Od ponad półtora roku wspiera poznańskich uczniów

Od ponad półtora roku poznańscy uczniowie mogą korzystać ze wsparcia Rzeczniczki Praw Uczniowskich. Przez ten czas pełniąca tę funkcję Agata Dawidowska odbyła blisko 100 dyżurów oraz ponad 60 dodatkowych spotkań indywidualnych. Przeprowadziła 11 wielogodzinnych mediacji oraz kilkanaście prelekcji i warsztatów w poznańskich szkołach. Jej biuro przyjęło około 500 spraw. 

Zdjęcie przedstawia zastępcę prezydenta Mariusza Wiśniewskiego i rzeczniczkę praw uczniowskich za stołem konferencyjnym. - grafika artykułu
Od ponad półtora roku poznańscy uczniowie mogą korzystać ze wsparcia Rzeczniczki Praw Uczniowskich

- Z perspektywy czasu wiemy już na pewno, że powołanie Rzecznika Praw Uczniowskich było bardzo dobrą decyzją - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Dzieci i młodzież muszą czuć wsparcie w szkole, wiedzieć, że nie są pozostawieni ze swoimi problemami sami sobie. Rzecznik Praw Uczniowskich już od półtora roku służy im radą i pomocą, a także wiedzą merytoryczną w zakresie ich praw, ale i - nie zapominajmy o tym - obowiązków.

Do zadań rzeczniczki należy informowanie uczniów o ich uprawnieniach i obowiązkach, a także interweniowanie w przypadkach, gdy doznają oni krzywdy. Ma ona także badać, czy w poznańskich szkołach przestrzegane są prawa ucznia oraz przekazywać wyniki tych analiz władzom miasta oraz miejskim i młodzieżowym radnym.

- Pani rzecznik zgodnie ze swoją misją rozpatruje poszczególne sprawy w sposób rzetelny, w pierwszej kolejności zawsze sprawdzając sytuację pod kątem tego, czy doszło do naruszenia praw najmłodszych bądź czy w inny sposób nie wymagają oni wsparcia - tłumaczy Mariusz Wiśniewski. - Dzięki takiemu rzeczowemu podejściu i we współpracy z placówkami oświatowymi, udało się pomóc uczniom i reagować na ich potrzeby, ale także wyjaśnić przypadki, gdzie nie dochodziło do naruszeń praw. Żyjemy bowiem w czasach, gdy łatwo również kogoś pomówić, zwłaszcza w mediach społecznościowych. W takich przypadkach szkołom czy nauczycielom nie zawsze łatwo się bronić. Podobne sytuacje w przeszłości się zdarzały i na nie również nie wolno przyzwalać. Dlatego tak ważny jest sposób pracy pani rzecznik i jej umiejscowienie w strukturze miejskiej, który - jak wynika z przeprowadzonych przeze mnie rozmów - zyskał zarówno pozytywne opinie Młodzieżowej Rady Miasta, jak i radnych Komisji Oświaty, a także dobry odbiór wśród dyrekcji placówek.

Stanowisko Rzecznika Praw Uczniowskich istnieje w Poznaniu od czerwca 2023 roku - pomysł stworzenia tej instytucji powstał z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta. W wyniku konkursu funkcję tę objęła Agata Dawidowska - radczyni prawna, kierująca własną kancelarią, która już wcześniej prowadziła wolontariacko porady dla rodziców oraz blog na temat praw dziecka.

- W mojej pracy spotykam się z uczniami, których prawa zostały naruszone. To doświadczenie może wywołać szereg trudnych emocji i stanów psychicznych. Ochrona praw uczniowskich to nie tylko kwestia formalna, ale fundament zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wspierając młodych ludzi i chroniąc ich prawa, możemy pomóc im uniknąć poważnych problemów emocjonalnych i psychicznych. To inwestycja w ich przyszłość i zdrowie naszych społeczności szkolnych - tłumaczy Agata Dawidowska, Rzeczniczka Praw Uczniowskich w Poznaniu.

Kilkaset interwencji, porad, konsultacji, spotkań i warsztatów

Do tej pory biuro poznańskiej Rzeczniczki Praw Uczniowskich zrealizowało blisko 500 spraw. Obejmowały one m.in. organizację pracy szkoły (regulaminów czy statutów), a także naruszeń praw uczniów oraz przypadków krzywdzenia młodych ludzi. Agata Dawidowska angażowała się w działania w 108 placówkach edukacyjnych, gdzie współpracowała z dyrektorami i kadrą psychologiczno-pedagogiczną. 

- Spora liczba spraw dotyczyła przemocy rówieśniczej, w szczególności tej w przestrzeni cyfrowej. Nękanie w sieci łączy się z prawem do ochrony wizerunku. To także ważny element moich kampanii i rozmów z uczniami - tłumaczy Agata Dawidowska.

Przez 1,5 roku rzeczniczka odbyła blisko 100 dyżurów stacjonarnych oraz ponad 60 dodatkowych spotkań indywidualnych, a także odpisała na setki maili i odebrała kilkaset telefonów. Zorganizowała również prawie 300 dyżurów psychologów (w tym posługujących się językami ukraińskim i rosyjskim). Szczególną uwagę poświęcono uczniom zza naszej wschodniej granicy. 

Rzeczniczka systematycznie udzielała konsultacji nie tylko uczniom, ale też ich rodzicom, nauczycielom i dyrektorom szkół. Ponadto przeprowadziła 11 wielogodzinnych rozmów mediacyjnych z udziałem rodziców, nauczycieli i dyrekcji. 

W poznańskich szkołach odbyło się ponad 60 spotkań interwencyjnych i informacyjnych, a także 15 prelekcji i warsztatów dla dzieci i młodzieży, których celem było podniesienie świadomości na temat praw uczniowskich. Rzeczniczka aktywnie angażowała się także w życie społeczności szkolnej, m.in. poprzez uczestnictwo i współorganizację Kongresu Samorządów Uczniowskich oraz działania integracyjne dla ich opiekunów oraz szkolnych rzeczników praw uczniowskich.

Jak uzyskać pomoc?

Biuro Rzeczniczki Praw Uczniowskich działa przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2, która mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 90 przy ul. Chociszewskiego 56. To właśnie tam odbywają się stałe dyżury - zawsze w środy, w godz. 15-17 oraz w razie potrzeby, także w innych terminach. Raz w miesiącu rzeczniczka jest obecna również w Centrum Inicjatyw Rodzinnych przy ul. Ratajczaka 44 oraz na Wydziale Prawa UAM, przy al. Niepodległości 53 (dyżury są organizowane wspólnie ze studentami, w ramach programu Klinika Prawa). Na spotkanie należy się wcześniej umówić.

Z rzeczniczką można skontaktować się: 

  • pisząc na adres e-mail: rpu@rpu.poznan.pl
  • dzwoniąc pod numer telefonu: 600 00 19 89 (od poniedziałku do piątku, w godzinach 10.00 - 15.00)

Jej działalność można śledzić także w mediach społecznościowych - na Facebooku i Instagramie

AJ