Spotkanie z Komisjami Dialogu Obywatelskiego, Radą Działalności Pożytku Publicznego i Zespołem ds. Polityki Równości i Różnorodności w Poznaniu

9 stycznia 2025 roku w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania odbyło się spotkanie z Komisjami Dialogu Obywatelskiego, Radą Działalności Pożytku Publicznego i Zespołem ds. Polityki Równości i Różnorodności w Poznaniu w ramach szerokich konsultacji dotyczących przyszłości naszego miasta.

sala z ozdobnymi krzesłami, białe ściany ze złotymi zdobieniami. Przy stołach siedzą w grupach ludzie i pracują nad dokumentami - grafika artykułu
Spotkanie z Komisjami Dialogu Obywatelskiego, Radą Działalności Pożytku Publicznego i Zespołem ds. Polityki Równości i Różnorodności w Poznaniu

Na spotkanie zaprosiliśmy przedstawicieli grup konsultacyjnych do spraw dialogu obywatelskiego, działalności pożytku publicznego oraz polityki równości i różnorodności w Poznaniu, żeby wspólnie przepracować zapisy obecnie obowiązującej Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+ pod kątem ich aktualności i adekwatności. Opinie i pomysły zebrane i wypracowane w trakcie warsztatów będą mogły być wykorzystane w pracach nad aktualizacją strategii.

Po krótkim wprowadzeniu do aktualizowanego dokumentu rozpoczęła się część warsztatowa. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy tematyczne, odpowiadające pięciu priorytetom strategicznym zawartym w obowiązującej strategii: silna metropolia, nowoczesna przedsiębiorczość, zielone i mobilne miasto, przyjazne osiedla oraz wspólnotowość i dialog społeczny.

Dyskutowano o dostępności przestrzeni publicznych, jakości komunikacji oraz potrzebie lepszej promocji działań miejskich i zaangażowania mieszkańców. Podkreślono znaczenie ochrony środowiska, w tym jakości powietrza, ochrony terenów zielonych oraz zrównoważonego rozwoju turystyki.

Zwrócono uwagę na rolę organizacji pozarządowych i rad osiedlowych w procesach decyzyjnych oraz na konieczność dostosowania edukacji zawodowej do wymagań rynku pracy. Podkreślono także potrzebę lepszego przygotowania miasta do kryzysów, uwzględniając doświadczenia z pandemią i wojną w Ukrainie oraz stworzenia mechanizmów szybszego reagowania na katastrofy naturalne i zmiany klimatyczne.

https://www.poznan.pl/strategia/