Polska i świat w czasach pierwszych Piastów

- Konferencja wpisuje się w tegoroczne obchody 1000-lecia koronacji naszego pierwszego króla. Cieszę się, że odbywa się właśnie w Poznaniu. Stolica Wielkopolski odgrywała istotną rolę w początkach państwa polskiego. To tutaj prawdopodobnie na świat przyszedł Bolesław Chrobry, a także znajdowała się siedziba Mieszka I i Dobrawy oraz pierwsze biskupstwo na ziemiach polskich. W poznańskiej katedrze spoczywają pierwsi władcy naszego kraju. Warto o tym przypominać - wyliczał Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Życzę Państwu owocnych obrad i miłego pobytu w naszym mieście - zwrócił się bezpośrednio do zebranych.
Spotkanie, którego inauguracja odbyła się w Sali Białej, wpisuje się w program całorocznych obchodów. Rada Miasta Poznania ustanowiła 2025 r. Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. Z tej okazji w stolicy Wielkopolski odbędzie się wiele wydarzeń nawiązujących do dawnej historii naszego kraju.
- Bolesław Chrobry zasłynął jako zwycięski wódz, zdolny polityk i sprawny administrator. Dla wielu stał się też symbolem dążeń do niezależności i zjednoczenia kraju. Przypomnienie tej postaci, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy potrzebny jest sprawny przywódca i zdolny administrator, który dąży do zjednoczenia, a nie do sporów to cenna wartość - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.
Konferencja została podzielona na dwa dni. Jej inauguracja odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. W piątek (14 marca) uczestnicy spotkania przeniosą się do Collegium Historicum.
Na konferencji w ramach sześciu sekcji tematycznych będą poruszane wątki związane z Bolesławem Chrobrym i rolą, jaką odegrał ten władca w kontekście Poznania, władztwa Piastów i Europy Środkowej. Przez dwa dni naukowcy z Polski, Słowacji i Węgier będą dyskutować m.in. na temat takich zagadnień jak: koronacja, grody, organizacja kościelna, elity i społeczeństwo czy przyroda tego okresu.
- Reprezentujemy różne dyscypliny i podejścia badawcze, mamy różną wizję przeszłości. Ale wszystkim nam chodzi o to samo - by spróbować zbliżyć się do historycznej prawdy. O średniowieczu wiemy już bardzo dużo. Ale nauka to ciągłe zadawanie pytań i weryfikacja hipotez, wyznaczenia nowych dróg. Nasze dyskusje wywołują akademickie spory, ale pluralizm w nauce jest bardzo potrzebny - zaznaczyła prof. Iwona Sobkowiak-Tabaka, prodziekan Wydziału Archeologii UAM.
Organizatorem wydarzenia jest Urząd Miasta Poznania i Wydział Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Honorowy patronat nad nią objęli prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak oraz rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska.
Szczegóły na temat wydarzenia znajdują się na stronie UAM.
1000-lecie złotych koron
Konferencja naukowa to nie jedyne wydarzenie celebrujące królewski jubileusz. W obchody rocznicowe zaangażowały się poznańskie instytucje kultury. W ciągu najbliższych miesięcy na poznaniaków czekają wystawy tematyczne, koncerty, spektakle, warsztaty, festyn czy widowisko plenerowe.
Wydawnictwo Miejskie Posnania przygotowało tom Kronik Miasta Poznania w całości poświęcony czasom Bolesława Chrobrego. Podczas kwietniowego 17. PKO Poznań Półmaratonu pojawią się akcenty związane z pierwszym koronowanym królem Polski, które obecne będą zarówno w stylistyce medali, jak i w identyfikacji wizualnej biegu. Tradycyjnie w uroczystości rocznicowe włącza się Zarząd Transportu Miejskiego, który wyda w tym roku okolicznościowe karty PEKA nawiązujące do 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski. Swoje pomysły na uczczenie jubileuszu przygotowują też poznańskie szkoły, których patronem jest pierwszy król Polski, a także poznańscy przewodnicy miejscy.
Program jest na bieżąco aktualizowany. Aktualności na temat tego, co będzie działo się w stolicy Wielkopolski w ramach obchodów jubileuszu 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski, znajdują się na wortalu Rok Bolesława Chrobrego, do którego przejście prowadzi z miejskiej strony Poznan.pl.
AJ
Zobacz również

Chrobry oczami historyków

Debata - Bolesław Chrobry i Mieszko II Lambert - królowie pobożni? oraz promocja nowego tomu...

Na Ostrowie Tumskim śladami Bolesława Chrobrego
