Król Bolesław Chrobry i jego czasy - konferencja naukowa

Spotkanie odbędzie się pod tytułem "Król Bolesław Chrobry i jego czasy. Poznań - Piastowie - Europa". Naukowcy z Polski, Słowacji i Węgier skupią się na funkcjonowaniu władzy w dawnej Europie Środkowej, zbadają też znaczenie godności królewskiej w społecznościach germańsko-skandynawskich i słowiańskich.
Kluczowa część dyskusji skupi się na analizie tytułowej problematyki, w obszarze ziem polskich w X-XI wieku. Szczególna uwaga zostanie poświęcona źródłom archeologicznym, historycznym, przyrodniczym i językowym, dokumentujących takie zagadnienia, jak koronacja 1025 roku, Kościół, grody, społeczeństwo, elita, przyroda oraz architektura.
Wydarzenie ma na celu stworzenie przestrzeni do dyskusji oraz zaprezentowanie wyników najnowszych badań z zakresu archeologii, historii czy historii sztuki okresu wczesnego średniowiecza w Europie Środkowej. Konferencja będzie okazją do poszerzenia horyzontów badawczych oraz do wskazania nowych kierunków analiz w kontekście lokalnym (Poznań), krajowym (Piastowie i Polska) oraz międzynarodowym (Europa).
Podczas konferencji odbędzie się sześć sesji, z których każda obejmie dwa referaty prowadzone przez wybitnych naukowców z Polski i zagranicy. Uczestnicy wygłoszą w sumie dwanaście półgodzinnych referatów, po których zaplanowano również półgodzinne dyskusje. Za moderację dyskusji będą odpowiadać archeolodzy i historycy, którzy są ekspertami o randze europejskiej.
Swoimi Patronatami Honorowymi wydarzenie objęli Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska. Całość obrad odbędzie się w dwóch lokalizacjach:
- 13 marca 2025 roku w Sali Białej UMP (Plac Kolegiacki 17, 61-841 Poznań);
- 14 marca 2025 roku w Sali Dziekańskiej w Collegium Historicum UAM w Poznaniu (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7, 61-614 Poznań).
Zapraszamy na konferencję wszystkie osoby zainteresowane wysłuchaniem ciekawych dyskusji i wypowiedzi o historii naszych ziem. Formuła konferencji sprzyja wymianie poglądów i pogłębionemu poznaniu poruszanych zagadnień, co podkreśla unikalny charakter wydarzenia.
Konferencja zostanie zorganizowane w ramach współpracy pomiędzy Wydziałem Archeologii a Urzędem Miasta Poznania. Więcej informacji na temat konferencji możecie przeczytać na stronie internetowej, znajdziecie tam m.in. program wydarzenia:
- Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: Międzynarodowa konferencja... (amu.edu.pl),
- Wydziału Archeologii UAM: Międzynarodowa konferencja... (archeo.amu.edu.pl).
UAM/KS
Zobacz również

Chrobry oczami historyków

Debata - Bolesław Chrobry i Mieszko II Lambert - królowie pobożni? oraz promocja nowego tomu...

Na Ostrowie Tumskim śladami Bolesława Chrobrego
