Salon Poezji - Malina Goehs
W ramach 93. odsłony Salonu Poezji organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórczością Zuzanny Ginczanki, uważanej za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Jej wiersze przeczyta Malina Goehs, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, a program muzyczny przygotuje Piotr Pawlus, gitarzysta orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Malina Goehs ukończyła Studio Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, gdzie można ją było zobaczyć w spektaklach dyplomowych: Levin (reż. Piotr B. Dąbrowski), Chwilówka (reż. Ł. Chrzuszcz), Widzowie (reż. B. Bukowski), Robinsonson (reż. M. Zaniewski) oraz Kim jest Anioł-Paw (reż. D. Konieczna) pod opieką artystyczną Uli Kijak. W Teatrze Nowym w Poznaniu zadebiutowała w 2019 roku w spektaklu Dziewczynka z za/przyszłość boli tylko raz w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, gdzie brawurowo wcieliła się w postać DzzZa. Przedstawienie wzięło udział w 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Warto również zwrócić uwagę na jej Zosię w Matce Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Radka Stępnia. Postać o tym samym imieniu zagrała rewelacyjnie w Panu Tadeuszu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, który wziął udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Obecnie można ją również oglądać w spektaklach: Czerwone nosy (reż. J. Klata), Siostry! i Kilka dziewczyn/Some girl (s) (oba w reż. P. Kruszczyńskiego), Wiśniowy sad (reż. I. Cywińska) oraz Lot nad kukułczym gniazdem (reż. M. Kleczewska). W maju 2024 roku odbędzie się kolejna premiera z udziałem naszego gościa. Tym razem zagra w przedstawieniu Idlatego nie masz męża Hindi Brooks w reżyserii Anny Gryszkówny. Malina Goehs była także asystentką reżysera Piotra B. Dąbrowskiego w spektaklu 5 x kobieta, zrealizowanym w Studiu Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, a prezentowanym na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.
Salon Poezji z udziałem Maliny Goehs odbędzie się 25 maja o 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 18.00 tego samego dnia w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp na popołudniowe wydarzenie tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.
Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.
Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje "Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza".
Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem bilety@teatr-muzyczny.pl.