Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Poznaniu
Motywem przewodnim tegorocznej akcji, która odbędzie się w niedzielę, 26 stycznia, jest bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Zebrane podczas licytacji pieniądze wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Związane z 33. finałem wydarzenia rozpoczną się już w niedzielę rano - jednym z nich będzie bieg "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartują - przy akompaniamencie wojskowej orkiestry dętej - o godz. 11 spod pawilonu Poznań Congress Center na MTP, by pokonać dystans 5 lub 10 kilometrów. Rozgrzewkę poprowadzą znani poznańscy olimpijczycy: zapaśniczka Agnieszka Wieszczek i Kamil Masztak, specjalizujący się w biegach sprinterskich. W wydarzeniu weźmie udział także wojsko amerykańskie z V Korpusu US Army. Organizatorzy przygotowali dla zawodników 900 pakietów startowych, dostępnych online, każdy z nich jest cegiełką na rzecz WOŚP.
- Gdy 4 lata temu zaczynaliśmy pierwszy bieg, na starcie stanęło jakieś 20 osób - mówi Iwona Matuszczak Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP. - Rok później było nas około setki, a w tym roku przygotowaliśmy 900 pakietów, większość została już wykupiona. Zapraszam chętnych, którzy chcieliby przebiec lub przejść trasę z nami - zapewniamy wszystko, co ważne dla zawodników: szatnię, przekąski i medal dla każdego, kto ukończy bieg.
W niedzielę na poznańskie torowiska wyjadą również historyczne tramwaje. Aby nimi podróżować, nie trzeba będzie kupować biletu - wystarczy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wrzucając darowizny do puszek wolontariuszy znajdujących się w pojazdach. Więcej informacji można znaleźć na poznan.pl.
Wyjątkowe licytacje i akcja charytatywna
Najwięcej emocji podczas każdego finału wywołują licytacje na żywo. W tym roku rozpoczną się w samo południe na scenie w Poznań Congress Center i potrwają do godz. 19.30. Aukcje przygotowane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania, Adama Szłapkę, ministra ds. Unii Europejskiej czy dziennikarkę Katarzynę Bosacką i aktorów Teatru Muzycznego w Poznaniu z pewnością zgromadzą rzeszę zainteresowanych. Specjalną ofertę zaprezentuje też Legion 501, organizacja zrzeszająca fanów "Gwiezdnych Wojen". Więcej o tym, co na licytacje przeznaczyło Miasto, można przeczytać na stronie poznan.pl.
Grupa MTP udostępniła na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ekran na elewacji Holu Wschodniego. Do specjalnego pasma reklamowego zaproszono firmy, które dołączając ze swoim logotypem, wspierają finansowo tegoroczny finał WOŚP.
- W tym roku przygotowaliśmy wiele atrakcji - zapewnia Filip Bittner, wiceprezes zarządu Grupy MTP. - Warto być u nas od samego rana aż do wieczora, by wziąć udział w licytacjach i wesprzeć szczytny cel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Strefa zdrowia
Atrakcje na targach będą dostępne już od godz. 10 rano. W strefie zdrowia - przygotowanej we współpracy z urzędem miasta - na poznaniaków i poznanianki czekać będzie wiele badań - będzie można np. sprawdzić swój wzrok, a także ocenić stan techniczny okularów na stoisku Family Optic. W namiocie Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych specjaliści zmierzą ciśnienie i poziom glukozy we krwi, a na stoisku Fundacji Akceptacja zbadać znamiona skórne.
Można będzie również porozmawiać z pracownikami NFZ na temat profilaktyki zdrowia, dowiedzieć się więcej o Internetowym Koncie Pacjenta i zmierzyć skład ciała. Ratownicy nauczą udzielania pierwszej pomocy, a studenci Uniwersytetu Medycznego podpowiedzą, jak prawidłowo przyjmować leki. Jak zwykle przed budynkiem staną też busy, w których będzie można wykonać specjalistyczne badania: mammografię, rentgen klatki piersiowej, a także sprawdzić swój słuch i gęstość kości.
W namiocie przygotowanym przez "Niewidzialną Ulicę" będzie można dowiedzieć się, jak odbierają otoczenie osoby niewidzące. Na gości czeka także strefa fizjoterapii, psychologia oddechu i konsultacje dietetyczne. Przedstawiciele Poznańskiego Centrum Świadczeń pokażą dzieciom, jak wyczarować cudeńka z odpadów. Z kolei w strefie beauty zaproszeni fryzjerzy i tatuażyści będą czekać na wszystkich, którzy za symboliczną "wrzutę" do puszki chcą skorzystać z metamorfozy.
Sekrety kaligrafii japońskiej i służb mundurowych
Policjanci, strażacy, celnicy, ratownicy, służba więzienna oraz żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu i V Korpusu US Army zaprezentują się w strefie służb mundurowych. Będzie można wsiąść do policyjnego zabytkowego radiowozu, poznać specjalnie szkolone psy tropiące, a także zmierzyć się ze ścianką do wspinaczki, czy przeżyć zainscenizowaną akcję ratunkową. Strefa będzie dostępna w Holu Wschodnim MTP od godz. 10:00 do godz. 19:30.
- Nieprzerwanie od 10 finału gramy z WOŚP - mówi asp. sztabowy Grzegorz Żurek z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. - W tym roku udało nam się stworzyć całe miasteczko służb mundurowych, w którym będzie wiele atrakcji. To okazja, by poznać pracę technika policyjnego, zobaczyć wozy bojowe straży pożarnej czy obejrzeć symulację wypadku drogowego. Będą też pokazy, prelekcje, gry i zabawy.
Wiele atrakcji zapewni strefa warsztatowa, w której ciekawe zajęcia przygotowali m.in. studenci Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Młodzi naukowcy będą opowiadać o skamieniałościach oraz pokażą, jak wyizolować DNA jabłka. Na chętnych będą czekać również pokazowe lekcje kaligrafii japońskiej i warsztaty przesadzania kwiatów doniczkowych. Przedstawiciele Towarzystwa Bambrów Poznańskich w tradycyjnych strojach bamberskich opowiedzą o swojej kulturze i historii, a miłośników kolei z pewnością zainteresuje makieta pociągu i warsztaty modelarskie. W tej przestrzeni zaprezentuje się również Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki, które od ponad 25 lat wspiera dzieci z chorobami onkologicznymi. Akademia Wychowania Fizycznego przygotowała strefę zabaw sportowych (w Poznań Congress Center na poziomie 1).
Wieki finał - Światełko do nieba
- Mamy serca pełne emocji - przyznaje Tamara Briańska, szefowa Sztabu Ławica WOŚP. - Zaczynamy na targach już od 10 rano, a nasza scena otworzy się o godzinie 12 w południe, będzie na niej można usłyszeć zarówno spokojną muzykę, jak i szalone granie. Na koniec dnia, o godzinie 20 zagra Natalia Przybysz. Zapraszamy też na tradycyjną licytację złotego serduszka.
Światełko do nieba w Poznaniu ma wyjątkową formę "Tytki z Glancem", czyli papierowych torebek z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które o godz. 20:00 na placu Powszechnej Wystawy Krajowej zostaną podświetlone latarkami. W tym roku popularne "tytki" zostały obklejone czerwonymi serduszkami przez małych pacjentów Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Przed światełkiem do nieba wylicytowane zostanie złote serduszko.
AW