe dla absolwentów szkoły w Daszewicach chorujących przewlekle, - od wielu lat jest wolontariuszem i opiekunem szkolnych wolontariuszy podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jedna uczennic powiedział - "Pani Halinka pokazała mi, jak być dobrym człowiekiem". Jest to najlepsze uzasadnienie zgłoszenia pani Haliny Kosteckiej do tytułu Wolontariusz Roku. Pani Halina od 3 lat działa jako wolontariusz medyczny w posłudze chorym przy Hospicjum Palium w Poznaniu. Pod swoją opieką ma około 35 osób, z którymi często rozmawia, pomaga podczas kamienia oraz w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych. Od dwóch lat jest również wolontariuszem w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym przy ul. Mogileńskiej w Poznaniu, gdzie opiekuje około 40 osobami. Pomaga im w czynnościach codziennych oraz wychodzi z podopiecznymi na spacery. Od 2023 jest także uczestnikiem projektu wolontariatu na Oddziale Noworodkowym Szpitala Miejskiego im. Raszei - "Senior maluszka tuli", gdzie pomaga zarówno rodzicom, jak i pracownikom Szpitala w opiece nad dzieckiem i jego tuleniu podczas pobytu na oddziale (za zgodą rodzica i personelu szpitalnego spędza czas z dzieckiem).
|
Hanna Małecka
|
Hania to osoba o wyjątkowym charakterze, pełna ambicji i determinacji. Od najmłodszych lat angażowała się w różnego rodzaju działania charytatywne, między innymi zbierając pieniądze podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP). W bieżącym roku Hania i jej zespół podjęły się wielu innowacyjnych działań, a ich inicjatywa "Wspólny Język" miała znaczący wpływ na poznańskie środowisko. Hania wraz z przyjaciółkami postanowiły zrealizować projekt o nazwie "Wspólny Język," który miał na celu wspieranie rozwoju osób starszych. To wyjątkowa inicjatywa, która dowodzi empatii i troski o innych. Projekt skupiał się na integracji młodej młodzieży z seniorami poprzez organizowanie wspólnych spotkań. Aktywność Hani i jej przyjaciół w domach opieki była inspirująca. Spędzili tam łącznie 30 godzin, organizując różnorodne aktywności, takie jak gra w szachy, planszówki, rozwiązywanie sudoku, aktywności fizyczne, czytanie, a także granie na instrumentach. Działania te miały na celu zarówno rozwijanie osobistych umiejętności seniorów, jak i budowanie relacji międzypokoleniowych. Projekt "Wspólny Język" przekroczył granice domów opieki. Hania i jej zespół postanowiły podjąć się edukacji społeczeństwa na temat problemów osób starszych i izolacji, z jaką się borykają. Organizowały spotkania w trzech szkołach podstawowych, na których opowiadały o projekcie i zachęcały młodzież do zaangażowania się w pomoc dla seniorów. Ich inicjatywa znalazła odzwierciedlenie w mediach, w tym w Gazecie Super Senior, PM Services i magazynie My60+. Ponadto wzięły udział w audycji senioralnej "Mądra Głowa," gdzie dzieliły się swoimi doświadczeniami i wnioskami z projektu. Hania i jej zespół nie ograniczyły się jedynie do organizacji działań społecznych. Podjęły się także zorganizowania zbiórki charytatywnej na wózek inwalidzki dla osoby starszej. Ich determinacja doprowadziła do zebrania całej kwoty w zaledwie 30 godzin, co było niesamowitym osiągnięciem. Ich inicjatywa została doceniona i wyróżniona nagrodą "Złoty Wilk" za najlepszy projekt w Polsce, przyznawaną przez zespół "Zwolnieni z Teorii." To dowód na to, że ich praca ma istotny wpływ i jest ceniona na szerszą skalę. Hania i jej zespół, poprzez swoją działalność, nie tylko zmieniły życie wielu osób starszych, ale również przyczyniły się do zwiększenia świadomości społeczeństwa na temat izolacji seniorów. Ich praca jest doskonałym przykładem oddania, empatii i gotowości do pomocy innym.
|
Involved - program wolontariatu Pracowniczego we Franklin Templeton
|
Involved to globalny program wolontariatu pracowniczego w firmie Franklin Templeton. Program powstał w 2006 roku w celu zachęcenia pracowników do działań na rzecz społeczności lokalnych w których prowadzą biznes, pracują i mieszkają. Program umożliwia prawonikom pracę na rzecz społeczności poprzez wsparcie: - finansowe, - czasowe (8 godzin w czasie pracy w roku płatnych na rzecz wolontariatu dla każdego pracownika, - platformę do zarządzania projektami wolontariackimi oraz indywidualnymi darowinzami - wsparcie komunikacyjne, doradcze (globalnie przez dział Global Citizenship, lokalnie poprzez tzw. Poznań Involved Site Council). Ponadto Firma oferuje dwa programy umożliwiające pracownikom finansowe wsparcie organizacji charytatywnych. W ramach programu "Donations for Doers" firma przyznaje 250 USD za każde odnotowane przez wolontariuszy w systemie 20 godzin wolontariatu w danym roku, maksymalnie 500 USD w roku. Wolontariusze mogą przekazać te środki na rzecz wybranych organizacji pozarządowych. W ramach programu "Matching Gifts" firma podwaja darowizny wpłacane przez pracowników, do wysokości 1000 USD rocznie na pracownika. Corocznie Franklin Templeton przyznaje nagrodę im. Harmona E. Burns'a (byłego członka kadry kierowniczej firmy, który wsławił się swoją działalnością charytatywną), dla wybranego pracownika-wolontariusza, który odbiera nagrodę (15tys. USD na rzecz wybranej przez siebie organizacji charytatwnej) w czasie corocznego spotkania wszystkich pracowników. Invovled komunikuje i promuje możliwość udziału w działaniach społecznych przez cały rok. Czerwiec natomiast jest miesiącem, w którym globalne działania wolontariackie są jeszcze bardziej zintensyfikowane. Podczas czerwcowych Involved Impact Days pracownicy mogą pogłębiać wiedzę i świadomość na temat wolontariatu, brać udział w zróżnicowanych wydarzeniach i/lub sami je zorganizować. W naszych działaniach na rzecz lokalnej społeczności starają się odpowiadać na rzeczywiste potrzeby, które zgłaszają im organizacje pozarządowe. W tym roku kotunują wsparcie w integracji osób uchodżczych w postaci przekazanego grantu w wysokości 25, 000 USD na rzecz tych działań dla Funadacji NIWA. Części powierzchni swojej firmy udostępniają nieodpłatnie lokalnym organizacjom pozarządowym np. Stowarzyszeniu CREO, Migrant Info Point czy Stowarzyszeniu CukierAsy. Od kwietnia 2022 cyklicznie co dwa tygodnie ich wolontariusze koordynują spotkania integracyjne dla młodzieźy uchodźczej, włączając ich do wspólnych gier i zabaw przy pizzy. Od roku udostępniają swoją siłownię na zajęcia sportowe dla osób uchodźczych oraz Audytorium na integracyjne spotkania filmowe i artystyczne. Wspierają lokalne NGO poprzez zamawianie u nich usług, szkoleń czy gadżetów firmowych (np. z Nordoff Robbins Polska, Klunkry Wielkopolskie, Stowarzyszenie RakujeMy jak chcemy i inne).
|
Jacek Karpol-Nawrocki
|
W sercu Jacek Karpol-Nawrocki nosi głębokie przekonanie o konieczności budowania społeczeństwa pełnego akceptacji i równości. Jako twórca i pomysłodawca platformy psycholog.LGBT, Jacek odznacza się nie tylko jako ekspert w dziedzinie psychologii, ale także jako wytrwały orędownik praw osób LGBTQIA+. Platforma psycholog.LGBT finansowana w 100% ze środków własnych to miejsce, które skoncentrowane jest na zdrowiu psychicznym społeczności LGBTQIA+, dostarczając wsparcie, informacje i zrozumienie dla osób, które często borykają się z wyzwaniami wywołanymi przez brak akceptacji czy niewiedzę w społeczeństwie. Jacek wierzy, że edukacja i świadomość są kluczowymi elementami, które mogą przyczynić się do przyspieszenia procesu budowania zrozumienia i wsparcia dla społeczności LGBT+. W ramach swej działalności, Jacek nie tylko dostarcza informacji i wsparcia osobom LGBTQIA+ i ich bliskim. Równie ważnym elementem jego pracy jest działalność edukacyjna i szkoleniowa, skierowana do nauczycieli, menedżerów i przedsiębiorców, czy też pracowników służby zdrowia. Szkolenia i warsztaty mają na celu nie tylko podniesienie świadomości na temat problemów, z jakimi borykają się osoby LGBT+, ale także dostarczenie konkretnej wiedzy i narzędzi, które pomogą w tworzeniu bezpiecznych, inkluzjewnych i akceptujących przestrzeni we wszystkich obszarach życia. Mimo, że społeczność LGBT+ zazwyczaj spotyka się z różnymi wyzwaniami w obszarze opieki zdrowotnej, Jacek z entuzjazmem dzieli się rzetelną wiedzą i wsparciem, zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i dla pacjentów. Jego celem jest pomoc w zrozumieniu i adresowaniu specyficznych potrzeb i wyzwań zdrowotnych, które często dotyczą osób LGBT+. Jacek Karpol-Nawrocki oraz jego platforma psycholog.LGBT to ważne ogniwo w procesie budowania społeczeństwa, w którym wszyscy mogą czuć się widziani, słyszani i akceptowani. Nowatorskie Działania: Kampanie Świadomości: Jacek inicjował kampanie, mające na celu zwiększenie świadomości społecznej odnośnie wyzwań, przed którymi staje społeczność LGBT+. Sieć Profesjonalistów: Tworzenie sieci profesjonalistów, którzy są przygotowani, aby służyć społeczności LGBT+ z empatią, zrozumieniem i fachową wiedzą. Wsparcie Online: W trosce o dostępność pomocy dla jak największej liczby osób, wprowadzone zostały także konsultacje i wsparcie online, co pozwala dotrzeć do tych, którzy mogą czuć się izolowani lub nie mają dostępu do bezpośrednich usług. Z inicjatywy Jacka, działania podejmowane w Poznaniu koncentrują się na realnej zmianie i wpływie, nie tylko na indywidualnym poziomie, ale również na poziomie społeczności i społeczeństwa. Pracując z pasją i determinacją, Jacek Karpol-Nawrocki stał się istotnym elementem w dążeniu do stworzenia środowiska, które jest bezpieczne, wsparciem, i akceptujące dla wszystkich. Działalność Jacka Karpol-Nawrockiego na rzecz społeczności LGBT+ w Poznaniu i okolic zaczęła się w maju 2023 roku i od tego czasu stała się wsparciem dla ponad 500 osób z tej społeczności w regionie.
|
Joanna Gacek-Sroka
|
Joanna jest cudowną wolontariuszką, która nie tylko czynnie angażuje się w pomoc fundacjom, bo nie ogranicza się tylko do jednej, ale także głośno i przy każdej możliwej okazji (wywiady, media np. radio Emaus) mówi o tym, że każdy z nas może pomagać i jest ku temu bardzo dużo możliwości. Jest właścicielką polskiej marki modowej Props, w której także angażuje swoich pracowników i społeczność do pomocy. Joanna Gacek-Sroka i jej marka Props są partnerem strategicznym Fundacji Pandateam im. Michałka Tarachowicza w Poznaniu. Joanna przede wszystkim wspiera Fundację w rozwoju na Social Media i działaniach we współpracy Fundacji Pandateam im. Michałka Tarachowicza w biznesie. W swojej marce Props zaprojektowała specjalnie dedykowany fundacji materiał, a 20% dochodu z produktów z niego wykonanych przekazuje na fundację. Przekazuje produkty na licytacje, angażuje swoją społeczność w zbiórki na potrzeby fundacji. Podczas tegorocznej Imprezy Klubu Propsa, która odbyła się w Hotelu Delicjusz p. Poznaniem, zorganizowała licytacje drogocennych produktów na rzecz fundacji, które specjalnie na tą okazję zdobyła. Angażuje się we wszystkie akcje, włącznie ze zbliżającą się Akcją PandaClaus.
|
Karolina Kończal
|
Pani Karolina jest osobą otwartą i chętną do pomocy na różnych szczeblach, od wolontariatu - prac remontowych - po pomoc przy osobach z niepełnosprawnością. Współpracowała przy wielu wydarzeniach w Stowarzyszeniu Na Tak, między innymi przy pikniku na tak, gdzie działała od przygotowania po pełną obsługę.
|
Karolina Wojtkowiak
|
Osoba empatyczna, inicjującą i wspierająca różne akcje społeczne. Wrażliwa na krzywdę innych, zawsze chętna do niesienia pomocy potrzebującym i nie dotyczy to tylko podopiecznych, ale każdego napotkanego człowieka. Bezinteresowna, energiczna i szybka w działaniu. Kocha zwierzęta, uwielbia długie spacery ze swoim psem. Zawodowo związana z Fundacji Laba, pomysłodawca założonej placówki, której oddaje się z pełnym zaangażowaniem. Działa prężnie wolontariacko w Fundacji, jak i pozna nią. Oddaje tam całe serce i czas wolny. Fundacja jest dla niej całym życiem, pasją i gdzie realizacje marzenia by moc pomagać innym. Poza Fundacją też potrafi pamiętać o innych. Każdy dzień poświecą się dla Fundacji jak i ich podopiecznych. Zawsze gotowa i zwarta 24 h na dobę, nie tylko mogą zawsze na nią liczyć opiekunowie i rodzice osób niesamodzielnych, ale też prywatnie przyjaciele, znajomi.
|
Katarzyna Pietrzak
|
Wolontariuszka działa w CREO od ponad 2 lat, aktywnie angażując się w bieżące działania Stowarzyszenia oraz różne poznańskie inicjatywy wolontariackie. Szczegółowe opisy poszczególnych podejmowanych aktywności prezentują się następująco: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: Stowarzyszenie CREO posiada swój Sztab WOŚP już od 17 lat. Wolontariusze i Wolontariuszki z dużą radością włączają się zarówno w przygotowania jak i sam finał tego przedsięwzięcia. Katarzyna brała udział w odbiorze niezbędnych materiałów sztabowych z siedziby głównej w Warszawie, a w dniu finału wspierała funkcjonowanie sztabu w biurze, przekazując osobom kwestującym pakiety, a następnie odbierając je po zbiórce i rozliczając. Poznańskie Targi Wolontariatu: Wolontariusze podczas Poznańskich Targów Wolontariatu odegrali kluczową rolę w pomyślnym przebiegu wydarzenia. Co ważne, samo wydarzenie było dla Stowarzyszenia bardzo znaczącym przedsięwzięciem, realizowanym jednak pierwszy raz, zatem wymagało dużo pracy koncepcyjnej, ale i fizycznej. Mobilizacja wolontariuszy we wsparciu tego wydarzenia była bardzo ważna. Kasia wspomagała wystawców w przygotowaniu ich stoisk, pomagając w ustawieniu i ozdobieniu przestrzeni, co wpłynęło na atrakcyjność prezentowanych ofert. Była również zaangażowana w utrzymanie porządku na terenie Starego Zoo, co wpłynęło na komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Kasia zajmowała się podczas wydarzenia strefą animacji, zapewniając atrakcje dla najmłodszych. Swoją postawą była jednocześnie żywą reklamą promowanego podczas wydarzenia wolontariatu. Na zakończenie wydarzenia wspierała również proces składania sprzętów i transportu do biura. Trening bez barier: Wolontariuszka podczas wydarzenia wspierała trenerów CREO podczas ich aktywności, zapraszała do skorzystania z naszej oferty, opowiadała o działalności stowarzyszenia, brała udział w proponowanych atrakcjach wraz z uczestnikami i uczestniczkami eventu, a po zakończeniu wydarzenia razem z resztą ekipy zadbała o złożenie wszelkich materiałów, sprzętów i pozostawienie uporządkowanej przestrzeni. Klub Starszaka: Kasia aktywnie uczestniczyła w jednym ze spotkań poprzez przygotowanie przestrzeni przeznaczonej na zajęcia, a także pomagając w przygotowaniu niezbędnych materiałów warsztatowych, służyła również pomocą w trakcie trwania zajęć. Nie tylko troszczyła się o komfort uczestników, ale też sama brała udział w zajęciach, co stworzyło niepowtarzalne warunki do integracji międzypokoleniowej dla włączonych w KLUB STARSZAKA seniorek i seniorów.
|
Kazimierz Jastrzębowski
|
Kazimierz Jastrzębowski, doktor nauk technicznych, wykładowca Politechniki Poznańskiej, od jedenastu lat zmaga się z chorobą nowotworową - białaczką. Kazimierz zaczął malować motyle i włączył się bardzo aktywnie w Motyli Wolontariat. I pomimo dolegliwości związanych z chorobą - robi to do dzisiaj. Na tym nie poprzestaje - rozpoczął jeszcze współpracę z Fundacją Niesiemy Nadzieję oraz Towarzystwem Pelikan. Kazimierz jest ogromnym wsparciem Hospicjum Palium i innych organizacji, w których działa. W mijającym roku namalował setki motyli, które wręczano podczas wydarzeń na rzecz Hospicjum Palium. Jego obraz został wylicytowany na corocznym Koncercie dla Przyjaciół Hospicjum za ponad 2 000 złotych! Te środki zostały przeznaczone na remont Oddziału Medycyny Paliatywnej. W tym roku również Kazimierz rozpoczął pracę z witrażami - maluje na szkle przepiękne kompozycje motylowe, które wręczane są Przyjaciołom i Darczyńcom, dziękując za wsparcie Hospicjum. Zaangażował się również w organizację VI Biegu Motyli - jego cenne sugestie dotyczące organizacji biegu, pomogły zorganizować wydarzenie na bardzo wysokim poziomie, dostosowane dla wszystkich uczestników, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich.
|
Krystian Gramza
|
Krystian Gramza jest nauczycielem od 24 lat, od tego też czasu w sposób czynny jest nieprzerwanie opiekunem Szkolnych Kół Wolontariatu. W roku szkolnym 2022/2023 Krystian Gramza zainicjował następujące działania pomocowe: - projekt "Covidowa tradycja, stacjonarna realizacja" - projekt "Świerkowe Wolontarium" - projekt "Tworzymy Skwer Relaksu" - zbiórka nakrętek - cel: rehabilitacja dziewczynki - zbiórka środków czystości dla Jadłodajni Albertynek - zbiórka artykułów piśmienniczych dla dzieci z Ukrainy i Domu Sióstr Serafitek - projekt "Dobra jest więcej" - projekt "Wolontariat z Klasą" - udział w IV Poznańskim Kongresie Samorządów Uczniowskich - zapisy do Szkolnego Koła Wolontariatu - event Dzień Chłopaka w murach ZSM - zbiórka słodyczy - rozprowadzanie "Kremówek papieskich" na rzecz dzieci z autyzmem - udział SKW w Konkursie Poznański Wolontariusz Roku 2022 - udział w Konkursie Poznański Wolontariusz Roku 2022 - kategoria indywidualna - prezentacja dorobku szkoły na konferencji Kampanii "Drugie życie" - zbiórka różańców dla Oddziału Opieki Paliatywnej - zbiórka herbaty dla Domu Księży Emerytów - projekt edukacyjny "SMS Dobroci" - promocja Transplantacji i Oświadczenia woli - zbiórka zniczy na zaniedbane mogiły - zbiórka skarpet dla osób ubogich i bezdomnych - akcja "Zapal znicz pamięci"- upamiętnienie ofiar zbrodni niemieckich - sprzątanie mogił Powstańców i żołnierzy AK - świąteczna zbiórka artykułów higienicznych - zbiórka różańców dla krajów misyjnych - akcja "Świąteczna Kartka dla..." - wsparcie dziecka chorego na białaczkę - zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt - akcja Opatrunki dla potrzebujących - wsparcie szpitala na Ukrainie - zbiórka świec, śpiworów i koców dla mieszkańców Ukrainy - spotkanie organizacyjne przed Wigilią dla osób ubogich Miasta - udział 190 wolontariuszy ZSM w Wigilii dla osób ubogich Miasta - przygotowanie projektu "Szkolny EKO-RABAT" - Konkurs Projektanci Edukacji - przygotowanie projektu "Bank pomysłów transplantacyjnych" - Konkurs Projektanci Edukacji - zbiórka produktów na Święta dla Jadłodajni Albertynek - zbiórka ryżu przeznaczonego na paczki na Wigilię dla ubogich Miasta - akcja wolontaryjna "Twoja kartka dla Seniora na Święta" - lekcje przedmiotowe z edukacją na temat Transplantacji i Oświadczenia Woli: "Wyciśnij Oświadczenie Woli - wychowanie fizyczne ◦ "Chemia w służbie Transplantacji" - chemia ◦ "Niecodzienna lekcja polskiego z Transplantacją" - j. polski - akcja "Sport w służbie Transplantacji" - akcja "Barwy narodowe dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Fotografia w służbie Transplantacji" - projekt edukacyjny "Bajka dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Języki w służbie Transplantacji - j. niemiecki" - projekt edukacyjny "Języki w służbie Transplantacji - j. hiszpański" - projekt edukacyjny "Języki w służbie Transplantacji - j. angielski" - akcja "Wspólnie z rodzicami dla Transplantacji" - event andrzejkowy - promocja Transplantacji i Oświadczenia Woli - akcja "Zwykła, a jednak szlachetna tradycja" - wypisywanie kartek świątecznych dla Jadłodajni Albertynek - event "Mikołajki z Transplantacją" - akcja wolontaryjna "Opatrunek na ratunek" - przygotowanie projektu: Szkolny EKO-RABAT" - FSU - przygotowanie projektu: Fundusz Samorządów Uczniowskich, tradycja i postęp - FSU - przygotowanie projektu: Zewnętrzny Fyrtel Transplantacyjny - FSU - event walentynkowy - promocja Transplantacji i Oświadczenia Woli - wielkanocna zbiórka dla Jadłodajni Albertynek - organizacja Dnia Dobra - projekt edukacyjny "Taniec dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Marszowa piosenka dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Ustrzel Oświadczenie woli" - projekt edukacyjny "Musztra dla Transplantacji" - event Dzień Kobiet w murach ZSM - przekazanie życzeń Paniom z ZSM - Konkurs "Przeszłość/Przyszłość" - obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - zbiórka maskotek i słodyczy dla Dziecięcego Oddziału Szpitalnego - Konkurs o Ekonomii Społecznej FILM-ES - Konkurs "Wolontariat z Klasą" - zdobycie grantu - event Dzień Dziecka w ZSM - pogłębienie szacunku dla dziecka - włączanie uczniów ze SPE w konkursy fotograficzne - 46 konkursów.
|
Wolontariat na Strzeszynie SKC Strzeszyn
|
https://skcstrzeszyn.pl/
|
Krzysztof Urbanowicz
|
Wolontariusz działa w CREO od lat, aktywnie angażując się w bieżące działania Stowarzyszenia oraz różne poznańskie inicjatywy wolontariackie. Jego działania dotyczą różnych obszarów tematycznych oraz różnego rodzaju zadań. Szczegółowe opisy poszczególnych podejmowanych aktywności prezentują się następująco: Zajęcia aktywnej rehabilitacji z dziećmi i młodzieżą: Wolontariusz systematycznie uczestniczył w zajęciach aktywnej rehabilitacji. Podczas zajęć asekurował dzieci i młodzież w zajęciach ogólnokondycyjnych. Warto wspomnieć, że jest to odpowiedzialna funkcja wymagająca uważności na to, co się dzieje, oraz odpowiedniego przygotowania (zapewnianego przez CREO) nt. wspieranie osób poruszających się na wózkach. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy: Stowarzyszenie CREO posiada swój Sztab WOŚP już od 17 lat. Nasi Wolontariusze i Wolontariuszki z dużą radością włączają się zarówno w przygotowania, jak i sam finał tego przedsięwzięcia. Krzysztof brał udział w odbiorze oraz przygotowywaniu pakietów wolontariackich, przygotowaniu sztabu, a w dniu finału wspierał funkcjonowanie sztabu w biurze, przekazując osobom kwestującym pakiety, a następnie odbierając je po zbiórce i rozliczając. Poznańskie Targi Wolontariatu: Wolontariusze podczas Poznańskich Targów Wolontariatu odegrali kluczową rolę w pomyślnym przebiegu wydarzenia. Co ważne, samo wydarzenie było dla Stowarzyszenia bardzo znaczącym przedsięwzięciem, realizowanym jednak pierwszy raz, zatem wymagało dużo pracy koncepcyjnej, ale i fizycznej. Mobilizacja wolontariuszy we wsparciu tego wydarzenia była bardzo ważna. Krzysztof aktywnie uczestniczył w procesie rozstawiania namiotów, co miało fundamentalne znaczenie dla stworzenia komfortowej przestrzeni dla wystawców i zwiedzających. Wspomagał również wystawców w przygotowaniu ich stoisk, pomagając w ustawieniu i ozdobieniu przestrzeni, co wpłynęło na atrakcyjność prezentowanych ofert. Był również zaangażowany w utrzymanie porządku na terenie Starego Zoo, co wpłynęło na komfort i bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Krzysztof zajmował się również ścieżką doświadczania, obsługiwał sprzęt symulacyjny. Swoją postawą był jednocześnie żywą reklamą promowanego podczas wydarzenia wolontariatu. Na zakończenie wydarzenia, wspomagał wystawców w procesie demontażu stanowisk i namiotów, co przyczyniło się do sprawnego zakończenia targów. Jego rola nie zakończyła się na tym, ponieważ był również wsparcie podczas czyszczenia namiotów już po wydarzeniu. Trening bez barier: Wolontariusz podczas wydarzenia zajął się szeregiem kwestii organizacyjnych: od szykowania stanowisk i sprzętu, przez współprowadzenie wydarzenia i wspieranie trenerów CREO podczas ich aktywności, po wspólne zakończenie wydarzenia oraz zadbanie o złożenie wszelkich materiałów, sprzętów i pozostawienie uporządkowanej przestrzeni po zakończeniu zaplanowanych aktywności. Podczas samego eventu wolontariusz wspierał strefę doświadczania (obsługa kombinezonu starości oraz wózka, asystowanie, zapraszanie do skorzystania z naszej oferty, opowiadanie o działalności stowarzyszenia, udział w proponowanych atrakcjach wraz z uczestnikami i uczestniczkami eventu). Targ Dobra: Wolontariusz wziął udział w przygotowaniu stoiska oraz atrakcji dla odwiedzających, utrzymywaniu porządku w obrębie stoiska oraz jego bieżącej obsłudze. Do jego zadań należała również promocja Stowarzyszenia oraz wolontariatu (nie tylko w CREO), rozmowy z zainteresowanymi osobami, a następnie pomoc w złożeniu sprzętów i przewiezieniu go po evencie do biura. Wolontariusz uczestniczy również w szkoleniach tematycznych, przygotowujących do konkretnych działań oraz bierze udział w spotkaniach integracyjnych, podczas których ochoczo dzieli się dobrymi praktykami, swoimi umiejętnościami i doświadczeniami.
|
Lidia Sufinowicz
|
Lidia Sufinowicz jest wolontariuszką w Poznańskim Towarzystwie Amazonki od 2004 roku, obecnie od kilku lat już szefuje tej ochotniczej organizacji wolontariuszek. Pracuje z pacjentami w szpitalach onkologicznych po zachorowaniu na raka piersi. Ponieważ sama doświadczyła tej bardzo trudnej choroby, tym bardziej wie jak potrzebne jest takie wsparcie po diagnozie i w trakcie leczenia. Dyżury w 3 szpitalach WIELKOPOLSKIE CENTRUM ONKOLOGII, HCP i przy ul. Szamarzewskiego odbywa 2, a czasem 3 razy w tygodniu. Prowadzi też od lat jednoosobowo telefon wsparciowy (zaufania) dla pacjentek onkologicznych, a nr telefonu dostępny jest w szpitalach (plakaty). Lidia Sufinowicz to osoba, która w ramach wolontariatu organizuje i bierze czynny udział w eventach profilaktycznych na terenie miasta Poznania i w okolicach. Eventy odbywają się w organizacjach dla osób z niepełnosprawnościami, w szkołach, uczelniach, zakładach pracy i w innych miejscach gdzie przekazuje wiedzę o profilaktyce raka piersi. Współpracuje z innymi wolontariuszkami z Federacji Amazonek i edukuje je i przekazuje swoje duże doświadczenie w pracy wolontariusza dla kobiet onkologicznie obciążonych. Jest v-ce prezeską w STOWARZYSZENIU Poznańskie Towarzystwo AMAZONKI i prowadzi w siedzibie klubu wolontariat dla członkiń klubu, a przede wszystkim dla NOWYCH członkiń, które potrzebują dużego wsparcia, bo są krótko po leczeniu i uczą się żyć od nowa. Działania Lidii Sufinowicz są wszechstronne i jest ich jeszcze wiele wiecej.
|
Magdalena Komasa
|
Magda jest osobą, na którą zawsze można liczyć. To osoba bardzo empatyczna, pomocna i bardzo kreatywna. To taki dobry duszek dla innych. Nigdy nie pozostawia kogoś w potrzebie. W bieżącym roku pomogła przy wydarzeniach organizowanych przez Fundację Pomocna Mama: - organizacji Rodzinnego Pinkinku na Osiedlu - organizacji Dnia Gier - organizacji festynu dla dzieci - organizacji świąt wielkanocnych dla rodzin - pozyskiwaniu prezentów na święta - organizacji baliku dla dzieci
|
Magdalena Lewicka-Fanarakis
|
Pani Magdalena przez całe swoje życie zawodowe związana jest z obszarem pomocy społecznej, kiedyś jako pracownik domu pomocy społecznej, potem jako kierownik Dziennego Domu Opieki Medycznej "Centermed", obecnie jako koordynatorka projektów służących poznańskim seniorkom i seniorom w Fundacji FANARI oraz jako streetworker w Fundacji Akceptacja. W roku 2018 założyła Fundację FANARI, której jest prezesem zarządu. Pani Magdalena w roku 2023: 1/ nadal zajmuje się wypożyczaniem plenerowej komfortki na otwarte wydarzenia. Zabezpiecza sprzęt, ponieważ często wypożyczane sprzęty wracają z imprez brudne i wymagają również zabiegów konserwacyjnych; 2/ przygotowała na Wielkanoc paczki żywnościowe oraz gotowe dania (weki) dla 5 seniorek i seniorów; 3/ wspomaga wolontaryjnie działalność Stowarzyszenia Żurawinka; 4/ była zaangażowana w organizację Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego ponownie organizując poczęstunek dla ok. 100 uczestników wydarzenia na placu Wolności (15 l żurku, pieczywo cukiernicze, kawa herbata) i dzięki temu pomogła zebrać ponad 1000 zł datków na rzecz Fundacji Nordoff Robbins Polska 5/obecnie przygotowuje się do zorganizowania spotkania wigilijnego dla kilkudziesięcioosobowej grupy seniorów będących jednocześnie opiekunami osób z niepełnosprawnościami;
|
Maja Kozińska
|
Maja Kozińska jest ambitna i chętna do działania. Od małego uczestniczyła aktywnie społecznie czy to angażując się w życie samorządu, biorąc udział w konferencjach, czy pomagając w wolontariacie lub organizując swoje własne przedsięwzięcia. Maja tego roku stanęła na czele swojego zespołu jako lider przy organizacji inicjatywy jaką było utworzenie projektu zatytułowanego "Wspólny Język". Przedsięwzięcie to ma na celu zapewnienie rozwoju osobom starszym. Jako licealna młodzież pragnęły zintegrować się ze starszym pokoleniem. Głównym celem projektu było spędzanie czasu młodych ludzi z seniorami w domach opieki. Z każdymi zajęciami zgłaszało się do nich coraz więcej chętnych wolontariuszy do odwiedzenia wspólnie z nami seniorów. Łącznie spędziły w DPSach 30 godzin. Podczas spotkań organizowały różne aktywności dotyczące rozwoju osobistego i umysłowego, takie jak: gra w szachy/ planszówki, rozwiązywanie sudoku, wspólne wykonywanie aktywności fizycznych, czytanie i granie na instrumentach. Często podczas zajęć najważniejszym aspektem była zwyczajna rozmowa oraz wspólnie spędzony czas. W trakcie realizacjI inicjatywy dostrzegły jak istotna jest międzypokoleniowość i jak pozytywnie wpływa to na obie strony. Zdarzały się dni, w których domy opieki społecznej opuszczały wzruszone tym jak dużą radość seniorom sprawiały nasze zajęcia i jak przy pożegnaniach odpowiadali, że nie mogą doczekać się następnego spotkania. W związku z tym podjęły kolejne kroki aby szerzyć świadomość w społeczeństwie jak ważna, a rzadko poruszana jest kwestia izolacji seniorów. Zorganizowały serię spotkań w 3 szkołach podstawowych, na których opowiadały czym zajmuje się nasz projekt oraz zachęcały młodzież do aktywnego działania i zainteresowania się sytuacją osób starszych. Były to szkoły: Niepubliczna Szkoła Podstawowej Leonardo Da Vinci w Poznaniu, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu i Szkoła Podstawowej nr 1 im. W. Bogusławskiego w Suchym Lesie. Wzmianki o inicjatywie pojawiły się również w artykułach opublikowanych przez: Gazetę Super Senior, PM Services oraz magazyn My60+. Miały okazję wziąć udział w audycji senioralnej "Mądrej głowie". Podczas nagrania opowiadały o przebiegu projektu, zajęciach z seniorami, ich wnioskach i spostrzeżeniach oraz podkreślały problem wykluczenia osób starszych ze społeczeństwa. Podjęły się także założenia zbiórki charytatywnej. Podczas jednego ze spotkań, miały okazję poznać pewną Panią. Zdradziła im ona, iż jej największym marzeniem jest wyjście na dwór, na spacer. Nie jest w stanie go spełnić, ponieważ nie może chodzić, a DPS na chwile obecną nie ma możliwości go sfinansować. Wyznanie to bardzo je poruszyło, dlatego zdecydowały, że podejmą się założenia zbiórki - a wózek inwalidzki zostanie jej celem. Udało im się zebrać całą kwotę zbiórki charytatywnej w zaledwie 30 godzin! Ponadto otrzymały dwa dodatkowe wózki. Ich inicjatywa została dostrzeżona i wyróżniona nagrodą najlepszego projektu w Polsce - złotego wilka, przyznawanego przez zespół Zwolnieni z Teorii. Było to dla nich niesamowite wyróżnienie oraz szansa na dalszy rozwój tego co rozpoczęłyśmy. Maja podczas projektu również prowadziła social media projektu, które służyły do przekazania i uświadomienia jak największej ilości osób na temat wykluczenia seniorów.
|
Małgorzata Mielcarek
|
Pani Małgorzata to poznański przedsiębiorca, który każdego dnia pokazuje jak można łączyć biznes ze skutecznym pomaganiem. To osoba, która od wielu lat dobrowolnie i bez wynagrodzenia niesie pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego. Wspiera szpitale dziecięce, domy dziecka, hospicja. Jest wieloletnim inspektorem w Dolnośląskim Inspektoracie Ochrony Zwierząt "DIOZ" oraz Prezesem Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, które powstało na skutek wybuch wojny w Ukrainie. Początkowo działała w "czerwonych strażackich namiotach", a następnie w starym budynku Dworca kolejowego na terenie PKP w Poznaniu. Jest organizatorem takich projektów jak "Domek dla Uchodźcy", który zainicjowała Posłanka Joanna Jaśkowiak oraz przy współpracy z IKEA "Razem w Domu" Trudno znaleźć osobę aktywną zawodowo jaką jest Małgorzata Mielcarek, która by tak wszechstronnie i intensywnie angażowała się w pomoc potrzebującym dzieciom i dorosłym oraz zwierzętom. Wyżej wymienione kilka przykładów aktywności uzupełniają informacje które szczegółowo są na bieżąco opisane na stronie FB Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych. W 2023 - zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych uchodźców przez remont 5 mieszkań uzyskanych od M. Poznania - akcją objęto 60 osób, plus nauka j. polskiego. Działa też Przystanek SIS, gdzie udziela się wszelkiej pomocy jak np. tłumaczenie dokumentów, składanie wniosków urzędowych i wiele innych.
|
Marcelina Rosińska
|
Marcelina Rosińska to działaczka społeczna, wolontariuszka i aktywistka z sercem na dłoni. Od kilku lat nieustannie tworzy i organizuje inicjatywy, które mają na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ich praw i propagowanie wiedzy na temat dostępnych wsparcia dla osób z różnymi trudnościami, szczególnie związanych z zaburzeniami psychicznymi. Marcelina Rosińska pełni funkcję Prezeski Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, a także jest jednym z najbardziej oddanych wolontariuszy tej organizacji. W bieżącym roku jej wkład i determinacja w dążeniu do pomocy osobom zmagającym się z trudnościami zdrowia psychicznego zasługują na szczególną uwagę. Jedynie część z jej kluczowych działań niezbędnych do funkcjonowania fundacji i efektywnego niesienia pomocy obejmuje: Koordynację działań Fundacji: skutecznie zarządza i koordynuje wszystkimi aspektami działalności Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. Jej umiejętność organizacji oraz zdolność do skutecznego kierowania zespołem złożonym kilkudziesięciu wolontariuszy stanowi solidną podstawę do efektywnego funkcjonowania i realizowania kolejnych celów pomocowych. Bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Poznania: w bieżącym roku zainicjowała i prowadziła ponad 30 bezpłatnych szkoleń dotyczących zdrowia psychicznego dla mieszkańców Poznania. To nieoceniona inicjatywa, która przyczyniła się do zwiększenia świadomości zdrowia psychicznego w społeczności lokalnej oraz będąca inspiracją dla części osób do zwrócenia uwagi na swoich przyjaciół/bliskich, czy zaangażowania się w wolontariat. Organizacja Wigilii online: Marcelina zainicjowała i aktywnie uczestniczyła w organizacji wyjątkowej Wigilii online dla osób samotnych, funkcjonariuszy na służbie, którzy nawet tego wyjątkowego dnia zapewniali bezpieczeństwo Polek i Polaków, osób LGBTQIP odrzuconych przez rodzinę oraz chorych. Warto podkreślić, że to właśnie Marcelina Rosińska była nie tylko organizatorem, ale przede wszystkim pomysłodawczynią tego wydarzenia. Trzecia edycja tego wydarzenia odbędzie się w 2023 roku. Tego typu inicjatywa dowodzi temu, że Prezeska Fundacji zwraca szczególną uwagę na osoby znajdujące się w ryzyku wykluczenia społecznego w wielu aspektach funkcjonowania oraz pamięta o tych tych, którzy pełniąc służbę dla rodaków opuścili swoje rodzinne domy i spędzają je z dala od bliskich i przyjaciół - to szczególnie niedoceniana grupa zawodowa, której trud jest pomijany zwłaszcza w dniach świątecznych. Projekty wsparcia psychologiczno-prawnego: w tym roku zrealizowała projekty wsparcia psychologiczno-prawnego dla osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. Jej staranność i zaangażowanie w organizację kompleksowego wsparcia dla potrzebujących są godne uznania. Projekt "Sieć dla Ukrainy": pod jej kierownictwem Fundacja zorganizowała projekt "Sieć dla Ukrainy", skupiający się na wsparciu wolontariuszy udzielających pomocy uchodźcom oraz warsztatach mających na celu przeciwdziałanie wypaleniu psychologicznemu. To dowód na jej międzynarodowe zaangażowanie i troskę o innych nie tylko potrzebujących, ale także niosących pomoc.
|
Maria Andruchiw
|
Maria Andruchiw wywodzi się ze środowiska polonijnego w Ukrainie, gdzie uczęszczała do polskiej sobotnio-niedzielnej szkoły języka polskiego. Była członkinią Towarzystwa Kultury Polskiej w mieście Dubno, obwodu Rowieńskiego. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W czasach studenckich, członkini NZS UAM, AIESEC Poznań oraz ESN Poznań. Maria jest wolontariuszką, społeczniczką, aktywistką, i działaczką kulturalną, która skupia się na pomocy i wspieraniu m.in. obywateli Ukrainy w Poznaniu i w Wielkopolsce już od 2016 roku. Ponadto Maria jest założycielką i kierowniczką sztabu wolontariackiego "Sztab Aniołów", którego celem jest pomoc humanitarna Ukrainie (szpitale, wojsko, ratownicy medyczni, przesiedleńcy wewnętrzni, ludność cywilna i dzieci). Maria wspiera osoby z doświadczeniem uchodźczym oraz prowadzi współpracę międzysektorową na wielu polach. Na tym też polu wspiera migrantki i migrantów w Poznaniu. Maria organizuje, a także i koordynuje zbiórki darów, które wysyłane są do Ukrainy. Jest przykładem wolontariuszki, która nie boi się wyzwań, jest otwarta na współpracę i wsparcie społeczności lokalnej zarówno w Poznaniu, jak i poza jej granicami.
|
Maria Fabrowska
|
Maria Fabrowska, a właściwie woli być nazywana Mariolą - jest długoletnią wolontariuszką Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Centrum Inicjatywy Senioralnych. Mariola jest wulkanem energii, jest osobą, która swoją postawą i humorem powoduje uśmiech na twarzy wszystkich. Maria w czasie bieżącego roku regularnie prowadzi kursy języka dla seniorek z Ukrainy pt. "Polski przy kawie", dodatkowo włącza się do wielu akcji organizowanych przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Przez cały aktualny rok, jak i wiele ubiegłych lat, Maria regularnie pomaga w jadłodajniach Caritas, wydając posiłki osobom potrzebującym. Maria bierze udział w cotygodniowych dyżurach w Centrum Inicjatyw Senioralnych, gdzie regularnie, co tydzień pełni dyżur w pokoju informacyjnym, udziela informacji i rozmawia z najstarszymi mieszkańcami Miasta, przekazuje im niezbędne materiały drukowane i prasę senioralną. Maria działa również cały rok na różnego rodzaju akcjach i targach gdzie opowiada o wolontariacie i zachęca do tego inne osoby. Wolontariat, jakiego podejmuje się Maria nie jest spektakularny, nie zobaczycie go na pierwszych stronach artykułów, ani nie jest on obdarowywany wielkimi laurami, ale w naszej opinii jest to najważniejszy rodzaj wolontariatu. To ten rodzaj pomagania, który robi się po cichu, regularnie i z pełnym niezmordowaniem. Maria wykonuje tę najważniejszą formę pomocy, tę która pomaga w codziennym życiu. Uczy języka polskiego, bez którego wiele osób nie byłoby w stanie funkcjonować w nowych warunkach życia, pomaga dostarczać informację seniorom, którzy bez niej nie nadążaliby za pędem naszego świata i co najważniejsze, Maria pomaga ludziom zjeść ciepły posiłek, który niejednokrotnie jest tym jedynym posiłkiem w ciągu dnia.
|
Maria Gładyś
|
Maria Gładyś jest osobą bardzo ambitną, zaangażowaną i konsekwentnie dążącą do celu oraz realizacji planów. Łączy w sobie pasję do rozwijania swoich zainteresowań z szerokim zaangażowaniem społecznym. Jej różnorodne projekty wolontariackie dotykają ważnych problemów społecznych (migracje, starzejące się społeczeństwo, integracja międzypokoleniowa, potrzeby ubogich). To, co zasługuje na szczególne uznanie to pomysłowość, zaangażowanie i wytrwałość Marii w realizacji jej najświeższego projektu "Wspólny Język". Jego ideą było pokazanie, że mimo różnicy wieku można nawiązać więź międzypokoleniową, będącą jednocześnie antidotum na izolację i samotność seniorów mieszkających w Domach Pomocy Społecznej w Poznaniu. W ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii", Marysia współorganizowała ponad 30 godzin spotkań w pięciu poznańskich DPS-ach, gdzie wraz z wolontariuszami spędzała czas z seniorami, grając w różne gry planszowe czy tworząc dzieła artystyczne. Przeprowadziła również spotkania z poznańską młodzieżą klas 6-8 w szkołach podstawowych: Społecznej Jedynce i Leonardo da Vinci w Poznaniu oraz SP z Suchego Lasu. Wraz z z współorganizatorkami projektu zaprezentowała dotychczasowe działania oraz naświetliła problem izolacji seniorów od społeczeństwa. Podczas zajęć zachęcała do aktywnego działania wolontariackiego i zainteresowania się sytuacją osób starszych. O swoich działaniach miała możliwość opowiedzieć podczas audycji w Radiu Poznań, jak i w wywiadach dla gazet "Super Senior" oraz "My 60+". Projekt, którego współautorką i współrealizatorką była Marysia został nagrodzony prestiżowym "Złotym wilkiem", przyznawanym za najlepszy projekt społeczny w Polsce. Ponadto, w ramach poszerzonych działań Maria zorganizowała zbiórkę charytatywną, podczas której udało się zebrać kilka wózków inwalidzkich oraz materacy odleżynowych o łącznej wartości ponad 2000 zł. Przedmioty te zostały przekazane do poznańskich seniorów m.in. z DPSów, gdzie pomagają w codziennych czynnościach i poprawiają komfort życia podopiecznych.
|
Mateusz Konat
|
Mateusz jest obecnie uczniem klasy 4 prywatnego liceum z maturą międzynarodową (IB) - High School Gaudium et Studium. 1. styczeń 2023 - NADAL - Spotkania z 3 podopiecznymi - z każdym chłopakiem 1x w tygodniu 2. styczeń - czerwiec 2023 - regularne informacje do klasy i społeczności szkolnej o koncercie charytatywnym, o miejscach sprzedaży sera i wyrobów z Osady, o warsztatach i wydarzeniach organizowanych przez Wspólnotę Burego Misia - propagowanie działalności Wspólnoty 3. styczeń - czerwiec 2023 - Dyżury w Miś Trucku - sprzedaż serów 4. luty 2023 - Wprowadzenie do Wspólnoty Burego Misia kolegi z innej klasy (Macieja) i przeszkolenie go do pracy "na kasie" w Miś Trucku, wspólny udział chłopaków i pomoc w organizacji balu karnawałowego dla podopiecznych Burego Misia 5. czerwiec 2023 - cykl spotkań z klasami 1 i 2, których celem było przybliżenie uczniom działalności Wspólnoty Burego Misia, pracy wolontariusza i radości z niej płynącej. Mateusz "odczarował" pracę wolontariusza z osobami niepełnosprawnymi w takim sensie, że uczniowie przyznawali, że zawsze uważali, że to jeden z najtrudniejszych możliwych wolontariatów, tymczasem Mateusz opowiadał o swojej relacji z podopiecznymi w taki sposób, że większość uczniów stwierdziła, że nie ma w tym nic strasznego, że to normalne, że fajne. Mateusz sprawił, że zobaczyli osoby z niepełnosprawnością intelektualną z zupełnie innej perspektywy i uważam, że to jest jego ogromna zasługa, że daje taki przykład w społeczności szkolnej. 6. wrzesień 2023 - kolejna aktualizacja programu CAS Manager ułatwiającego zarządzanie portfoliami uczniów.
|
McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o.
|
McKinsey Company jest wiodącą, globalną firmą doradztwa strategicznego i operacyjnego. Ponad 30 tys. osób w 65 krajach pomaga największym firmom świata, rządom państw oraz instytucjom publicznym znacząco i trwale poprawić ich wyniki. Działania wolontariackie: 1. VTO - PROGRAM (PLATNEGO) URLOPU NA WOLONTARIAT 1) 55 pracowników zaangażowanych w program 2) 44 organizacje, które korzystają z czasu naszych pracowników 3) Łączna liczba 517 godzin (65 dni = ~2 miesiące) poświęcona na wsparcia organizacji lokalnych 2. COROCZNY "DAY OF SERVICE' W BIURZE Z DODATKOWYMI PLATNYMI GODZINAMI POSWIECONYMI NA WOLONTARIAT W tym roku w ramach akcji "Day of service" dodatkowo (poza przygotowanymi wyjazdami na wolontariat, gdzie firma zapewnia także transport, wyżywienie oraz częściowo środki do wykonania prac) organizowane są także w biurze "Targi non-profit" gdzie promowany będzie udział w wolontariacie. Intencją jest zaproszenie 10 fundacji działających na różnych obszarach (ochrona środowiska, walka z nowotworami, wsparcie zdrowia psychicznego, pomoc zwierzętom, itp.), w celu przedstawienia swoich profili pracownikom z uwzględnieniem potrzeb i osób potrzebnych do wsparcia. Chętni pracownicy będą mogli od razu na miejscu umówić się na konkretny wolontariat. 3. ODDOLNE INICJATYWY PRACOWNICZE WSPIERANE PRZEZ FIRMĘ W tym roku inicjatywy wsparły lokalne organizacje przez szereg działań, m.in.: Help a Pet - w tym roku organizowała zbiórkę funduszy dla schroniska Młodolino, schroniska Jędrzejewo, fundacji Kłębek oraz fundacji Maciupkowo poprzez sprzedaż dań i wypieków (następne wydarzenie będzie miało miejsce jeszcze w październiku), oraz zbierała rzeczowe wsparcie dla schroniska (karmy, koce itp.), Inicjatywa Charity organizowała: - Szlachetną Paczkę 2022 (wsparcie otrzymały 2 rodziny) - planowana jest też jak co roku kolejna edycja w 2023 - Zbiórkę prezentów dla dzieci z domu dziecka z okazji Wielkanocy (15 dzieci po 3 prezenty każde) - Zbiórkę funduszy na zakupienie dla dzieci biletów do parku rozrywki (76 biletów do parku linowego) Inicjatywa Glam/ Equal zbierała fundusze poprzez sprzedaż ciast na cele przeciw działania homofobii; Green Team angażujący się w działania na rzecz ochrony środowiska, sprzątanie okolicznych terenów, planujący w tym roku kampanię poszerzającą świadomość wokół tematyki prawidłowego sortowania odpadów. 4. FINANSOWE ORAZ AD HOC-OWE WSPARCIE NON-PROFIT Przy okazji przeprowadzki do nowego biura - za symboliczną "złotówkę' przekazaliśmy meble, kwiaty oraz różne przedmioty do szkół czy fundacji. Wsparcie otrzymały łącznie 7 organizacji: - Poznańska Szkoła Chóralna Jerzego Kurczewskiego - Niepubliczne Przedszkole im Szewczyka Dratewki w Chodzież - Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu - Na Tak - organizacja pożytku publicznego - Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza - XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej - Stowarzyszenie Niezależnych Ekspertów Pożarnictwa. Firma praktykuje również akcje przekazywania darowizn organizacjom wskazanym przez naszych poznańskich pracowników. W tym roku wsparcie finansowe otrzymało łącznie 7 lokalnych organizacji: - Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik - Fundacja Panda Team im. Michałka Tarachowicza - Fundacja PETRA Senior - Stowarzyszenie CREO - Fundacja dla Zwierząt BAHATI - Stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc - Fundacja Aktywni Bez Barier
|
Monika Kieblesz
|
Nauczycielka j.angielskiego i Opiekunka Samorządu Uczniowskiego w Technikum nr 19 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu. W 2023 r. bardzo aktywnie działa na rzecz rozwoju działań wolontariackich na rzecz szkoły i środowiska lokalnego. Jest inicjatorką wielu działań na terenie szkoły, które wcześniej nie miały miejsca. Wiele z jej działań wolontariackich dotyczy ochrony środowiska, propagowania ekologii oraz szacunku, miłości do zwierząt oraz pomocy innym w potrzebie. Działania podjęte w roku 2023 1. Realizacja projektu ekologicznego "W krainie deszczowców" wraz ze Stowarzyszeniem Creo oraz AQUANET'EM w ramach którego wchodził m.in. wolontariat ekologiczny polegający na sadzeniu begonii w szkole. https://technikum19.edu.pl/zasadzilismy-rosliny-projekt-ekologiczny/ 2. Zasadzenie 30 krzewów na terenie szkoły. https://technikum19.edu.pl/zasadzilismy-3o-krzewow-w-naszej-szkole/ 3. Operacja Czysta Rzeka - sprzątanie brzegów rzeczki Górczynka w Poznaniu https://technikum19.edu.pl/operacja-czysta-rzeka/ 4. Warta warta posprzątania - sprzątanie brzegów Warty https://technikum19.edu.pl/warta-warta-posprzatania-29-edycja-akcji-sprzatanie-swiata-polska / https://www.youtube.com/watch?v=R-9I08C2mq4&t=949s&ab_channel=RTKPoznan 5. Zbieranie wosku i świec do tworzenia świec okopowych dla walczących w Ukrainie https://technikum19.edu.pl/akcja-swiece-dla-obroncow-ukrainy/ 6. Pisanie listów w Maratonie Pisania Listów z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka z Amnesty international https://technikum19.edu.pl/maraton-pisania-listow-amnesty-international/ 7. Zbieranie ścinków papieru dla kotów do schroniska dla zwierząt w Kobylepolu https://technikum19.edu.pl/pomagamy-kotom-w-schronisku-w-kobylepolu/ 8. Zbieranie karmy i zabawek dla kotów z okazji Dnia Kota https://technikum19.edu.pl/swiatowy-dzien-kota/
|
Oddział Klubu HDK Legion w Poznaniu przy Parafii pw. Św. Moniki
|
Oddział powstał w 2018r. Zajmuje się promocją krwiodawstwa i krwiolecznictwa poprzez organizowanie zbiórek krwi w różnych miejscach na terenie miasta oraz miejscowości ościennych, organizację pogadanek w przedszkolach. Organizację wydarzeń promujących krwiodawstwo. Na stałe współpracuje z Drużyną Szpiku. W roku bieżącym zorganizowane zostały następujące akcje krwiodawstwa: 19.01. Akcja pod marketem OBI ul. Szwedzka 2 Poznań 12.02. Akcja w Przedszkolu nr 121 ul. Biskupińska 65 Poznań 20.04. Akcja pod marketem OBI ul. Szwedzka 2 Poznań 21.05. Akcja w Przedszkolu nr 121 ul. Biskupińska 65 Poznań - połączona z wydarzeniem o którym poniżej 07.06. Akcja w Przedszkolu nr 66 ul. Noskowskiego 35/37 Poznań 14.06. Akcja pod firmą Grant Thornton ul. Baraniaka 88E Poznań 15.07. Akcja pod C.H. Plaza ul. Drużbickiego 2 Poznań (Kampania 4HEROES) 29.07. Akcja pod parafią pw. Św. Maksymiliana Kolbe ul. Sobieskiego 81 Luboń (Kampania 4HEROES) 27.08. Akcja pod parafią pw. Św. Moniki ul. Biskupińska 29 Poznań (Kampania 4HEROES) 21.09. Akcja pod Marketem Auchan ul. Szwajcarska 14 Poznań Planowana 17.12. Akcja na Betlejem Poznańskim pl. Wolności Poznań, inaugurująca kampanię krwiodawczą "Wielkopolska Krew" W roku bieżącym zorganizowane zostały następujące wydarzenia promujące krwiodawstwo i krwiolecznictwo: "Kilometry Życia" w dniach od 17.04. do 13.05. koordynator oddziału Benon Hańćkowiak pokonał na piechotę całą Polskę od plaży w Jastrzębiej Górze po szczyt Kasprowego Wierchu (800km) zbierając środki na leczenie małego Franka Kulzy. Relacje z jego wyprawy zamieszczane były na str. www.kilometryzycia oraz na stronie fb oddziału. Benon nocował pod gołym niebem, lub korzystając z gościny parafii czy sołtysów miejscowości przez jakie przechodził. Akcja 21.05. w Przedszkolu nr 121 miała charakter pikniku na którym odbył się kiermasz, warsztaty, atrakcje sportowe, występ zespołu "Wielkopolanie" oraz nauka pierwszej pomocy przeprowadzona przez "Cisne Klate". 17.06. "Mistrzostwa Polski drużyn HDK w wędkarstwie spławikowym" na zbiorniku wędkarskim w Owińskach - organizowane przez członka oddziału Mariusza Jerzykowskiego. 01.07. - 31.08. Udział w ogólnopolskiej kampanii krwiodawczej "4HEROES" zorganizowanej przez klub LEGION HDK i obejmującej swym zasięgiem wszystkie oddziały klubu. 22.08. Udział w zbiórce krwi w Bramie Poznania organizowanej przez Wojskowy Klub HDK przy 125 Batalionie Lekkiej Piechoty w Lesznie (Kampania 4HEROES). 09.09. VI Mistrzostwa Polski Kręgli Tradycyjnych Klubów HDK w Kręgielni Vector, ul. Rokietnicka 21 Tarnowo Podgórne (wydarzenie Cykliczne) organizowane przez członka oddziału Mariusza Jerzykowskiego. 17.12.2023r. - 08.02.2024r. Kampania Krwiodawcza "Wielkopolska Krew" dla upamiętnienia 105 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, organizowana razem z Drużyną Szpiku oraz Wojskowym Klubem HDK przy 125 Batalionie Lekkiej Piechoty w Lesznie. Planowane trzy zbiórki krwi: 17.12.2023r. Betlejem Poznańskie, 21.01.2024r. C.K. Zamek, 08.01.2024r. Brama Poznania. W trakcie zbiórek planowane są koncerty, udział grupy rekonstrukcyjnej, nauka pierwszej pomocy prowadzona przez "Cisne Klate". W ramach kampanii przeprowadzony zostanie konkurs plastyczny dla poznańskich szkół i przedszkoli. Ambasadorzy kampanii: Kasia Wilk, Mezo, Szymon Ziółkowski, Tomasz i Filip Zagórscy. Kampania w trakcie organizacji (pozyskiwanie sponsorów, patronatów medialnych, wsparcia urzędów).
|
Olgierd Rodziewicz-Bielewicz
|
Olgierd Rodziewicz-Bielewicz - polski dziennikarz brydżowy, Mistrz Międzynarodowy, były prezes Wielkopolskiego Związku Brydża Sportowego. Twórca systemów Excalibur i POPIS. Współautor pierwszego wydania książki "Nowoczesna Licytacja Naturalna" autorstwa Władysława Izdebskiego. Felietonista "Świata Brydża" - czasopisma Polskiego Związku Brydża Sportowego, odznaczony Złotą Odznaką PZBS (2012). Olgierd jest długoletnim orędownikiem inicjatyw zmierzających do wytworzenia w przestrzeni miejskiej miejsca spotkań dla miłośników gier umysłowych, planszówek, spotkań dyskusyjnych. Składał już dwukrotnie projekty w ramach budżetu obywatelskiego na Poznańskie Centrum Sportów Umysłowych. W tym roku współtworzył środowisko graczy brydża i planszówek w ramach klubu ParaDice Raj dla graczy na ul. Woźnej, a po jego zamknięciu stworzył wraz z grupą poznańskich zawodników projekt City Park Bridge Club https://citypark-bridge.pl/, który z jednej strony przywraca dla naszego miasta aspiracje sportowe w brydżu, a z drugiej dąży do pozyskania stałego miejsca dla tysięcy graczy - mieszkańców naszego miasta, którzy w okresie jesienno-zimowym, nie mają często alternatywy i spędzają czas w centrach handlowych. Można napisać, że to człowiek, który od lat Walczy o "Orliki" dla ludzi lubiących sport i rozrywkę intelektualną.
|
phm. Anna Lis
|
Phm. Anna Lis jest osobą pogodną, pozytywnie nastawioną do życia i stuprocentowo zaangażowaną we wszystkie działania, których się podejmuje. Ania jest osobą młodą, umiejącą nawiązać świetny kontakt ze swoimi podopiecznymi. Druhna Anna od 5 lat pełni służbę w 177 Poznańskiej Drużynie Harcerskiej "Baszta" a w latach 2022-2023 pełniła funkcję Członkini Komendy Hufca ds. Pracy z Kadrą. Ania w tym roku koordynowała Harcerską Akcję Krwiodawstwa, której celem było propagowanie krwiodawstwa wśród członków i sympatyków Hufca PIAST. Frekwencja na tym wydarzeniu była zdecydowanie zadowalająca. W tym roku Druhna Anna wspomogła także organizację imprezy sportowej "Skautogranie", skierowanej do starszych członków naszej organizacji z różnych zakątków Wielkopolski. Impreza ma na celu propagowanie zdrowego trybu życia, gry zespołowej (podczas niej rozgrywane są mecze w koszykówki, piłki nożnej i siatkówki) oraz zasad fair play. Oprócz tych dużych projektów, Ania dbała o realizację programu działania swojej jednostki. Urozmaicali go przygotowując i realizując dodatkowe wydarzenia takie jak weekendowe wyjazdy (biwaki), letni wypoczynek (obóz harcerski), udział w hufcowych wydarzeniach, służba na rzecz jednego z poznańskich fortów oraz wyprawa po Betlejemskie Światło Pokoju w Zakopanem (drużyna brała udział w uroczystym przekazaniu Światełka, a następnie rozdawała je przedstawicieli różnych instytucji, szczególnie tych działających na terenie Starego Miasta).
|
Piekarnia Natura
|
Piekarnia Natura działa na poznańskim rynku od 2002 roku. Oprócz niezwykłej dbałości o jakość produktów przykładają dużą uwagę działaniom charytatywnym. Piekarnia Natura w tym roku dostarczyła bardzo dużo wypieków do Hospicjum Palium - częstowała już naszych Pacjentów np. słodkimi serduszkami z okazji Walentynek. Dodatkowo co tydzień karmi kandydatów na wolontariuszy (ok. 50 osób) swoimi przepysznymi drożdżówkami - w trakcie 2-miesięcznego szkolenia, co tydzień przywozi do Hospicjum te słodkie wypieki. Pozwala im to wspaniale ugościć tych, którzy szkolą się do posługi bezpośrednio przy łóżku chorego.
|
Piotr Chojnacki
|
Piotr Chojnacki jest Starszym Menadżerem ds. Personalnych i odpowiada za dział HR poznańskiego oddziału Infosys od momentu jego powstania w grudniu 2020. W swojej roli odpowiada m.in. za komunikację wewnętrzną i zewnętrzną oddziału. Piotr angażuje się i inicjuje działania mające na celu wspieranie społeczności lokalnych w stopniu znacznie przekraczającym wymagania jego stanowiska. Z własnej inicjatywy nawiązywał kontakt z lokalnymi interesariuszami (np. Urząd Miasta Poznania, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu), i współpracował z nimi, jak też inicjował i nadzorował niezależne działania, obejmujące zbiórki charytatywne, darowizny rzeczowe i pieniężne, programy stypendialne.
|
Podaj Łapę Karma Wraca
|
Podaj łapę karma wraca https://www.facebook.com/PodajLapeKarmaWraca/ Podaj łapę karma Wraca to organizacja szkolnego koła wolontariatu działająca w schroniskach w Wielkopolsce od 16 lat. Koordynatorowi, dzięki pasji czyli miłości do Zwierząt, udało się "zarazić" empatią wiele młodych ludzi tym, że można bezinteresownie pomagać. Ich działania połączył z kolejną pasją, czyli w tym wypadku muzyką, organizując koncerty charytatywne. Koło zaprasza zespoły by swoją muzyką pomagali. Często grają charytatywnie a czasem za bardzo obniżoną gażę. Wiele osób jest, które chce pomagać. Jednak wynajęcie sali koncertowej, zapewnienie poczęstunku dla zespołów czy hoteli, coraz więcej kosztuje. Poza koncertami, organizują zbiórki karm czy potrzebnych w danym momencie rzeczy w schroniskach. Organizują kiermasze książek czy kiermasze rękodzieł. Każdego miesiąca wyjeżdżają do schronisk różnych by zawieźć dary oraz pomagać: czy to jest sprzątanie, karmienie, wyczesywanie, pojenie, czy wyprowadzanie zwierząt to bez znaczenia - po prostu chcą pomagać.
|
Poznańskie Towarzystwo AMAZONKI
|
20 osób, czas pracy to dyżury w szpitalu (3 szpitale ) 2 dyżury tygodniowo w Wielkopolskim Centrum Onkologii, po 1 dyżurze tygodniowo w szpitalu HCP i na Szamarzewskiego. Ochotniczki - bo tak nazywamy wolontariuszki Amazonki, to kobiety, które same przeszły chorobę nowotworową rak piersi. Teraz, kiedy uporały się ze swoim problemem choroby pomagają i wspierają inne pacjentki, które dopiero otrzymały diagnozę lub są tuż po operacjach onkologicznych. Również wspierają kobiety w naszym stowarzyszeniu Zachecają do aktywniści, np. trekingi, basen, joga, malowanie, florystyka, itd. Swoim przykładem dają nadzieję na powrót do normalnego życia. Waga działań jest dostrzegana i doceniana przez personel medyczny szpitali. Jest to pomoc, jaką mogą słyżyć jedynie kobiety, które mają podobne doświadczenia jak te osoby, które obecnie wspierają.
|
Sojusz firm - Wspólnie POZmieniajmy
|
Grupa Inicjatywna Akcji Wspólnie POZmieniajmy została zainicjowana przez członków nieformalnego Klubu Asa Biznesu prowadzonego przez Stowarzyszenia Centrum PISOP. Wśród inicjatorów Akcji Wspólnie POZmieniajmy byli liderzy i liderki z 15 firm (takich jak: Amica, Allegro, Aquanet, Bridgestone, Capgemini, Fiberhost, Franklin Tempelton, Haleon, Inea, Kompania Piwowarska, MTP, Unilever, Wunderman Thompson Technology, VW Poznań, Żabka), dwóch organizacji pozarządowych (takich jak: Stowarzyszenia Centrum PISOP i Fundacji Niwa Edukacji i Rozwoju) oraz Urzędu Miasta Poznania. Kilka miesięcy temu wyobrazili sobie idealny świat, w którym organizacje społeczne ściśle współpracują z sektorem biznesu i czerpią z tego obustronne korzyści. Wizję przekuli w realne działania. Tak powstała idea akcji "Wspólnie POZmieniajmy", która połączyła 19 firm, 2 organizacje pozarządowe oraz Urząd Miasta Poznania. Wszystkim przyświecały wspólne cele: chcieli edukować i zrobić coś dobrego dla otoczenia, w którym na co dzień działają. Akcja realizowana była na Wildzie, na terenie Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Poznaniu i trwała 2 dni. 21 września pracownicy firm w ramach wolontariatu pracowniczego odczarowali kilka pozbawionych zieleni miejsc: - zasadzili drzewa, krzewy, byliny na nieużytkowanym dotąd terenie przy Wartostradzie zagospodarowując ponad 600 m2 - posadzili 13 tysięcy cebulek krokusów - złożyli inspekty - ogrody zimowe, którymi teraz zaopiekują się dzieci i młodzież skupione w MDK w Poznaniu. Wolontariuszki i wolontariusze (około 80 osób) pracowali przez 8 godziny. 22 września firmy zorganizowały warsztaty edukacyjne dla dzieci i seniorów. Tematyka dotyczyła m.in. zdrowego odżywiania, produkcji samochodów, nowoczesnych technologii, aktywności społecznej. Warsztaty zorganizowane były dla ponad 380 dzieci i 40 osób w wieku senioralnym. Efekt akcji przyćmił oczekiwania. Stworzyli warunki, w których sektor biznesu zamiast konkurować - współpracował. Co więcej, Partnerzy z firm współtworzyli akcję na każdym jej etapie. Dyskutowali o celach, miejscu działań, odbiorcach. Przygotowywali teren do nasadzeń, opracowywali logotyp akcji i plan komunikacji. Wyszli zza biurek, aby chwycić łopaty i młotki w dłonie. Tak mówiły o nich nagłówki poznańskich portali informacyjnych: "Ruszyła pierwsza taka akcja w Polsce! Wolontariusze poznańskich firm współpracują nad zazielenianiem Wildy", "Unikatowa w skali kraju akcja na Wildzie!", "Wyszli z firm, aby zostać wolontariuszami". Brzmi wspaniale, prawda?
|
Stowarzyszenie CREO wraz z partnerem ABSL Poland
|
Stowarzyszenie CREO zachęca do większej aktywności społecznej już od 19 lat. Poprzez swoje działania rozwija wolontariat w każdej grupie wiekowej - realizując programy edukacyjne w szkołach, prowadząc projekty dla organizacji, instytucji, czy firm, organizując wolontariat senioralny i pracowniczy. W 2023 roku CREO zaprosiło Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Konarskiego do projektu wolontariatu pracowniczego TAJEMNICZY OGRÓD. Zespół stowarzyszenia realizował działania we współpracy z ABSL Poland zrzeszającego 8 firm: Franklin Templeton, Haleon, Rockwool GBS Next Technology ADM, Carlsberg, Miele Global Services oraz MAN. W akcji wzięło udział 60 wolontariuszy i wolontariuszek pracowniczych. Akcja była przygotowywana przez kilka miesięcy, a 4 dniowy finał został zrealizowany w dniach 13-16 września 2023. Jakie są efekty działań? 1. Pielęgnacja terenu zielonego na rozległym terenie DPS Konarskiego. Wolontariusze pracowniczy podjęli się prac porządkowych takich jak: - koszenie trawy, - przycinanie krzewów, - usuwanie chwastów, - sprzątanie chodnika w parku na tyłach DPS z gałęzi, chwastów i mchu - inne prace techniczne związane z prowadzeniem ogrodu, jak, np. usypanie kory przy nowych roślinach. 2. Nowe nasadzenia roślin: Wolontariusze pracowniczy dokonali nasadzeń kwiatów, krzewów i drzewek zgodnie z przygotowanym wcześniej planem zagospodarowania zieleni. Na terenie DPS pojawiło się blisko 200 nowych roślin! 3. Stworzenie zewnętrznej strefy relaksu. Wolontariusze pracowniczy tworzyli nowe meble z palet, takie jak kanapy dwuosobowe (7 szt.), stoliki (2 szt.) i ławy wolnostojące (2 szt.). Każdy z elementów został przygotowany zgodnie z instrukcją zapewnianą przez zespół CREO. Materiały zostały przycięte, wyszlifowane, skręcone i zaimpregnowane. Ponadto w okresie przygotowawczym przed finałem akcji wolontariusze i wolontariuszki samodzielnie uszyli wodoodporne poduchy na meble. 4. Stworzenie zielnika dostępnego dla seniorów i seniorek, również dla osób poruszających się na wózkach. Wolontariusze pracowniczy stworzyli drewniane donice kaskadowe (4 szt.) i donice skrzyniowe (4 szt.). Podobnie jak w przypadku mebli ogrodowych powstały one zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Na terenie DPS zostało wyznaczone miejsce, w którym seniorzy i seniorki będa mogli doglądać ziół i kwiatów. Oprócz donic kask adowych umieszczono tam również podwyższone skrzynie, do których można wygodnie podjechać wózkiem, by dostęp do roślinności miały również osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 5. Integracja z seniorami i seniorkami DPS W trakcie 4 finałowych dni codziennie odwiedzali ich wolontariusze pracowniczy wraz z zespołem CREO. Wspólna kawa i ciasto rozpoczynały działania wolontariackie, a mieszkańcy i mieszkanki DPS Konarskiego mogli dowiedzieć się o postępie prac i przede wszystkim zintegrować się z wolontariuszami i wolontariuszkami. Seniorzy i seniorki z dużą ciekawością śledzili nowe piękne zmiany na terenie ich Domu.
|
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych
|
Stowarzyszenie działa od momentu wybuchu wojny na Ukrainie. Zrzeszyło wspaniałych ludzi ktorzy chcą podac rękę innym. Pomoc na chwilę obecną niesiona jest każdemu kto tej pomocy potrzebuje niezależnie od narodowości. Sis jest w trakcie remontu lokalu na zajęcia wspomagające dla dzieci, młodzieży i seniorów. Sis wyremontowalo piękne mieszkania wspomagające dla rodziny z Afganistanu.Na tą chwilę jest w trakcie remontu kolejnych czterech dla rodzin z Ukrainy.
|
Stowarzyszenie Pasjonaci Podziemi
|
Stowarzyszenie Pasjonaci Podziemi, działające od 5 lat opiekuje się obiektami fortyfikacyjnymi w Poznaniu jak i szerzej w Polsce. Organizuje także wycieczki przybliżające wiele zapomnianych miejsc w Poznaniu, jak fortyfikacje, podziemia, podziemia kościołów, rejon dworca. W tym roku zorganizowali do tej pory 81 wydarzeń, blisko połowa to dyżury w Schronie Pasjonatów Podziemi przy Kościelnej 50. Były wycieczki do podziemi Fary Poznańskiej, kościoła Świętego Wojciecha, Fort Winiary, bazy rakietowe wokół Poznania, wycieczki wokół dworca, a także dziesiątki wycieczek za Poznań, głównie na Międzyrzecki Rejon Umocniony. Stowarzyszenie skupia 7 osób, czas pracy to szacunkowo 1000 godzin poświęcone na przygotowanie i przeprowadzenie 81 wydarzeń jakie odbyły się w tym roku od stycznia do września. Przygotowują wydarzenia, organizują zajęcia kreatywne, prowadzą wycieczki, zbierają eksponaty do schronu, organizują wydarzenia o tematyce historycznej.
|
Szkolne Koło Wolontariatu - BEZINTERESOWNI
|
Szkolne Koło Wolontariatu "Bezinteresowni" działa bardzo prężnie, a przez różnorodność i mnogość akcji każdy uczeń może znaleźć w nim coś dla siebie. Koło Wolontariatu współpracowało z takimi organizacjami jak: UNICEF, PAH, WOŚP, CREO, Drużyna Szpiku, Stowarzyszenie Hospicjum Palium, Hospicjum w Puszczykowie, DPS na Strzeszynie, ZOO Poznań, Fundacja "Kłębek". Koło zrealizowało długoterminowe i wieloetapowe akcje: Bezinteresowni Pełni Klimatu, współpraca z CREO, we wrześniu Koło "Bezinteresowni" zostało laureatem konkursu Wolontariat z Klasą organizowanego przez Stowarzyszenie CREO. W ramach projektu Bezinteresowni Pełni Klimatu zrealizowano 5 akcji: zbiórkę cebulek roślin, sadzenie cebulek roślin, wykonanie hotelików dla owadów, przygotowanie ekogier edukacyjnych i wykonanie tabliczek z hasłami ekologicznymi. Odwrócony Kalendarz Adwentowy, współpraca z Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym Szpitala im. Hipolita Cegielskiego, Schroniskiem w Gaju, Fundacją Kłębek i Towarzystwem Przyjaciół Dzieci Oddziału Miejskiego w Obornikach. Akcje polegały na organizacji zbiórek rzeczowych na rzecz jednej z w/w organizacji przez tydzień, a następnie dostarczeniu do nich darów. S zkolna Liga Wolontariacka ZOO, współpraca z Nowym ZOO w Poznaniu. Akcje polegały bądź na bezpośredniej pomocy ZOO (m.in. sprzątanie wybiegów w ZOO), bądź na uwrażliwianiu uczniów na potrzeby zwierząt. W wyniku udziału w tych wszystkich akcjach "Bezinteresowni" uzyskali aż trzecie miejsce w Szkolnej Lidze Wolontariackiej. Szkolne Koło Wolontariatu podejmowało też działania jednorazowe. Bieg Motyli, współpraca z Hospicjum Palium "Bezinteresowni" wspomagali Hospicjum przy organizacji Biegu Motyli jako obsługa techniczna (pakowali i rozdawali pakiety startowe, tworzyli szpaler końcowy). Seniorzy w potrzebie, współpraca z DPS na Strzeszynie, uczniowie zorganizowali w szkole zbiórkę rozgrzewających herbat, soków i miodów, a następnie przekazali je pracownikom DPS-u. Sprzątanie grobów - w ramach tego działania odbyły się dwie akcje: wolontariusze z klas 7 uporządkowali zaniedbane groby na cmentarzu górczyńskim, a uczniowie klasy 8c samodzielnie się organizując posprzątali groby na Cmentarzu na Miłostowie. Gwiazdka Seniora przy współpracy z Domem Pomocy Społecznej nr 1 w Poznaniu Klasy 6a, 7b i 8c przygotowały paczki z drobnymi upominkami dla pensjonariuszy DPS, Bezinteresowni pojechali je wręczać oraz spędzić trochę czasu z podopiecznymi Domu na wspólnych grach i rozmowach. Świąteczny Kiermasz Rękodzieła na rzecz Drużyny Szpiku. Dochód z kiermaszu przekazano Drużynie Szpiku. Kartki dla Hospicjum w Puszczykowie na rzecz Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej w Puszczykowie. Wolontariusze przygotowali kartki 3d z życzeniami dla pacjentów oddziału. WOŚP współpraca z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, chętni wolontariusze zostali również wolontariuszami WOŚP i przeprowadzali kwestę na terenie miasta Poznania w ramach 31 Finału Orkiestry. Złoto dla Kotów na rzecz Fundacji Kłębek, wolontariusze przygotowali skarbonki i przez kilka miesięcy zbierali 1, 2 i 5 groszówki, które następnie przekazano Fundacji. Łącznie uzbierano 208 kg. Czym jest rehabilitacja? Przy współpracy z Wielkopolską Fundacją Rehabilitacji, uczniowie przygotowali akcję społeczną informującą o tym czym jest rehabilitacja i komu może być potrzebna. Sadzenie roślin i ziół, wolontariusze zasadzili rośliny i zioła w doniczkach aby następnie sprzedawać je na szkolnej Spartakiadzie. Woreczki niespodzianki, wolontariusze uszyli woreczki i przygotowali niespodzianki w nich schowane, aby następnie sprzedawać je na szkolnej Spartakiadzie. Dochód wsparł konto UNICEF. Spartakiada - na rzecz Wielkopolskiej Fundacji Rehabilitacji, Drużyny Szpiku, wolontariusze prowadzili stoisko sprzedaży, uczniowie klas młodszych przygotowali smakołyki, a dochód z ich sprzedaży przekazano Wielkopolskiej Fundacji Rehabilitacji. Ponadto Bezinteresowni wspierali Drużynę Szpiku w prowadzeniu jej stoiska. nie!PEŁNOSPRAWNOŚĆ, we współpracy z CREO, wolontariusze przygotowali banery informacyjne o znanych ludziach będących pod jakimś względem niepełnosprawnymi.
|
Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej Nr 80 w Poznaniu
|
Szkolne Koło Wolontariatu przy Szkole Podstawowej nr 80 w Poznaniu działa od kliku lat; wcześniej były podejmowane przeróżne działania wolontariackie, tyle że nie w formie stricte formalnej. Do SKW należą głównie uczniowie klas 7-8, są także uczniowie młodsi, którzy włączają się do podejmowanych przez Koło inicjatyw Bieżący rok to pomoc: - ludziom starszym w dzielnicy Grunwald Łazarz - zbiórka żywności i środków chemicznych, - to nasi przyjaciele z Państwowego Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu - zbiórka słodyczy, - zbiórka karmy dla kotów (Światowy Dzień Kota), - słodkie Walentynki w naszej Szkole - akcja z wieloletnią tradycją, przy współpracy z Radą Rodziców, - to niepełnosprawny Tymek - dla niego mozolnie zbieramy plastikowe nakrętki, aby wspomóc jego rehabilitację, - to mała Majka, na leczenie której zbieramy kasztany. - dwie wolontariuszki z klas 6/7, które założyły Klub Czytelniczy dla dzieci ze świetlicy szkolnej. Za chwilę, bo już w listopadzie będziemy działać dla dzieci ze Szkoły Specjalnej z programem "Laboratorium przyszłości zaprasza" - będzie to nasza druga akcja we współudziale z CREO w Poznaniu!
|
Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu
|
W roku szkolnym 2022/2023 Szkolne Koło Wolontariatu uczestniczyło w następujących działaniach pomocowych: - projekt "Covidowa tradycja, stacjonarna realizacja" - projekt "Świerkowe Wolontarium" - projekt "Tworzymy Skwer Relaksu" - zbiórka nakrętek - cel: rehabilitacja dziewczynki - zbiórka środków czystości dla Jadłodajni Albertynek - zbiórka artykułów piśmienniczych dla dzieci z Ukrainy i Domu Sióstr Serafitek - projekt "Dobra jest więcej" - projekt "Wolontariat z Klasą" - udział w IV Poznańskim Kongresie Samorządów Uczniowskich - zapisy do Szkolnego Koła Wolontariatu - event Dzień Chłopaka w murach ZSM - zbiórka słodyczy - rozprowadzanie "Kremówek papieskich" na rzecz dzieci z autyzmem - udział SKW w Konkursie Poznański Wolontariusz Roku 2022 - udział w Konkursie Poznański Wolontariusz Roku 2022 - kategoria indywidualna - prezentacja dorobku szkoły na konferencji Kampanii "Drugie życie" - zbiórka różańców dla Oddziału Opieki Paliatywnej - zbiórka herbaty dla Domu Księży Emerytów - projekt edukacyjny "SMS Dobroci" - promocja Transplantacji i Oświadczenia woli - zbiórka zniczy na zaniedbane mogiły - zbiórka skarpet dla osób ubogich i bezdomnych - akcja "Zapal znicz pamięci"- upamiętnienie ofiar zbrodni niemieckich - sprzątanie mogił Powstańców i żołnierzy AK - świąteczna zbiórka artykułów higienicznych - zbiórka różańców dla krajów misyjnych - akcja "Świąteczna Kartka dla..." - wsparcie dziecka chorego na białaczkę - zbiórka na rzecz schroniska dla zwierząt - akcja Opatrunki dla potrzebujących - wsparcie szpitala na Ukrainie - zbiórka świec, śpiworów i koców dla mieszkańców Ukrainy - spotkanie organizacyjne przed Wigilią dla osób ubogich Miasta - udział 190 wolontariuszy ZSM w Wigilii dla osób ubogich Miasta - przygotowanie projektu "Szkolny EKO-RABAT" - Konkurs Projektanci Edukacji - przygotowanie projektu "Bank pomysłów transplantacyjnych" - Konkurs Projektanci Edukacji - zbiórka produktów na Święta dla Jadłodajni Albertynek - zbiórka ryżu przeznaczonego na paczki na Wigilię dla ubogich Miasta - akcja wolontaryjna "Twoja kartka dla Seniora na Święta" - lekcje przedmiotowe z edukacją na temat Transplantacji i Oświadczenia Woli: "Wyciśnij Oświadczenie Woli - wychowanie fizyczne ◦ "Chemia w służbie Transplantacji" - chemia ◦ "Niecodzienna lekcja polskiego z Transplantacją" - j. polski - akcja "Sport w służbie Transplantacji" - akcja "Barwy narodowe dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Fotografia w służbie Transplantacji" - projekt edukacyjny "Bajka dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Języki w służbie Transplantacji - j. niemiecki" - projekt edukacyjny "Języki w służbie Transplantacji - j. hiszpański" - projekt edukacyjny "Języki w służbie Transplantacji - j. angielski" - akcja "Wspólnie z rodzicami dla Transplantacji" - event andrzejkowy - promocja Transplantacji i Oświadczenia Woli - akcja "Zwykła, a jednak szlachetna tradycja" - wypisywanie kartek świątecznych dla Jadłodajni Albertynek - event "Mikołajki z Transplantacją" - akcja wolontaryjna "Opatrunek na ratunek" - przygotowanie projektu: Szkolny EKO-RABAT" - FSU - przygotowanie projektu: Fundusz Samorządów Uczniowskich, tradycja i postęp - FSU - przygotowanie projektu: Zewnętrzny Fyrtel Transplantacyjny - FSU - event walentynkowy - promocja Transplantacji i Oświadczenia Woli - wielkanocna zbiórka dla Jadłodajni Albertynek - organizacja Dnia Dobra - projekt edukacyjny "Taniec dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Marszowa piosenka dla Transplantacji" - projekt edukacyjny "Ustrzel Oświadczenie woli" - projekt edukacyjny "Musztra dla Transplantacji" - event Dzień Kobiet w murach ZSM - przekazanie życzeń Paniom z ZSM - Konkurs "Przeszłość/Przyszłość" - obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu - zbiórka maskotek i słodyczy dla Dziecięcego Oddziału Szpitalnego - Konkurs o Ekonomii Społecznej FILM-ES - Konkurs "Wolontariat z Klasą" - zdobycie grantu - event Dzień Dziecka w ZSM - pogłębienie szacunku dla dziecka - włączanie uczniów ze SPE w konkursy fotograficzne - 46 konkursów.
|
Szkoła Podstawowa nr 51 im. Bronisława Szwarca w Poznaniu
|
Wolontariat działający przy Szkole nr 51 w P-niu zrzesza uczniów, rodziców, grono pedagogiczne i pracowników szkoły - całą społeczność szkolną. Szerzy dobro i niesie pomoc tam, gdzie najbardziej jej potrzeba. Wolontariat zorganizował szereg zbiórek i akcji charytatywnych np artykułów papierniczych dla dzieci przebywających na Oddziale Kliniki Onkologii, Hematologii, Transplantologii Pediatrycznej przy ul. Szpitalnej w Poznaniu, czekolad dla poznańskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Bierze udział w projekcie "Wolontariat z klasą" "Poducha od serca", gdzie warsztaty z szycia na maszynach w szkolnej "Szyciarni" są nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla seniorów z osiedlowego Klubu Seniora "Bajka" działającym przy Domu Kultury "Orle Gniazdo". Współpraca z poznańskim hospicjum "Palium" - przekazanie uszytych poduszek i zachęcanie do wpierania poznańskiego hospicjum, współpraca z "Drużyną Szpiku" wraz z którą wsparliśmy Schronisko dla Samotnych Kobiet przy ul. Starołęckiej w Poznaniu, pomoc w organizacji "Wigilii dla Ubogich" i zbiórka makaronu. Wsparcie poznańskiej Fundacji Redemptoriss Missio w akcjach charytatywnych "Opatrunek na ratunek, "Kup pan szczotkę", "Podaj mydło" czy "Położna w Afryce".
|
VIBE Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
|
AdVibes - VIBE Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością to niezwykła agencja performance marketingu, która wspiera swoich klientów w budowaniu wizerunku oraz rozpoznawalności marki, w tym tworzeniu planów marketingowych, budowaniu kampanii Google Ads itd, skalowaniu biznesu. Są różne sposoby wspierania organizacji pozarządowych. Wolontariat to nie tylko "pomoc w utrzymaniu zieleni czy czystości", "pomoc osobom niepełnosprawnym czy starczym w zrobieniu zakupów", ale też inne działania, które możliwe są z uwagi na przeróżne kompetencje posiadane przez wolontariuszy. I tak np. dzięki ustawionym kampaniom przez AdVibes więcej osób może dowiedzieć się o tym, że fundacja Gonito prowadzi darmową, stacjonarną grupę wsparcia dla osób z doświadczeniem straty okołoporodowej, tym samym więcej osób może z niej skorzystać. AdVibes rozpoczął działania na rzecz fundacji parę miesięcy temu, podczas tego czasu pomógł skonfigurować stronę fundacji pod kątem późniejszych kampanii, udzielił zespołowi fundacji licznych porad i wskazówek oraz pomógł poszerzyć wiedzę na temat działania Google Ad Grants, ustawił 4 kampanie i tworzy narzędzia pod piątą, zaangażował w swoje działania wolontariuszy fundacji, raz w tygodniu spotyka się z fundacją celem omówienia skuteczności działających kampanii i ewentualnych zmian. AdVibes podejmuje działania na rzecz fundacji jako podmiotu, a tym samym na rzecz wszystkich jej podopiecznych, zarówno tych obecnych jak i przyszłych beneficjentów. Dzięki zaangażowaniu AdVibes działania fundacji są widoczne i dostępne dla większej liczby odbiorców. Firma zaangażowała dwie osoby do działań na rzecz fundacji, które każdego tygodnia poświęcają parę godzin na tworzenie, koordynowanie i skuteczne ustawianie kampanii Google Ad Grants oraz na komunikację z zespołem fundacji. Firmy marketingowe pobierają spore opłaty za prowadzenie takich działań. Tymczasem AdVibes podejmuje działania na rzecz Fundacji Gonito w ramach wolontariatu - nieodpłatnie i w ten sposób wspiera realizację naszej misji.
|
Wavin
|
Grupa CSR powstała w Wavin Shared Services 2019 roku, w jej skład wchodzą pracownicy-ochotnicy, którym nie jest obojętny los środowiska i społeczności lokalnej. Działania, jakie podjęli w tym roku to: 1. "Zupa na głównym" - przygotowali ciasta w siedzibie "zupy", które przekazaliśmy do rozdania dla potrzebujących w kryzysie bezdomności i ubogich. Zebrali kilkadziesiąt kartonów książek, które zostały przekazane na kiermasz. Środki zebrane ze sprzedaży zostały przeznaczone na przygotowanie kolejnej zupy. Dodatkowo wprowadziliśmy książki do tzw. "drugiego obiegu", ograniczając tym samym wpływ na środowisko i zakup nowych. 2. "Shoe box" - Zaangażowali wszystkich pracowników do przynoszenia środków higienicznych na rzecz potrzebujących kobiet. Akcja była organizowana wspólnie z "Wunderman Thompson". Dzięki temu udało się wesprzeć kilkadziesiąt kobiet przebywających w domach pomocy. 3. "Koszyczki wielkanocne dla Domu Pomocy Społecznej im. Bojanowskiego w Poznaniu" - razem z pracownikami przygotowali dla każdej mieszkanki Domu ozdobny koszyczek wielkanocny, który spowodował uśmiech na jej twarzy i był wyrazem pamięci o osobach starszych. Każdy koszyczek był spersonalizowany, opisany imieniem mieszkanki. 4. Sprzątanie brzegu Warty - dołączyli do fundacji "Ratuj Ryby", z którą w ramach Światowego Dnia Wody posprzątali brzegi Warty. W akcji udział wzięli członkowie grupy CSR oraz pracownicy z członkami swoich rodzin. Razem udało się zebrać kilkanaście worków śmieci. 5. Piknik dla poznańskich Domów Pomocy Społecznej - zorganizowali piknik integracyjny międzypokoleniowy, dla mieszkańców poznańskich DPSów przy współudziale dyrekcji domów, CIK oraz harcerzy. Piknik był zaplanowany dla 100 osób i dostarczył wiele radości mieszkańcom DPSów. Piknik odbył się nad jeziorem kierskim. Oprócz poczęstunku i wspólnego grillowania wolontariusze pomagali osobom starszym w udziale w przygotowanych atrakcji (gra w bingo, wykonywanie wieńców świętojańskich, grach kreatywnych). W ramach pikniku mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pokaz tańców ludowych oraz zintegrować się podczas puszczania wianków na wodę. 6. Business Run - po raz kolejny pracownicy poprzez swój czynny udział sportowy, wsparli akcję Poland Business Run. Zebrali 14 pięcioosobowych drużyn i wsparli beneficjentów fundacji. 7. Ubrania do oddania - dołączyli do organizacji Ubrania do oddania i wsparli Polską Akcję Humanitarną w zbiórce pt. "Zamień modę na wodę". Udało się zebrać blisko 750 kilogramów odzieży. Za każdy kilogram odzieży fundacja przekazała PAH 1 zł na budowę infrastruktury sanitarnej w Afryce. Dzięki temu dodatkowo wsparli realizację celu organizacyjnego, czyli ochronę środowiska poprzez wprowadzenie odzieży do drugiego obiegu i wygenerowanie oszczędności na wodzie, która jest potrzebna do produkcji ubrań. Pracownicy zaangażowali się również w pakowanie ubrań, a akcja przyczyniła się do zwiększenia świadomości z zakresu surowców potrzebnych do produkcji (woda, CO2). W najbliższym czasie planują wesprzeć fundację AMICI, która przygotowuje dla nich spektakl teatralny. Poprzez udział w wydarzeniu pracownicy dołożą swoją "cegiełkę" do działalności fundacji, a także będą mieli możliwość zakupu prac plastycznych wychowanków AMICI, których wspieramy od wielu lat.
|
Wolontariat na oddziale opiekuńczo-leczniczym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej SPZOZ
|
Wolontariat w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej rozwinął się na oddziale opiekuńczo-leczniczym w 2021 roku z inicjatywy Barbary Grochal. Od momentu powstania, poprzez okres pandemii aż do dziś Wolontariusze byli i są obecni przy pacjentach towarzysząc im w chorobie. Pacjenci Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego przybywają na oddziale długoterminowo. Wymagają stałej opieki oraz pielęgnacji i to zapewnia im personel medyczny oddziału. Natomiast wolontariusze dają pacjentom to, co jest równie ważne: swoją wrażliwość, uważność, pokorę, a przede wszystkim swój czas. Do głównych zadań Wolontariuszy należy: pomoc w opiece, pomoc w karmieniu, pielęgnacja, przygotowanie napojów, uczestniczenie we wspólnej modlitwie (dla chętnych), czytanie książek, puszczanie muzyki, organizacja wolnego czasu, Wolontariusze aktywnie uczestniczą w życiu oddziału organizując dla pacjentów dodatkowe zajęcia. W roku 2023 odbyły się koncerty, wydarzenia np. Pierwszy dzień wiosny, Wielkanoc itp. Przy okazji świąt obdarowują pacjentów samodzielnie wykonanymi podarunkami. Wolontariusze w pogodne dni zabierają pacjentów na spacery, co stanowi dodatkową formę zajęć i jest dla nich chwilą odpoczynku od rutyny na oddziale. Wolontariusze podnoszą swoje kompetencje biorąc udział w szkoleniach z zakresu opieki i pielęgnacji nad pacjentem niesamodzielnym, w zakresie komunikacji alternatywnej i innych potrzebnych umiejętności do pracy z pacjentem przewlekle chorym. Grupa przeszkolonych wolontariuszy wprowadza także kolejne osoby chcące włączyć się w aktywną pomoc na oddziale. Działania wolontaryjne zmierzają do poprawy jakości opieki i holistycznego podejścia do pacjenta długotrwale przybywającego w placówce ochrony zdrowia. Wypracowany model współpracy zespołu medycznego i wolontariuszy może posłużyć jako wzór dla innych podmiotów tego typu. Mimo dobrze rozpoczętej współpracy obie strony zdają sobie sprawę, że przed nimi jeszcze dużo pracy, stąd comiesięczne spotkania, na których omawiane są tematy bieżące dot. opieki nad pacjentami, sprawy organizacyjne, planowane są dalsze działania a także poszukiwane są rozwiązania, które pomogą doskonalić rozpoczęte dzieło.
|
Wolontariusze Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
|
Wolontariusze Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to zespół wyjątkowych ludzi, którzy każdego dnia dokonują niezwykłych czynów. Ich celem jest nie tylko ratowanie życia i poprawianie dni osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego, ale także zachęcanie innych do wiary w siebie i realizacji marzeń. Są otwarci, potrafią wysłuchać bez oceniania i podejmować zwykłe czynności, które zmieniają świat na lepsze. Promują zdrowie psychiczne, walczą z stygmatyzacją i obalają stereotypy. Wyróżnia ich poufność, racjonalność, alternatywność i sumienność. To właśnie te mocne cechy charakteryzują ich działania. Komunikują się ze sobą, wspierają nawzajem i dbają zarówno o siebie, jak i o podopiecznych. Dla każdego z nich każdy inny człowiek jest równie ważny w ramach ich działalności społecznej. Wolontariusze Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to wyjątkowa grupa ludzi, która w bieżącym roku wykonała niezwykłe działania, które zasługują na uznanie i miano poznańskiego wolontariusza roku. Oto szczegółowe uzasadnienie: Darmowe szkolenia dotyczące zdrowia psychicznego: W bieżącym roku wolontariusze przeprowadzili ponad 30 darmowych szkoleń dotyczących zdrowia psychicznego, dostarczając cenną wiedzę i narzędzia potrzebne do radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi. Ich edukacyjne inicjatywy miały bezpośredni wpływ na zwiększenie świadomości zdrowia psychicznego w Poznaniu, co jest kluczowym aspektem walki ze stygmatyzacją i poprawy jakości życia mieszkańców. Wigilia online dla osób samotnych: Organizacja Wigilii online dla osób samotnych, funkcjonariuszy na służbie, osób LGBTQIP odrzuconych przez rodzinę oraz osób chorych była wyjątkowym wyrazem empatii i troski o innych. To spotkanie nie tylko podniosło na duchu tych, którzy czuli się opuszczeni, ale także zjednoczyło społeczność w trudnych czasach. To gest, który zasługuje na uznanie i podkreślenie ich oddania dla lokalnej społeczności. Projekty wsparcia psychologiczno-prawnego: Wolontariusze przeprowadzili projekty wsparcia psychologiczno-prawnego dla osób z trudnościami na tle zdrowia psychicznego. To kompleksowe podejście do pomocy, które uwzględnia zarówno aspekt zdrowia psychicznego, jak i prawny. Te projekty miały istotny wpływ na życie wielu mieszkańców Poznania, pomagając im w rozwiązywaniu trudności i podejmowaniu ważnych decyzji. Sieć dla Ukrainy: Ich projekt "Sieć dla Ukrainy" to wyraz ich międzynarodowego zaangażowania i troski o innych. Organizując wsparcie dla wolontariuszy udzielających pomocy uchodźcom oraz warsztaty przeciwdziałania wypaleniu psychologicznemu, przyczynili się do rozwoju i poprawy sytuacji wielu osób, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. To działanie, które wyróżnia ich na tle innych wolontariuszy. Wolontariusze Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to niezwykli ludzie, którzy swoim zaangażowaniem i oddaniem znacząco wpłynęli na jakość życia mieszkańców Poznania i okolic. Ich praca to wyraz prawdziwej empatii, gotowości do pomocy oraz troski o innych. Działania podjęte w bieżącym roku stanowią wyraźny dowód na to, dlaczego zasługują na miano poznańskiego wolontariusza roku.
|
Wolontariusze Kasprowiczówki
|
Uczniowie SP 54 działający w Szkole Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza w Poznaniu w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu. W ostatnim roku poza corocznymi akcjami takimi jak ,,Góra Grosza", ,,Robótka" czy całorocznymi działaniami takimi jak pomoc koleżeńska, pomoc w świetlicy czy opieka nad zaniedbanymi grobami, Wolontariusze Kasprowiczówki zorganizowali akcję ,,Zasmaczysta kanapka". Najpierw zbierali w szkole produkty potrzebne do przygotowania kanapek, a następnie wspólnie z opiekunem przygotowali kanapki, które zawieźli do jadłodajni prowadzonej przez siostry Elżbietanki przy ul. Łąkowej w Poznaniu. Po pandemii nasi wolontariusze wrócili do organizacji kiermaszy, z których dochód przeznaczony został naszym dwóm podopiecznym - Pszczółce Frankowi i Motylkowi Krzysiowi (tak nazwaliśmy potrzebujących chłopców i pod takim hasłem organizujemy działania na ich rzecz). Pierwszy z nich zmaga się z porażeniem mózgowym piramidalno- móżdżkowym (niepełnosprawność ruchowa) oraz spektrum autyzmu, a Krzyś cierpi na EB (pęcherzykowe oddzielanie się naskórka). Nasi wolontariusze przy współpracy z innymi uczniami Kasprowiczówki (pod opieką dwóch nauczycielek) wydali tomik swojej twórczości literackiej i plastycznej ,,Słowo na przekór czasom, czyli literaturobranie 2023", który wydany został dzięki uprzejmości i zaangażowaniu jednego z rodziców, a sprzedawany podczas ,,Uczniowskich prezentacji" (występy artystyczne i nie tylko organizowane dla rodziców). Cały dochód przekazany został naszym podopiecznym. Wśród tegorocznych działań znalazł się także projekt ,,Wolontariat z klasą" we współpracy ze Stowarzyszeniem CREO. W jego ramach Wolontariusze Kasprowiczówki zdobyli pieniądze na swoją działalność. Głównym celem projektu jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych - przede wszystkim osób starszych, a także niewidomych. W jego ramach znajdują się takie działania jak: - organizacja stoiska wolontariackiego w czasie szkolonego festynu - punkt informacyjny dotyczący działalności naszych wolontariuszy, a także rozprowadzanie wydanych (dzięki współpracy z rodzicami) tomików poezji naszych uczniów, z których dochód sprzedaży (jak było ustalone od początku) przeznaczony jest na Krzysia i Franka; - organizacja wieczorku poetyckiego przy współpracy ze Szkolnym Kołem Teatralnym. Zadanie wolontariuszy to m. in. przygotowanie zaproszeń oraz plakatów informacyjnych, a następnie przekazanie ich członkom pobliskich Klubów Seniora, obsługa w czasie imprezy, a także wspólny poczęstunek i rozmowy z seniorami; - organizacja wieczoru poetyckiego dla rodziców i dziadków uczniów SP54 połączonego z kiermaszem charytatywnym; w czasie kiermaszu sprzedawane będą przygotowane i zapakowane przez wolontariuszy oraz innych uczniów naszej szkoły upominki, np. ręcznie szyte maskotki, zakładki do książek itp. - zebrane pieniądze zostaną przekazane naszym szkolnym podopiecznym, czyli Krzysiowi oraz Frankowi; - organizacja Dnia Wolontariusza - okazja do propagowania działań wolontariackich i zachęcani do niech wszystkich uczniów; W ramach projektu wolontariusze wzięli udział w warsztatach: - STAROŚĆ - PRAKTYCZNY WARSZTAT Z WYKORZYSTANIEM SYMULATORA STAROŚCI; - ODKRYJ SEKRETY NIEIDZIALNEJ ULICY - zwiedzanie Niewidzialnej Ulicy (świata niewidomych) oraz warsztaty kulinarne, w których także należy wyostrzyć wszystkie zmysły, by zrekompensować brak zmysłu wzroku.
|
Wolontariusze Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! z V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu
|
Grupa chętnych do pracy licealistów V LO w Poznaniu, interesujących się filmem i sztuką, którzy rozwijają swoje zainteresowania poprzez pomoc w organizacji festiwalu filmowego dla młodej widowni. Wolontariusze wykazywali zainteresowanie tematyką filmową, z dużym zaangażowaniem wykonywali swoje zadania. Swoimi uśmiechem dbali o atmosferę festiwalu i sprawiali, że każdy widz mógł poczuć otwartą atmosferę festiwalu. Podczas pracy wolontariusze z V LO współpracowali z wolontariuszkami z Centrum Inicjatyw Senioralnych, w fizycznie bardziej wymagających zadaniach pomagali Paniom, a w przerwach między zadaniami rozmawiali z seniorkami, tworząc miejsce międzypokoleniowej wymiany doświadczeń. Wolontariuszki i wolontariusze byli zaangażowani w realizację Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Była to grupa 15 osób, z których każda poświęciła na wolontariat około 45h. Rodzaj wykonywanej pracy: nadzór nad porządkiem w salach kinowych, prowadzenie strefy gościa, pomoc w organizacji wycieczek krajoznawczych dla widzów pochodzących spoza Poznania, opieka nad aktorami i reżyserami goszczącymi na festiwalu, w tym m.in. odbiór z lotniska i oprowadzenie po przestrzeniach festiwalowych. Nowatorskie działania podejmowane przez kandydata: wolontariusze z własnej inicjatywy angażowali młodszą widownię w tematykę filmów podczas oczekiwania na seans, zadawali pytania dotyczące tytułów, próbując zaciekawić młodych widzów filmem, na który przyszli. Spotkało się to z bardzo entuzjastycznym odbiorem ze strony wycieczek szkolnych i pozytywnie zaskoczyło organizatorów festiwalu.
|
WspieRaczki z Rakujemy jak Chcemy
|
WspieRaczki to kobiety, które zmierzyły się z tak ciężką chorobą jaką jest rak piersi, a po leczeniu znalazły w sobie siłę, by pomagać kolejnym kobietom przejść przez ten niezwykle trudny okres w ich życiu. Zdają sobie sprawę, że tylko ta, co doświadczyła tej choroby, może powiedzieć tej drugiej - wiem, co czujesz, wiem jak bardzo się boisz... jestem tu dla Ciebie i z Tobą. WspieRaczki to kobiety które same jeszcze niedawno bez włosów, brwi i rzęs, leżały na szpitalnym łóżku, dlatego wiedzą doskonale jak ważne jest powiedzieć tej, która teraz boi się tego samego i martwi się jak bardzo choroba i jej leczenie zmieniły jej wygląd - wiem, ze jesteś przerażona i że to trudne, widzieć siebie taką, ale spójrz na mnie - to minie. Oprócz podjęcia standardowej działalności jako wolontariuszki, WspieRaczki angażują się w akcje mające na celu jak największe ułatwienie przejścia kobietom tego trudnego czasu choroby: uczestniczenie w szyciu poduszek dla kobiet po mastektomii w ramach akcji "Serce od serca" oraz pozyskiwanie worków na dreny dla kobiet po mastektomii oraz przekazywanie ich Szpitalom. By umilić czas chorym na szpitalnych korytarzach WspieRaczki organizują okazjonalne podarunki w postaci np. Pierniczków na 6 grudnia lub drobiazgów z okazji Dnia Kobiet, by chore nigdy nie zapominały, że mimo chwilowego gorszego czasu, dalej są piękne, wspaniałe i silne. Dodatkowo WspieRaczki uczą profilaktyki kobiety zdrowe oraz udzielają informacji między innymi w Szkołach, różnego rodzaju wydarzeniach na terenie Poznania i województwa Wielkopolskiego. Podzielenie się swoją historią często wśród zdrowych zwiększa świadomość, że na raka piersi może zachorować każdy bez względu na wiek czy etap życia. WspieRaczki to kilkanaście członkiń Stowarzyszenia Rakujemy jak Chcemy, które po spełnieniu wszystkich wymaganych formalności przystąpiły do wolontariatu w poznańskich szpitalach. Aktywnie uczestniczą w wolontariacie w 2 poznańskich Szpitalach: Wielkopolskim Centrum Onkologii oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym oddział przy ul. Samarzewskiego. WspieRaczki można spotkać na oddziałach chemioterapii, chemioterapii jednego dnia oraz oddziałach Chirurgii Piersi. W WCO są to trzy dni w tygodniu, w szpitalu przy ul. Szamarzewskiego dwa dni w tygodniu.
|
Wspólny Język (Maria Gładyś, Aleksandra Kaczmarska, Maja Kozińska, Hanna Małecka, Julia Siudak)
|
Poznały się w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu. Połączyła je wspólna pasja do działania, niesienia pomocy, angażowania się w różnorodne aktywności (zawsze ponad wymagane minimum). Zespół tego roku podjął się realizowania inicjatywy jaką było utworzenie projektu zatytułowanego "Wspólny Język". Przedsięwzięcie to miało na celu zapewnienie rozwoju osobom starszym. Jako licealna młodzież pragnęły zintegrować się ze starszym pokoleniem. Głównym celem projektu było spędzanie czasu przez młodych ludzi z seniorami w poznańskich domach opieki społecznej tzw. DPSach. Z każdymi zajęciami zgłaszało się coraz więcej chętnych wolontariuszy do odwiedzenia wspólnie seniorów. Łącznie spędziły w DPSach 30 godzin. Podczas spotkań organizowały różne aktywności dotyczące rozwoju osobistego i umysłowego, takie jak: gra w szachy, planszówki, rozwiązywanie sudoku, wspólne wykonywanie aktywności fizycznych, czytanie i granie na instrumentach. Często podczas zajęć najważniejszym aspektem była zwyczajna rozmowa oraz wspólnie spędzony czas. W trakcie realizacji inicjatywy dostrzegłyś jak istotna jest międzypokoleniowa więź, zrozumienie i jak pozytywnie wpływa to na obie strony. Zdarzały się dni, w których domy opieki społecznej opuszczałyśmy wzruszone tym, jak dużą radość seniorom sprawiały nasze zajęcia i jak przy pożegnaniach odpowiadali, że nie mogą doczekać się następnego spotkania. W związku z tym podjęły kolejne kroki, aby szerzyć świadomość w społeczeństwie o tym jak ważna, a rzadko poruszana jest kwestia izolacji seniorów. Zorganizowały serię spotkań w 3 szkołach podstawowych, na których opowiadały czym zajmują się w projekcie oraz zachęcały młodzież do aktywnego działania i zainteresowania się sytuacją osób starszych. Były to szkoły: Niepubliczna Szkoła Podstawowej Leonardo Da Vinci w Poznaniu, Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu i Szkoła Podstawowej nr 1 im. W. Bogusławskiego w Suchym Lesie. Wzmianki o inicjatywie pojawiły się również w artykułach opublikowanych przez: Gazetę Super Senior, PM Services oraz magazyn My60+. Miały okazję wziąć udział w audycji senioralnej "Mądrej głowie". Podczas nagrania opowiedziały o przebiegu projektu, zajęciach z seniorami, wnioskach i spostrzeżeniach oraz podkreślały problem wykluczenia osób starszych ze społeczeństwa. Podjęły się także założenia zbiórki charytatywnej. Podczas jednego ze spotkań, miałyśmy okazję poznać pewną Panią. Zdradziła im, iż jej największym marzeniem jest wyjście na dwór, na spacer. Nie jest w stanie go spełnić, ponieważ nie może chodzić. Wyznanie to bardzo je poruszyło, dlatego zadecydowały, że podejmą się założenia zbiórki, której celem będzie wózek inwalidzki. Udało się zebrać całą kwotę zbiórki charytatywnej w zaledwie 30 godzin! Ponadto otrzymały dwa dodatkowe wózki. Inicjatywa została dostrzeżona i wyróżniona nagrodą najlepszego projektu w Polsce - złotego wilka, przyznawanego przez zespół Zwolnieni z Teorii. Było to niesamowite wyróżnienie oraz szansa na dalszy rozwój tego co rozpoczęły. Nadal odwiedzają seniorów w DPSach, spędzając z nimi czas na wspólnych aktywnościach np. śpiewaniu.
|
Wunderman Thompson Technology
|
Wunderman Thompson Technology Poland to firma z branży IT, która zajmuje się tworzeniem platform webowych, opartych o systemy zarządzania treścią dla największych, globalnych marek - m.in.. Coca-Cola, Ford czy Colgate. Jedną z najważniejszych wartości Wunderman Thompson Technology jest odwaga i pasja do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. To założenie rozciąga się także na obszar odpowiedzialności społecznej. Każdy z pracowników może wykorzystać 8 pełnopłatnych godzin w ciągu roku na wybrane przez siebie działania wolontariackie. Każdy z pracowników może także zgłosić swój projekt, któremu przyznawany jest budżet i wsparcie zespołu. Działania skupiają się głównie na edukacji, wkluczaniu i różnorodności oraz ekologii. Projekty i partnerstwa są długofalowe, co przekłada się na lepsze odpowiadanie na potrzeby oraz spójną współprace, opartą na wsparciu i zaufaniu. Do najdłużej działających projektów i współprac należą: członkostwo w radach pracodawców na UAM i Politechniki Poznańskiej, Meet Go with WTT - tworzone ze Stowarzyszeniem Gier Planszowych Honte, partnerstwo z Centrum PISOP, które pozwoliło na sprawne wsparcie uchodźców w czasie pierwszego etapu wojny w Ukrainie czy włączenie się do inicjatywy "Wspólnie Pozmieniajmy". Na szczególną uwagę zasługuja dwa autorskie projekty firmy: Project Shoebox oraz współpraca z Zespołem Szkół Łączności w Poznaniu. Project Shoebox to inicjatywa, która narodziła się w brytyjskim oddziale Wunderman Thompson. Akcja polega na zorganizowaniu publicznych i koleżeńskich zbiórek kosmetyków, które pakowane są w pudełka i przekazywane potrzebującym kobietom co roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Akcja dociera do kobiet, zmagających się z ubóstwem, bezdomnością, ofiar przemocy, samotnych matek oraz innych, przebywających w ośrodkach i schroniskach. Zaspokaja podstawowe potrzeby środków higienicznych (każde pudełko zawiera m.in.. podpaski czy pastę do zębów), ale także stanowi prezent, na który nie każdy może sobie pozwolić (kremy, odżywki czy perfumy). Od momentu startu akcji w 2017 roku pomoc dotarła do ok. 3000 potrzebujących kobiet. Tylko w 2023 roku: - Akcja zgromadziła niemal 40 parterów, z czego 20 z nich to lokalne, poznańskie firmy i organizacje m.in.. Aquanet, Capgemini, Inea czy Biuro Obsługi Inwestorów Miasta Poznania - Zbiórka publiczna i zbiórki w firmach i organizacjach trwały ok. 2 tygodnie w lutym 2023 - Beneficjantami działań było 37 organizacji pozarządowych, schronisk, ośrodków interwencji kryzysowej etc. -w tym 10, mieszczących się na terenie Poznania i okolic m.in. Dom Readaptacji Społecznej Monar, Ośrodki Interwencji Kryzysowej w Kobylnicy i Chybach, czy uchodźcze rodziny otoczone opieką Pogotowia Społecznego. - Pomoc dotarła do 1300 kobiet w całej Polsce w Międzynarodowy Dzień Kobiet - W WTT ponad 20 wolontariuszy wzięło udział w pakowaniu paczek, wypisywaniu kartek z życzeniami dla beneficjentek oraz rozwożeniu paczek do poznańskich i wielkopolskich organizacji. - Od początku trwania akcji głównym zadaniem wolontariuszy jest także kontakt z organizacjami, badanie potrzeb oraz poszukiwanie i koordynacja działań partnerów, a także logistyka. - Każde pudełko zawiera ok 10-15 sztuk kosmetyków i artykułów higienicznych - Organizatorem ogólnopolskiej akcji jest Komitet Społeczny Project Shoebox, głównym partnerem i siedzibą inicjatywy jest zaś Wunderman Thompson Technology. Project Shoebox jest jedynym tego typu projektem, w którym spotykają się biznes, jednostki samorządu terytorialnego i organizacje pozarządowe i z pomocą docierają do kobiet, które z różnych powodów potrzebują wsparcia. Kolejną unikalną i ważną społecznie inicjatywą jest współpraca firmy z poznańskim Zespołem Szkół Łączności. Projekt rozpoczął się serią warsztatów (system Linux) dla uczniów technikum. W tym momencie jest kompleksowym i złożonym projektem wsparcia dla edukacji specjalistycznej i wzmocnienia związków edukacji i biznesu. W ramach współpracy z ZSŁ: -Szkoła i firma wspólnie prowadzą Klase Patronacką o profilu Technik Programista - w tym momencie w to grono zalicza się 6 oddziałów - w sumie ok. 180 uczniów - Pracownicy na stałe i regularnie współpracują z nauczycielami, układając siatkę przedmiotów i programy nauczania. Autorski program dla klasy Technik Programista łączy w sobie wymagania CKE oraz nowoczesne trendy na rynku. - Uczniowie biorą udział w warsztatach z project managementu w siedzibie firmy - Pracownicy prowadzą gościnne wykłady i zajęcia w szkole - W roku szkolnym 2022/23 jeden z oddziałów klasy patronackiej wziął udział w semestralnych zajęciach, podczas których uczniowie poznali kompleksowo procesy projektowe oraz stworzyli swoją własną aplikację (w sumie powstało 6 autorskich projektów gry Tetris) - Firma przekazuje szkole sprzęt i literaturę specjalistyczną - W roku szkolnym 2022/23 i 2023/24 przyznano łącznie 25 stypendiów wyróżniającym się uczniom klas patronackich - W roku szkolnym 2022/23 przyznano 5 stypendiów zaangażowanym nauczycielom - W roku szkolnym 2022/23 na praktyki przyjęto ponad 20 uczniów ZSŁ z klas technik programista i technik informatyk. - W roku szkolnym 2023/24 dwóch pracowników firmy zostało na stałe przydzielonych do prowadzenia zajęć szkolnych z programowania aplikacji webowych. To unikatowe działanie w skali branży. - W projekt zaangażowanych jest 27 wolontariuszy z firmy WTT Partnerstwo ma również wymiar biznesowy. Dzięki kontaktowi ze środowiskiem branżowym, już na etapie szkoły średniej, na rynek pracy trafiają osoby z praktycznym doświadczeniem, a także wiedzą na temat trendów w branży. Współpraca z ZSŁ to połączenie odpowiedzialności społecznej, współpracy międzysektorowej oraz działania, wpływającego na potrzeby rynkowe i biznesowe, na którym zyskują wszystkie zaangażowane strony.
|
Zaczytani.org
|
Misja Fundacji Zaczytani.org to promowanie czytelnictwa i edukacja społeczna. Wykorzystuje książkę do budowania jakościowych relacji - od relacji z samym sobą, przez relacje w najbliższym otoczeniu, po relacje między całymi społecznościami i instytucjami. W swoich działaniach łączy środowiska artystyczne, naukowe oraz biznesowe, tworząc projekty rozwoju społecznego. Swoimi przedsięwzięciami wspiera pacjentów szpitali, podopiecznych placówek pomocowych oraz inspirujemy mieszkańców miast. Wolontariuszki Zaczytani org prowadzą na terenie miasta Poznania regularne spotkania z bajkoterapią dla dzieci i młodzieży. Odwiedzają oddziały szpitalne z chorymi dziećmi, różne instytucje, wspierają dzieci z trudnościami, promują czytelnictwo, zachęcają rodziców do czytania dzieciom. Odwiedzają też Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa i wśród dzieci w pieczy zastępczej od lat prowadzą bajkoterapię. To niezwykłe zajęcia, które przynoszą mnóstwo dobrej energii, dzięki nim dzieci interesują się słowem pisanym, obrazkami, książkami, co przenoszą do swoich domów. Do stowarzyszenia przychodzą 3 osoby: Ania, Renata, Kasia. Są to wyjątkowe kobiety z cudowną energią, wspierają dzieci, młodzież z problemami. Zawsze znajdą dobrą opowieść.
|