Kartka z ekokalendarza - Dzień Jaszczurki

Dzień Jaszczurki obchodzony 14 sierpnia każdego roku, to ukłon w stronę gadów, które żyją obok nas. Nie trzeba wybierać się do amazońskich lasów deszczowych, czy na australijskie stepy, żeby stanąć oko w oko z jaszczurką.

Dzień jaszczurki - grafika artykułu
Dzień jaszczurki

Zwinna jak jaszczurka?

Jaszczurki to gady żyjące na całym świecie, w różnych siedliskach, posiadające różne upodobania żywieniowe. W Polsce najczęściej spotykaną jaszczurką jest Jaszczurka zwinka. Ta szybka i pięknie ubarwiona jaszczurka chętnie zamieszkuje ogrody wyposażone w skalniaki, ciepłe polany i kamieniste obszary. Zwinka jest bardzo ciepłolubna, dlatego spotkać ją można w nasłonecznionych miejscach, na polanach leśnych, łąkach, rumowiskach. Samce z reguły mają jasno- lub ciemnobrunatne ubarwienie, które zmieniają podczas godów (ich boki i szyja staja się wówczas jaskrawo zielone), samice są brudnoszare. Odżywiają się owadami, pająkami i wijami.

Chociaż zwinka jest najpospolitszym w Polsce gadem, to jej liczebność z powodu uprzemysłowienia i zanikania naturalnych siedlisk, znacznie się zmniejszyła. Jaszczurki mają również wielu wrogów naturalnych, np. węże, ptaki drapieżne, łasice czy borsuki. Co ciekawe w sytuacji zagrożenia jaszczurki zwinki potrafią odrzucić ogon, który jednak po pewnym czasie im odrasta.

Wąż czy jaszczurka?

Innym przykładem jaszczurek żyjących w Polsce są padalce. Padalec zwyczajny to beznoga jaszczurka, przypominająca węża. Jedną z cech odróżniających padalca od węża jest budowa- głowa padalca, w przeciwieństwie do głowy węża jest zrośnięta z tułowiem bez żadnego zwężenia, trudno jest więc rozpoznać, gdzie kończy się głowa a zaczyna, tułów. Kolejną różnicą jest obecność u padalców otworów usznych, których nie ma z kolei u węży.

Padalec, podobnie jak inne jaszczurki, broni się przed atakiem, odrzucając część własnego ogona. Długość jego ciała dochodzi do 50 cm, z czego połowa przypada na ogon. Poluje wieczorem i w nocy na nagie ślimaki, dżdżownice i owady.

Gad czy płaz?

Zwierzęciem często mylonym z jaszczurką jest traszka. Wyglądem przypomina małą jaszczurkę jednak jest objętym ochroną płazem. W Poznaniu traszki spotkać możemy np. na użytku ekologicznym "Traszki Ratajskie" gdzie realizowane są liczne zadania związane z ochroną płazów. Wszystkie prowadzone są pod nadzorem herpetologicznym. Należy do nich między innymi tworzenie zimowisk dla traszek. Na terenie użytku ekologicznego, w celu ochrony płazów, ograniczono koszenie trawników ograniczając je do wąskich pasów wzdłuż ciągów rowerowo-pieszych.