Z Poznania po władzę i koronę - projekt muzeum Genius Loci

Rok 1025 r. zapisał się w historii Polski wyjątkowo symbolicznie, wówczas bowiem Bolesław Chrobry sięgnął po królewską godność, jako pierwszy polski władca. Wkrótce potem koronował się jego syn Mieszko II, a wraz z nim pierwsza kobieta na polskim tronie - królowa Rycheza. Przypadający w 2025 roku jubileusz tysiąclecia tych niezwykłych wydarzeń jest dla Poznania szczególnie ważny, choć sam akt koronacji odbył się zapewne w Gnieźnie. Należy jednak pamiętać, że w drugiej połowie X i pierwszym ćwierćwieczu XI w. decyzje twórców podwalin młodego państwa Piastów, zakończone nadaniem mu liczącego się i równorzędnego statusu na arenie wczesnośredniowiecznej Europy, zapadały także na poznańskiej wyspie tumskiej. To miejsce, gdzie dzięki odkryciom archeologicznym możemy podziwiać relikty tej wielkiej historii.
W jubileuszowym roku Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowuje wystawę oraz towarzyszący jej całoroczny cykl wydarzeń zatytułowanych "Bolesław Chrobry. Z POZNANIA po władzę i koronę", którymi zaprasza do odkrywania śladów związanych z pierwszym polskim królem udokumentowanych przez naukę.
Inauguracja projektu odbędzie się w piątek 7 lutego w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim, wykładem Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prof. dr hab. Marzeny Szmyt pt. "Władza i jej symbole w pradziejach". Kolejne spotkania, odbywać się będą regularnie w Rezerwacie w piątkowe wieczory, o godz. 18.00, skupiając uwagę słuchaczy na różnych aspektach związanych z rocznicą koronacji. Zaproszeni do podzielenia się swoimi badaniami uznani naukowcy, przybliżą postać Bolesława Chrobrego i jego potomnych, struktury ówczesnej władzy, rolę zajazdu gnieźnieńskiego w drodze do korony, pomogą w zrozumieniu zawiłości dociekań genetycznych dotyczących ludności tworzącej państwo Piastów, a także wskażą na pewne wątpliwości co do niektórych zabytków uznawanych za świadków wydarzeń sprzed 1000 lat.
Udział w prelekcjach jest bezpłatny. Więcej informacji znajdziecie na stronie internetowej: Muzeum Archeologiczne w Poznaniu (rezerwat.muzarp.poznan.pl).
Zobacz również

Chrobry oczami historyków

Debata - Bolesław Chrobry i Mieszko II Lambert - królowie pobożni? oraz promocja nowego tomu...

Na Ostrowie Tumskim śladami Bolesława Chrobrego
