Dni Twierdzy Poznań

Poznańskie forty, schrony i podziemia znów otwierają się dla wszystkich, którzy chcieliby poznać ich tajemnice. Okazją będą XII Dni Twierdzy Poznań. Wydarzenie odbędzie się w weekend 24 i 25 sierpnia.

Zdjęcie przedstawia ludzi stojących na moście fortu. - grafika artykułu
Poznańskie forty, schrony i podziemia znów otwierają się dla wszystkich, którzy chcieliby poznać ich tajemnice/ fot. Sławek Wąchała

Dni Twierdzy Poznań to święto miłośników historii i fortyfikacji. W weekend 24 i 25 sierpnia będzie można odwiedzić ponad dwadzieścia obiektów. Będą wśród nich XIX-wieczne budowle, m.in. Forty IIa, Va, VI i VII. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowany częściowo zachowany Fort IV (obiekt został w przeszłości wysadzony), po którym oprowadzą Pasjonaci Podziemi. Będzie można ich również spotkać podczas nocnego zwiedzania reliktów Fortu Winiary, czyli Cytadeli, a także w schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej przy ul. Kościelnej.

To nie jedyny obiekt z tego okresu, bo na zwiedzających czekać będą również szczeliny przeciwlotnicze w parku Wilsona oraz osobisty schron namiestnika tzw. Kraju Warty, Arthura Greisera, przygotowany dla niego w podziemiach willi, z której dziś nadaje Radio Poznań. 

Najmłodszymi obiektami są te z okresu zimnej wojny. Należy do nich ciągle wzbudzający mnóstwo emocji wśród odwiedzających Przeciwatomowy Schron Dla Władz Miasta Poznania w Krzyżownikach, a także debiutujący w programie wydarzenia schron pod budynkiem mieszkalnym przy ul. Kasprzaka, który jest nowym przystankiem w ramach inicjatywy "Oś 64".

Natomiast o najstarszych umocnieniach stolicy Wielkopolski, pamiętających Mieszka I, przypomni Brama Poznania i Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, przed którym będzie można spotkać średniowiecznych wojów.

Do odwiedzin zachęcają również muzea na Cytadeli - Uzbrojenia i Armii "Poznań". Wizytę w nich można połączyć ze spacerem ze Stowarzyszeniem Reduta. Skoro o przechadzkach mowa, to ciekawą propozycją może być ta pod tytułem "Mało znane... zachowane... ale nie oblegane". Dzięki niej będzie można się przekonać, że Twierdza Poznań to nie tylko forty i schrony, ale również inne budynki w centrum miasta, które zachowały się do dziś.

To tylko przykładowe atrakcje z programu tegorocznych Dni Twierdzy Poznań. Pełna lista dostępna jest na stronie dnitwierdzypoznan.pl. Warto również śledzić Facebooka @DniTwierdzyPoznań.

Wstęp do wielu obiektów jest bezpłatny, choć niemal zawsze istnieje możliwość wrzuceniu dobrowolnego datku do puszki.

AJ/ PLOT