Rewitalizacja

31 maja 2013 r. w ramach festiwalu "Poznań - wszystko gra / Let"s play Poznań" Oddział Rewitalizacji przeprowadził Rodzinne latawcowe mistrzostwa Chwaliszewa przy schodach na końcu ul. Tylne Chwaliszewo oraz Tour de Śródka - kapslowy wyścig uliczny o Puchar Mera Śródki, którego finał odbył się na Moście Biskupa Jordana.


Zawody latawcowe zorganizowano we współpracy z Fundacją Wspierania Twórczości, Kultury i Sztuki ARS. Stosunkowo wczesna pora wiązała się tego dnia ze sprzyjającą, typowo "latawcową" pogodą ale i z dłuższym poświątecznym odpoczynkiem, stąd efektem była większa liczba obserwatorów niż latawców. Osiągnięty został jednak istotny cel przedsięwzięcia, a mianowicie powstanie efektownych ujęć latawca unoszącego się na tle Chwaliszewa, co pozwala w innym, nowym świetle spojrzeć na ten cenny, aczkolwiek mało obecny w reportażach zakątek Poznania.


Wyścig kapslowy był nawiązaniem zarówno do tradycji szkolnych i rówieśniczych, podwórkowych gier w kapsle, jak i do urządzonego 25 października 2008 r. "Pierwszego i Ostatniego Kapslowego Wyścigu Pokoju z Widokiem o Puchar Mera Śródki.

Jako że wyścig tamten stanowił pożegnanie antykwariatu "Pokój z widokiem", sama formuła "Wyścigu Pokoju" odeszła do przeszłości, ustępując miejsca nowej, rozwojowej "Tour de Śródka".

Przy zaangażowaniu mieszkańców Śródki działających w Stowarzyszeniu Przyjaciół Śródki i Okolic "Śródeja" została wyznaczona nowa trasa oraz przeprowadzone zawody, których popularność rosła z minuty na minutę. Łącznie odbyły się 3 biegi na trasie eliminacyjnej (chodnik na ul. Ostrówek), w których udział wzięło 26 osób w wieku 4-68 lat, reprezentujących niemal wszystkie dzielnice Poznania. Rywalizacja miała zaskakującą dramaturgię, czemu sprzyjał regulamin, nakazujący za wykonanie nieprzepisowych zachowań powrót na start lub ostatnio pokonaną lotną premię. Tak więc i "starzy wyjadacze" nie mogli być pewni swego.


Odbył się także - już na trasie finałowej na Moście Biskupa Jordana - wyścig VIP, w którym brali udział przedstawiciele miejskich instytucji i mediów. Zwyciężył Piotr Tycz z TVP Poznań przed Janem Mazurczakiem z PLOT i Andrzejem Soboniem z Biura Prezydenta UMP.


Kulminacyjnym akcentem był wyścig finałowy. W narastającym upale i zmęczeniu, jednak przy nieustającej motywacji zwyciężyła rutyna przed młodością. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął Przemysław Szymański z poznańskich Podolan przed 6-letnim Stasiem Kaczmarczykiem. Wszyscy uczestnicy finału a także najstarszy i najmłodszy uczestnik (dziadek Włodzimierz i wnuk Bartuś) otrzymali upominki, zaś zwycięzca - rzeczony Puchar Mera Śródki, który wręczył Mer Śródki - Pan Gerard Cofta.


Stanowiące niewątpliwą atrakcję i podnoszące poziom rywalizacji (nieraz dosłownie...) makiety znanych poznańskich budowli dostarczyła Modelarnia

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej