Spotkanie Rady Naukowej

10 grudnia 2024 roku w Sali Malinowej Urzędu Miasta Poznania odbyło się pierwsze spotkanie Rady Naukowej, wspierającej proces aktualizacji strategii rozwoju miasta Poznania.

Wioczna cała sala Malinowa, na ścianach grafiki w ramkach. Przy długim, drewnianym stole w kształcie podkowy siedzą naukowcy i naukowczynie w uoczystych strojach. Na szczycie stołu jest prezydent Jaśkowiak. - grafika artykułu
Spotkanie z Radą Naukową

Prezydent Miasta Poznania zaprosił przedstawicielki i przedstawicieli środowiska akademickiego i ośrodków naukowo-badawczych do udziału w Radzie Naukowej. Podczas pierwszego spotkania członkinie i członkowie Rady podzielili się swoimi opiniami i pomysłami, które mogą być wykorzystane w pracach nad aktualizacją strategii rozwoju miasta.

Podczas spotkania omówiono kilka kluczowych kwestii dotyczących przyszłości Poznania, w tym związanych przestrzenią miejską, bioróżnorodnością, ochroną środowiska i adaptacją do zmian klimatycznych. Wskazano, że miasto nieuchronnie zmieni się i ważny będzie jego dalszy rozwój, uwzględniający różnorodność w kontekście społecznym i kulturowym. Zwrócono także uwagę na potrzebę tworzenia przestrzeni publicznych, które będą bardziej dostępne dla różnych grup społecznych, w tym dla migrantów, seniorów oraz młodszych mieszkańców. Szczególnie podkreślono znaczenie zieleni miejskiej oraz bioróżnorodności, wskazując na ich wpływ na jakość życia mieszkanek i mieszkańców. Zaznaczono również rolę kultury w przeciwdziałaniu kryzysom zarówno społecznym, jak i politycznym.
Omówiono rosnącą rolę demografii w procesie tworzenia polityk miejskich, wskazując na starzejące się społeczeństwo, z rosnącą liczbą seniorów w Poznaniu. Ponadto w dyskusji poruszono kwestie związane z innowacyjnością, przedsiębiorczością, transferem technologii oraz dostępnością mieszkań. Zwrócono także uwagę na bezpieczeństwo cyfrowe, zwłaszcza dla osób starszych.

Część spotkania dotyczyła przestrzennego rozwoju Poznania. Zwrócono uwagę na potrzebę zintegrowania procesów planowania rozwoju miasta zarówno w kontekście przestrzennym, jak i społeczno-gospodarczym.

Obecność przedstawicieli środowiska naukowego i akademickiego w dyskusji o przyszłości Poznania jest szansą na skorzystanie z wszechstronnej wiedzy, którą posiadają poznańskie uczelnie i jednostki naukowe. Doświadczenie analityczne i umiejętność wnioskowania członkiń i członków Rady pozwolą wskazać kluczowe szanse, ale też zagrożenia rozwojowe dla Poznania.

Ze składem Rady można zapoznać się zakładce "Rada Naukowa".

https://www.poznan.pl/strategia/