Kartka z ekokalendarza - Dzień Komara

Kartka z ekokalendarza  - Dzień Komara

20 sierpnia br. obchodzimy Dzień Komara. Nie jest to jednak święto mające na celu czcić te brzęczce owady, ale pamiątka przełomowego odkrycia dokonanego przez doktora Ronalda Rossa, a związana z przenoszeniem choroby malarii przez komary.

zdjęcie z interentu - grafika artykułu
Kartka z ekokalendarza - Dzień Komara

Brzęczący krwiopijca

W 1897 roku brytyjski naukowiec doktor Ronald Ross odkrył, że samice komarów z rodzaju Anopheles są odpowiedzialne za przenoszenie malarii. Ten przełomowy moment pozwolił nie tylko leczyć objawy, ale również zacząć myśleć nad profilaktyką tej groźnej choroby. W 1902 roku doktor Ross otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie cyklu rozwojowego zarodźca malarii i sposobu szerzenia się malarii.

Komary, to owady występujące od Arktyki po strefę międzyzwrotnikową. Cieszą się złą sławą z uwagi na samice, które ssą krew zwierząt stałocieplnych i ludzi. W przeciwieństwie do samic, samce komarów żywią się nektarem kwiatów. W Polsce najpopularniejsze są dwa gatunki: komar brzęczący oraz komar widliszek.

Jak się chronić przed komarami?

Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania nie zaleca stosowania oprysków na owady ze względów ekologicznych. Większość stosowanych środków nie działa wybiórczo zabijając wyłącznie komary. Zwykle unicestwiają jednocześnie także inne owady jak koniki polne, mrówki, muszki, pszczoły czy osy. Stanowią zagrożenie szczególnie dla zapylaczy. Wielkopolska i Poznań są strefą suszy. Jeśli mamy do czynienia ze skupiskami komarów, to tylko w pobliżu zbiorników wodnych.

W związku z powyższym Poznań szuka metod bazujących na naturze. Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu współpracujący z Wydziałem Klimatu i Środowiska zalecają, aby dbać o naturalnych wrogów. Szczególnie ważną rolę odgrywają ptaki (jerzyki, jaskółki), nietoperze i płazy (żaby, traszki, ropuchy). Jeden jerzyk czy jaskółka, a wśród ssaków nietoperz, w ciągu zaledwie jednego dnia zjada kilkadziesiąt tysięcy owadów, głównie komarów, meszek czy much.

Działania prowadzone przez Wydział Klimatu i Środowiska

We współpracy z Zakładem Lasów Poznańskich, Radami Osiedli i poznańskimi szkołami, ze środków własnych oraz projektów współfinansowanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska co roku w Poznaniu zawieszamy budki lęgowe dla ptaków, w tym dla jerzyków. Obecnie największe skupiska budek jerzykowych możemy obserwować na budynku przy ul. Gronowej 20, na Szkole Podstawowej nr 11 na os. Wichrowe Wzgórze, na Szkole Podstawowej nr 17 na os. Bolesława Chrobrego,  na budynku Szkoły Podstawowej nr 50 na Starym Żegrzu, na budynkach Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego UM im. Karola Marcinkowskiego od strony ul. Jackowskiego,

Poznań, jako pierwsze miasto w Polsce opracowało i wprowadziło dokument poświęcony standardom ochrony ptaków i nietoperzy w mieście, uświadamiający inwestorów o konieczności przestrzegania przepisów z zakresu ochrony gatunkowej, z naciskiem na fakt, że przed przystąpieniem do prac remontowych lub termomodernizacyjnych konieczne jest wykonanie inwentaryzacji budynku (w okresie od maja do czerwca) pod kątem jego zasiedlenia przez ptaki i nietoperze (link).

Ochrona płazów - promujemy wiedzę o ochronie płazów, które skutecznie zjadają komary bytujące w okolicy zbiorników wodnych. Wydział podejmuje działania mające na celu próbę ograniczenia ich śmiertelności. Przykładem może być zrealizowana inwestycja na terenie użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" polegająca na zapewnieniu ujęcia wód opadowych z powierzchni dachów budynku Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego na Osiedlu Tysiąclecia nr 43 w Poznaniu i doprowadzeniu ich niezależnym rurociągiem grawitacyjnym do dwóch stawów na terenie użytku ekologicznego miała na celu poprawę warunków siedliskowych żyjących tam płazów.