Nieperiodyki...


Robin Hood
Tadeusz Kraszewski, w opr. Błażeja Kusztelskiego

Legendarny bohater, biorący w opiekę ubogich i pokrzywdzonych, wyjęty spod prawa szlachcic żyjący w średniowiecznej Anglii, w lasach Sherwood, ma dziś nawet w Nottingham swój pomnik. To oczywiście Robin Hood, postać jakże barwna, doskonale wszystkim znana z licznych utworów literackich, ekranizacji filmowych, seriali telewizyjnych czy nawet wielu opracowań historycznych. Opowieści o jego burzliwym i pełnym tarapatów życiu były zapisywane, przerabiane, upiększane na najróżniejszy sposób.
Także polska literatura ma w tym swój udział. Książka Tadeusza Kraszewskiego, w opracowaniu literackim Błażeja Kusztelskiego, to barwnie napisana, inspirowana legendami i opowieściami, historia awanturniczych zdarzeń i perypetii miłosnych Robin Hooda. Jego przygody intrygują, bawią, wzruszają, przenoszą nas w krainę królów, baronów, rycerzy, zamków, w sam środek sherwoodzkiego lasu, gdzie życie toczy się innym rytmem. Fascynująca, pełna magii lektura.
Tom składa się z dwóch części: pierwszej - Robin Hood, utrzymanej w tonacji powieści łotrzykowskiej oraz drugiej - Marianna - żona Robin Hooda, bliższej romansowi rycerskiemu. Świetne ilustracje Włodzimierza Bartoszewicza stanowią dodatkowy atut tej publikacji.

(2006)
cena: 29 zł


Mój ojciec i dęby
Arkady Fiedler

Historia Niezwykła, pełna nostalgii i zadumy, ale i młodzieńczej radości autobiografia Arkadego Fiedlera, znanego podróżnika i autora licznych publikacji. Książka o wielkiej miłości i przyjaźni między ojcem i synem. Zapis interesującej podróży do krainy dzieciństwa, młodości, ciepłych wspomnień. Autor we wzruszający sposób opisał wspólne z ojcem wędrówki nad Wartą, wśród dębów rogalińskich, polowania i wyprawy na ryby, marzenia o puszczy Amazonii, egzotycznych motylach - przeżycia, które ukształtowały jego osobowość i wpłynęły decydująco na jego losy. Mój ojciec i dęby to również barwna opowieść o ówczesnym Poznaniu i o mieszkaniu Fiedlerów, w którym zbierała się cyganeria poznańska i zawsze było gwarno i hucznie, o przejściach wojennych i powstaniu wielkopolskim. To także historia rodziny, kultywowania tradycji i pielęgnowania wspaniałej spuścizny.
Wznowiona po latach książka (wydanie III) została opatrzona słowem wstępnym autorstwa synów Arkadego Fiedlera - Arkadego Radosława i Marka - strażników pamięci ojca, prowadzących Muzeum-Parcownię Literacką A. Fiedlera w Puszczykowie. Autobiografia otrzymała również nową szatę graficzną, której ważnym elementem są archiwalne zdjęcia, ukazujące opisywane postacie i otaczający je świat.

(2006)
cena: 29 zł


Wspomnienia architekta
tom I 1895-1930, tom II 1931-1939
Władysław Czarnecki


Wspomnienia poznańskiego urbanisty, który - choć pochodził ze Lwowa - wrósł w nasze miasto, poznał je jak mało kto i przez lata kształtował. Publikacja ta, to prawdziwa kopalnia wiedzy o Poznaniu i jego mieszkańcach: architektach, prezydentach i urzędnikach, profesorach wyższych uczelni, literatach i wojskowych. Czarnecki, autorytet pokoleń polskich urbanistów, opisuje nie tylko znaczące budowlane inwestycje mieszkaniowe, użyteczności publicznej czy komunikacyjne, ale także np. poznańskie sklepy, restauracje, kina i ich ówczesny repertuar. Tom pierwszy, obejmuje okres od dzieciństwa spędzonego we Lwowie do momentu awansu na głównego urbanistę Poznania w 1930 roku. Tom drugi to okres rozkwitu działalności urbanistycznej profesora.
Obok własnoręcznych szkiców autora, książkę ilustrują także fotografie omawianych przez niego obiektów i archiwalia dotyczące wymienianych postaci. Komentarz w formie przypisów opracowały Hanna Grzeszczuk-Brendel i Grażyna Kodym-Kozaczko z Zakładu Historii Architektury Politechniki Poznańskiej.
Na rok 2008 planowane jest wydanie tomu III.

(2005, 2006)
cena: 26 zł za jeden tom
razem: 45 zł


Ale jazda
Anna Pawlak, Joanna Gaca-Wyczółkowska

Pięknie ilustrowany zeszyt z obrazkami do kolorowania, prostymi łamigłówkami, labiryntami i rebusami, stanowiący doskonałą pomoc w edukacji regionalnej najmłodszych poznaniaków. Zadania dostosowane dla dzieci w wieku przedszkolnym wpływają na rozwój zdolności manualnych, spostrzegawczości, wyobraźni są doskonałym sprawdzianem wiadomości z wycieczki po mieście. Książeczka zawiera także grę planszową - pełną niespodzianek, ekscytującą wędrówkę po Poznaniu.

(2006)
cena: 4 zł


Znany - nieznany prezydent Poznania. Rzecz o Jarogniewie Drwęskim
Waldemar Łazuga

Biografia pierwszego prezydenta Poznania II Rzeczypospolitej to biografia niezwykła. Autor przedstawił historię J. Drwęskiego w sposób dynamiczny, ukazując wielowątkowość i nieznane aspekty jego życia. Opisał polityka - artystę, prezydenta - poetę, postać, z którą wiąże się powstanie wielkopolskie, założenie Uniwersytetu nad Wartą, repolonizacja miasta, przejęcie przez władze Poznania Opery i Biblioteki Raczyńskich, Teatru Polskiego, utworzenie Targów Poznańskich, kodyfikacja prawa miejskiego i prezesura Związku Miast Polskich. Książka intrygująca, ukazująca w ciekawy sposób nierozerwalność życia Drwęskiego i jego rodziny z życiem miasta. Wspaniałe dopełnienie tekstu stanowią zdjęcia, przedstawiające opisane postacie i otaczający ich świat. Biografia ta to coś więcej niż historia Drwęskiego, to podróż do innej epoki, do Poznania końca XIX i pierwszych dwudziestu lat XX wieku.
Wydanie biografii było możliwe dzięki pani Ewie Drwęskiej - wnuczce prezydenta Jarogniewa Drwęskiego oraz dzięki inspiracji i wsparciu finansowemu Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.

(2005)
cena: 35 zł


Zabytkowe okna i drzwi w Poznaniu
Jerzy Borwiński

Historia zdobienia i konstrukcji okien i drzwi od XVII do XX wieku, od baroku do modernizmu, na przykładach zabytków poznańskich - jednego z najbogatszych i najcenniejszych zespołów w Polsce. Autor, pracownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków, od wielu lat zajmuje się dokumentowaniem zabytkowej stolarki. Książka zawiera bogaty zbiór fotografii i rysunków. Publikacja ma zwrócić uwagę właścicieli i administratorów budynków na niedostrzegane wartości zabytkowe tych detali, dokumentować je, a także stanowić swego rodzaju wzornik dla projektantów.

2005
cena: 22 zł


Bony, dzwony, betony
Magdalen Mrugalska, Danuta Bartkowiak

Album Bony, dzwony, betony. Poznań w latach 70. XX wieku jest kontynuacją zeszłorocznego albumu Ortaliony, neony, syfony. Poznań w latach 60. XX wieku. Zawiera ponad 300 czarno-białych zdjęć dokumentujących wygląd i życie miasta w PRL-u w latach 1970-79. Każde zdjęcie opatrzone jest stosownym komentarzem, całość uzupełnia plan miasta z 1977 roku dołączony do książki.

2005
cena: 59 zł


Architektura i Urbanistyka Poznania w XX wieku
Teresa Jakimowicz

Jaki jest i jak zmieniał się Poznań pozostawiony nam przez wiek XX? Książka "Architektura i urbanistyka Poznania XX wieku" pod redakcją prof. Teresy Jakimowicz to obszerny, bogato ilustrowany tom, owoc pracy zespołu architektów, urbanistów i historyków sztuki z Zakładu Historii Architektury Politechniki Poznańskiej. We wstępie prof. Jakimowicz komentuje tradycje poznańskiej architektury i jej złożone tło historyczne i społeczne. Poszczególne części poświęcone zostały rozwojowi przestrzennemu miasta, architekturze I i II połowy stulecia, architekturze sakralnej oraz ochronie i odbudowie zespołów zabytkowych. Obraz jaki wyłania się z tej lektury nie jest zbyt optymistyczny, mimo że w ciągu stulecia pojawiło się tu wiele twórczych indywidualności i wartościowych pomysłów. Czy Poznań to "miasto straconych szans"? Wiele planów nie zostało zrealizowanych lub zrealizowano je w sposób odległy od zamierzeń projektantów. Wiele obiektów o świetnej architekturze, lecz zaniedbanych lub "brzydko się starzejących" z powodu użycia tandetnej jakości materiałów, jest niedostrzeganych.

2005
cena: 55 zł


Dekada. Czas nadziei i oporu. Poznań 1980-1989
Krystyna Laskowicz
Wydawnictwo "Futura"


"...Album "Dekada. Czas nadziei i oporu. Poznań 1980-1989" adresujemy przede wszystkim do tych mieszkańców Poznania i Wielkopolski, którzy 25 lat temu uczestniczyli w wielkim, rewolucyjnym ruchu "Solidarności". Jego adresatem jest jednak też pokolenie postsolidarnościowe, któremu nie było dane współuczestniczyć w tym historycznym zrywie Polaków. Pierwszym chcemy ten czas przypomnieć, a drugim przybliżyć. To wówczas, z dnia na dzień, nasze wspólne emocje i działania, zbiorowe przeciwstawianie się systemowi, doprowadziły do tego, na co czekaliśmy od lat - do zerwania okowów ubezwłasnowolnienia. Ta wspólnota dążeń i poglądów jakże trafnie określona została słowem "solidarność". Znak graficzny tego słowa był nam sztandarem, wokół którego skupiliśmy się i przy którym staliśmy się silni..." -
Krystyna Laskowicz

2005
oprawa twarda cena: 89 zł
oprawa miękka cena: 74 zł


Karykatury ludzi Poznania
Tytus Byczkowski
Wydawnictwo i Agencja Reklamowa AMOS


Czy poznaniacy potrafią spojrzeć na siebie z przymrużeniem oka? Czy potrafią się z siebie śmiać? Tak i chętnie pozują karykaturzyście! W albumie wydanym przez Agencję Reklamową i Wydawnictwo Amos oraz Wydawnictwo Miejskie znalazło się ponad dwieście karykatur. Bohaterami tego niezwykłego wydawnictwa są ludzie kochający Poznań i naszemu miastu potrzebni. Postacie elity społecznej, kulturalnej, naukowej i moralnej Poznania początku XXI wieku - ujęte kreską znakomitego poznańskiego grafika Tytusa Byczkowskiego. Honorowy patronat nad wydaniem albumu objął Ryszard Grobelny, Prezydent Miasta Poznania.
Karykatury to już trzecia już edycja albumu. Poprzedni, wydany w 1995 roku był autorską pracą nieżyjącego już, znakomitego poznańskiego artysty Stanisława Mrowińskiego.

2005
cena: 49 zł

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej