Książka dla dzieci

AKTULANOŚCI

Mamy przyjemność zaprezentować Państwu książkę która powstała w ramach projektu pod tytułem

"Wspólne nie znaczy niczyje,

czyli o podwórkach i ulicach coś dla dziecka i rodzica"

Książka została zaprojektowana tak, by główną część, czyli opowieść dla dzieci, uzupełniały ukryte w otwieranych skrzydełkach teksty dla dorosłych. Jest ich 10 a każdy dotyczy innego zagadnienia między innymi: wprowadzania wielokolorowych elewacji, rozrastania się miast w niekontrolowany sposób, czy też bezpośredniego wpływu mieszkańców na wygląd otaczającej ich przestrzeni.

Fragment ksiązki:

Ta historia dzieje się w domu przy ulicy Wąskiej. Założę się, że w waszym mieście też jest taka ulica. Sprawdźcie na mapie. Nie widzicie? To może przykrywa ją koniuszek waszego palca. Za domami są szerokie, błotniste podwórka. Za tym naszym, domem z numerem siódmym, rozciąga się zarośnięty teren z krzakami bzu, kilkoma dzikimi jabłonkami i bardzo wysoką trawą. Przy drzewie na podwórku często bawi się dwóch chłopców. Ten wyższy z piegami na nosie to Wojtek, nasz bohater.

POJAWIA SIĘ NASZ BOHATER, ALE KTOŚ NATYCHMIAST WYGANIA GO ZE SCENY

Dzielny Woj staje pod zamkiem, w którym mieszka czarownik. Jest zupełnie cicho. Tak cicho, że wojownik słyszy, jak bije mu serce. Jest cicho, bo czarownik ukradł ze świata wszystkie dźwięki i schował w pudełku małym jak paznokieć. Czarownik jest dziki, gorszy niż surowe brokuły. Rycerz woła:
- Pokaż się! Albo ja tam przyjdę do ciebie!
Z okna najwyższej wieży wychyla się głowa.
- Jak spróbujesz tu wejść, to zrobię z ciebie kotlecik! - ryczy czarownik. Na dziedziniec zamkowy wypełza coś śliskiego, rogatego, zakutego w pancerz...


W ramach projektu powstaje ksiązka dla dzieci popularyzująca najistotniejsze kwestie dotyczące właściwych zachowań w przestrzeni publicznej i pożądanych działań na jej rzecz. Książka będzie wynikiem przełożenia treści Karty Przestrzeni Publicznej na bardziej zrozumiały język i będzie adresowana do szerokiego odbiorcy: dzieci, młodzieży i dorosłych.


Czytanie pierwszej wersji książki dla dzieci o podwórku na ul. Wąskiej

W środę, 25 czerwca br., o godzinie 9:30 odbyło się przedpremierowe czytanie książki powstającej w ramach projektu dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Słuchaczami były dzieci z Przedszkola nr 74 im. Misia Uszatka w Poznaniu grupa Biedronki, które uczestniczyły na początku czerwca w warsztatach edukacyjnych na temat przestrzeni publicznej w CK Zamek. Fragmenty książki przeczytała dziciom sama autorka - Alicja Szyguła. W spotkaniu czestniczył również autor tekstów uzupełniających skierowanych do dorosłych czytelników Jakub Głaz.

Dzieki temu spotkaniu z pierwszymi i najważniejszymi "recenzentami" autorzy mieli mozliwość skorygowania tekstu tak aby jak najlepiej odpowiadał potrzebom młodych czytelników.

Dzieci wykazywały duże zainteresowanie opowaidaniem tak więc historia pewnego podwórka przy ul. Wąskiej została przyjęta pozytywnie.


Niemal przez cały czas realizacji projektu, bo od maja do października br., trwały prace nad przygotowaniem książki na temat przestrzeni publicznej skierowanej do dzieci i dorosłych czytelników. Pierwszym etapem prac było stworzenie opowiadania dla dzieci, które napisała księgarka Alicja Szyguła. W oparciu o nie, publicysta, Jakub Głaz, opracował 10 tekstów uzupełniająch, które mają przybliżyć dorosłemu czytelnikowi najważniejsze kwestie związane z przestrzenią publiczną, pojawiające się w historii dla dzieci. Pierwsze wersje tekstów zostały ukończone w lipcu br., później przyszedł czas na konsultacje ze specjalistami - zarówno na płaszczyźnie związanej z przestrzenią publiczną, jak i dydatktyczno-językową. Na koniec Ola Woldańska-Płocińska, ilustratorka, nadała całej książce niepowtarzalną szatę graficzną, spójną z grafiką wszystkich materiałów edukacyjnych i promocyjnych wytworzonych w ramach projektu.

Przygotowany materiał został w listopadzie br. przekazany Wydawnictwu Miejskiemu Posnania, wydawcy nakładu realizowanego w ramach projektu, tj. 1600 egzemplarzy. Zostaną one bezpłatnie rozdane wszystkim uczestnikom i partnerom projektu w grudniu br.


AUTORZY KSIĄŻKI DLA DZIECI i nie tylko:

W związku z adresowaniem książki zarówno do dzieci, jak i do dorosłych, książka będzie opracowana przez dwóch autorów tekstu: pisarkę dla dzieci, oraz dziennikarza a zarazem eksperta ds. przestrzeni publicznej, publikację uzupełnią bogate ilustracje spójne z pozostałymi materiałami wizualnymi w projekcie wykonane przez ilustratorkę książek dla dzieci.


Alicja Szyguła - Autorka tekstu skierowanego do dzieci

Studiowała polonistykę na poznańskim uniwersytecie, księgarka, recenzentka literatury dla dzieci i młodzieży, współpracuje z wortalem oraz czasopismem Ryms, prowadzi autorski blog "W Nieparyżu". Współprowadząca warsztaty szkoleniowe dla projektu "Bajkowe szpitale" organizowane przez Fundację Serdecznik. Pasje literackie w dzieciach rozbudza podczas warsztatów.


Jakub Głaz - Autor tekstu skierowanego do dorosłych czytelników

Krytyk architektury, publicysta. Ur. 1977, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, zajmuje się krytyką i popularyzacją architektury. Tematami tymi zajmował się m.in. jako dziennikarz poznańskiego oddziału "Gazety Wyborczej", czasopisma "Metropolia" i miesięcznika "Architektura i Biznes", współpracuje z Radiem Merkury (Polskie Radio Poznań), gdzie omawia najnowsze realizacje architektoniczne. Zajmuje się rozwojem miast i rewitalizacją. Był doradcą w zespole ds. Odnowy Centrum Poznania przy Radzie Miasta, jako miejski aktywista wymyślił oraz współtworzy inicjatywę "Otwarte". Dawniej szef programowy Radia Afera.


Aleksandra Woldańska-Płocińska - Autorka ilustracji do ksiązki

W 2010 roku ukończyłam studia na wydziale grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Obecnie jestem asystentką w pracowni projektowania opakowań na UA. W Poznaniu mieszkam i pracuję. Zajmuję się ilustracją, plakatem oraz książką, nie tylko dla dzieci. Do tej pory ukazało się kilkanaście książek z moimi ilustracjami w tym kilka książek autorskich: Pierwsze urodziny prosiaczka (Czerwony Konik 2010), Marchewka z groszkiem (Czerwony Konik, 2011), Co dwie brody to nie jedna, kompendium wiedzy o zaroście (Alegoria 2011).
Zajmuję się też ilustracją prasową. W 2013 roku w konkursie Projekt Roku, organizowanym przez STGU, dostałam wyróżnienie za serię ilustracji do magazynu Wysokie Obcasy. W wolnych chwilach projektuję nadruki na torby które można obejrzeć na stronie bagbag.pl. Uwielbiam rysować jedzenie i prosiaczki.
Więcej moich prac można obejrzeć na stronie: www.slimaq.ovh.org

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej